Leden 2012

Rozhovor s legionářem - David Rozehnal, hráč Lille OSC- 3.díl

27. ledna 2012 v 14:00 | sigmaunited |  Články
Pokračuji v uveřejńování přepisu našeho pokecu s Davidem Rozehnalem, tentokrát o repre.
Davide, co ty a repre? Dal ti někdo vědět, že tě sleduje nebo něco podobného?
Tak to je otáka na trenéra Bílka. Po tom "super" turnaji v Emirátech… Tam jsem jel jako jediný z těch starších a zkušenějších, a přitom jsem potřeboval zůstat v Hamburku, s trenérem jsem o tom mluvil a prosil jsem ho, aby mě uvolnil, protože jsem byl nový v Hamburku, ale trenér mi nevyšel vstříc, já jsme to respektoval. Ten turnaj jsem hrál a odehrál. Ten turnaj dopadl, tak jak dopadl. No a od té doby se mi nikdo neozval, od té doby mě přestali zvát.
Já jsem to bral jako signál, že už se mnou nepočítá, akorát mě mrzelo, a to už jsem někde řekl, že od té doby neměl nikdo odvahu mi říct, že se mnou nepočítá. Já bych to bral, jsem dospělý člověk a už mi není dvacet, abych se cítil nějak uražený, ale myslím si, že bych si zasloužil aspoň že by mi někdo řekl nepočítám s tebou, odvedl jsi dobrou práci, ale už chci stavět na mladých. Takhle jsem to bral a beru to tak, že trenér staví na jiných hráčích, že preferuje jiné hráče a svoji budoucnost v nároďáku nevidím.
Ty jsi tedy nikdy neřekl, že už nechceš reprezentovat.
Já jsem tohle nikdy neřekl, že už reprezentovat nechci a nikdo se mnou taky nemluvil.
Na podzim bylo v televizi studio k Lize mistrů, komentovali Lille a tam bylo řečeno, že snad měl do Lille letět Šmicer.
Jo, to mi někdo z rodiny řekl, že to tam bylo řečeno, že jdou o mě dobré reference. Já jsem si tedy myslel, že když to tam někdo takhle řekl, že to bude pravda a že mě budou kontaktovat. Třeba řekne, jedu se na tebe podívat, nebo viděl jsem tě. Ale nikdo mě nekontaktoval a bral jsem to tak, že nic takového neproběhlo. Nebo proběhlo a nebyli se mnou spokojení. Myslím si, že v Bílkových plánech do budoucna nefiguruji, ale nechci aby to vyznělo, že jsem nějak uražený.
Ty máš 60 startů za repre, ze Sigmáků jeden z nejvíc, na který z těch všech turnajů máš nejlepší vzpomínky?
Určitě na všechny, ale nejvíc na Portugalsko. Tam jsem naskočil po jejich kvalifikaci. Kluci se kvalifikovali a já jsem ten půlrok, co byla příprava, tak jsem do toho naskočil. Trenér Brückner mě nominoval. Já jsem se tam podíval, což bylo pro mě úžasný.
Nezapomenutelný zážitek, hráli jsme tam super fotbal a ještě jsem si tam zahrál jeden zápas celý a potom 20 minut proti Dánsku, potom jsem hrál s Holandskem, supr zápas, sice jsem hrál až v závěru, ale to byly nádherný chvíle. Takže nejvíc tenhle turnaj. I Německo mělo svoji atmosféru, i Švýcarsko, ale to tam nevyšlo, ani tam, ani tam.
Portugalsko, to bylo skvělé. Tam jsme jeli, ale vyřadilo nás nefotbalové Řecko. Ale to tak prostě je.
A jak vzpomínáš na výhru ve finále "21" proti Francii.
To byla paráda. Tam hráli dva hráči, s kterými jsem se potom sešel v Paříži a také v Lille. Mickaël Landreau, gólman a ještě jeden útočník (pozn.- tady se omlouvám, ale nerozluštil jsem jméno toho hráče). Tak to jsme se pak někdy hecovali. To byl můj první úspěch na evropské scéně.

Rozhovor s legionářem- David Rozehnal, hráč Lille OSC- 2.díl

25. ledna 2012 v 15:00 | sigmaunited |  Články
Pokračujeme v rozhovoru s Davidem Rozehnalem, který vznikl mezi svátky v kavárně Opera se členy SU Tomášem Vaidou, Honzou Zlámalem a Petrem Hořákem
Jak si vysvětluješ, že se Lille objevilo v posledních letech nahoře ve francouzské špičce?
Lille bylo vždycky v 1. pětce. Když Lyon vyhrál 6x po sobě ligu, tak nikdo nekoukal na nikoho jiného. Těch týmů nahoře ale bylo vždycky víc… Marseille, PSG, Bordeaux, vyletělo Auxere. V posledních 5 let Lile hrálo na pozicích Evropské ligy a Champions League, minulou sezónu to vyvrcholilo doublem. Takže už nás lidi začínají vnímat a to je dobře. Teď ještě ten nový stadion a klub to určitě posune na vyšší úroveň s vyšší sledovaností. Vnímání toho klubu bude určitě lepší… nový stadion, ten tým je dobrý a máme na to hrát pravidelně do třetího místa. A doufám, že to takhle zůstane.
Jaký je největší soupeř Lille? Hrajete nějaká derby? Je v regionu další ligový klub?
Měli jsme derby, ještě když bylo Lens v lize, ale ti sestoupili. To je blízko, nějakých 30 km. Druhé takové derby je s Valenciennes. Ale to jsou sice derby, ale nejsou to velké kluby. V Lens byla kulisa hodně dobrá, hrál tam Šmicer, vyhrál s nimi ligu. Stadion je tam úžasný, když je zaplněný těmi jejich žlutočervenýma barvami, tak je to paráda. Teď, když jsou ve 2.lize, tak je derby s Valenciennes, to je hodně vyhecované, ale se těmi zápasy jako PSG-Marseille nebo Sparta-Slavia se to nedá srovnávat.
Mohly by si popsat tréninky ve Francii?
Záleží na tom, jestli máš dlouhý nebo krátký týden. Krátký týden myslím, pokud hraješ středa neděle středa neděle, tak moc netrénuješ. Zvlášť když hráváš. Pokud hraješ, máš druhý den po zápase výklus,takže netrénuješ, dva dny po zápase máš lehký trénink. Dva dny po zápase máš vlastně dva dny před zápasem. Den před zápasem máš trénink, aby tě to nabudilo a pak už je zase zápas, takže to se moc netrénuje. Když je dlouhý týden, tak máme jeden trénink dvoufázový, spojený s tréninkem výbušnosti, děláš spodek, vrch, ale moc se tam netrénuje.
Máš nějakého kámoše v týmu?
Největší kámoš? Tam v Lille je to supr, já jsem ještě nikdy nezažil takovou partu. Možná ještě tenkrát v Sigmě, když jsem začínal, tak to byl takový ten teambuilding jak se říká, chodilo se společně na večeři, na pivo. Nebyly nějaké velké partičky. V Česku se to moc nenosí, ale venku je to normální, že se utvoří partičky. Nechci se nikoho dotknout, ale tvoří se party černoši s černochama, místní s místníma, cizinci s cizincema a to já nemám rád. V Lille je dobré, že si můžeš pokecat s kýmkoliv. Nejvíc si rozumím s těma klukama, co mluví anglicky. Teď přišel nový gólman Enyeama, přišel v létě, nemluví francouzky, tak jsem mu trochu pomáhal, reprezentant Nigérie. Teď také přišel Joe Cole z Liverpoolu, ne že bychom byli největší kamarádi, ale trochu si pokecáš a oprášíš angličtinu. Je tam fakt dobrá parta, i s konkurentama mám dobrý vztah a není to jak někde jinde, když je s tebou tak tě plácá po zádech, a když je s někým jiným, tak tě pomlouvá. Tak to tam není.
Joe Cole přišel z Liverpoolu jako velká hvězda?
Cole je absolutně v pohodě. On je normální kluk, který přišel hrát fotbal, ale oni ho berou jako hvězdu. Na hřišti dává najevo, že má na to, že je ta opora, podává opravdu kvalitní výkony, začíná nám opravdu hodně pomáhát, ale co se týče jeho povahy, tak si na nic nehraje. V Lille skutečně není ani jeden hráč, ani ten mladý Hazzard, který by byl nějak nahoře a dělal rozbroje v kabině (to jsem upravil- David řekl bordel).
Jakým stylem hrají stopeři v Lille?
Aurélien Chedjou, kamerunský reprezentant, ten je takový technický, hraje dobře nohama, je z nás nejtvrdší, dokáže zajet, Marko Baša je techničtější, ale není tam takový markantní rozdíl, že by byl jeden jenom technický a elegantní a ten druhý míň.
A v Paříži, když jsi tam hrál, tam ten rozdíl byl?
Jo. Mario Yepes, kolumbijec, ten to řezal, chodil do skluzů, hrál to jednoduše. Mě tam měli za toho techničtějšího, který to rozehrával. Fungovalo to, i když jsme neměli extra výsledky, ale hrával jsem.
pokračování příště

Rozhovor s legionářem - David Rozehnal, hráč Lille OSC- 1.díl

23. ledna 2012 v 7:32 | sigmaunited |  Články

Rozhovor s legionářem- David Rozehnal, hráč Lille OSC- 1.díl

David Rozehna(*1980), odchovanec Sigmy, odešel na svoje první zahraniční angažmá už ve svých 23 letech.Do kádru áčka Sigmy nakoukl poprvé už na podzim roku 1999 za trenéra Matušky, první šanci v ligovém zápase mu pak dal trenér Petr Žemlík. Tenkrát v týmu působili hráči jako Martin Kotůlek, Michal Kovář, Olda Machala, Pepa Mucha, Standa Vlček. Tyto hráč doplňovali tehdy ještě velmi mladí a velmi talentovaní Marek Heinz, Kováč, Ujfaluši a Urbánek. Zhruba necelé dvě sezóny Davidovi trvalo než se pevně usadil v základní sestavě a v jarní části sezóny 2000/2001 se mu to povedlo a podílel se na zisku 3.místa v lize. To už bylo pod trenérem Kalvodou. Přestože se od sezóny 2001/2002 trenéři střídali jak na běžícím pásu(postupně se za dvě sezóny vystřídali Kalvoda, Vaďura, Páník, Kotrba a nakonec Uličný), David už svoje místo v základu nepustil. Po sezóně 2002/2003 odešel do belgického Club Brugge za jiným olomouckým hráčem Markem Špilárem.
Tím se nastartovala jeho bohatá a úspěšná zahraniční kariéra v evropských klubech, vystřídal postupně Paris Saint Germaine, Newcastle United, SS Lazio, Hamburger SV a nyní se natrvalo usadil v Lille OSC, kde má smlouvu ještě na dva a půl roku.
Od roku 2004 do roku 2009 pravidelně reprezentoval, odehrál 60 reprezentačních zápasů a zúčastnil se EURA 2004 a 2008 a MS 2006. Je mistrem Evropy hráčů do 21 let, hrál Ligu mistrů a vyhrál ligové poháry i tituly.
Na svátky přijel z Francie domů a my jsme si s ním dali schůzku a popovídali si s ním o jeho kariéře i budoucnosti. David je velký sympaťák. Nejen, že s námi strávil moře času, ale také nám předal svůj dres Lille OSC s číslem 14, který podepsal. Tento dres naše sdružení s jeho svolením dá opět do internetové aukce a výtěžek bude použit na výjezdy našich členů na zápasy Sigmy.
Za Sigma United si s ním povídali Tomáš Vaida, Honza Zlámal a Petr Hořák, který se také vyznamenal jako chůva mladého Rozehnala, Davidova syna, který byl s ním.
Davide, mohl by si nám představit město Lille?
Říkají, že centrum města má zhruba 100, 150 tis. obyvatel, ale s blízkým okolím je to zhruba milión obyvatel. Ale vlastní město je jako Olomouc. Hodně historický centrum, starý domy, je to tam kouzelný. Jak říkám, malý město, ale mě se líbí hodně.
Co návštěvy na fotbal a jaký tam mají stadion?
Stadion máme bohužel starý, ale už se nám staví nový,což je supr a od nové sezóny by měl být hotový. Měla by být kapacita 50 nebo 55 tis. lidí, což není moc, ale na to malý město je to dostačující. A už se těším, protože momentálně hrajeme na bývalém ragbyovém stadionu, s atletickou dráhou, otevřený, takovej jak byl náš bývalý Spartakiádní stadion s tribunama. Takže je to takový nefotbalový, ale chodí tam plno lidí, skoro na každej zápas je plno, tam to je zhruba 20 tisíc lidí, což je hezký, ale není to takovej ten anglickej styl, takže ta atmosféra tam někdy bývá normální, nefotbalová.
A co tvoje rodina, manželka, je tam spokojená?
Teďka jo. Minulej rok to bylo horší, bydleli jsme na pronajatým bytě. Mladej už chodí druhej rok do školky, manželka na francouzštinu, takže jo, jsme spokojení. Ale není to samozřejmě jak doma, v Olomouci, tady máš babičky , dědy, máš hlídání a můžeš si vyrazit, s kamarádka. Jo, ale máme tam čím dál víc přátel, chodíme na večeře se spoluhráčema. Ale je to dobrý.
Teď v létě si podepisoval smlouvu na tři roky, že?
Jo ,jo.
Tak to bys tam mohl vydržet, co?
Jo, určitě, do konce smlouvy to tam vydržím.
Když se díváme na tabulku, jste po podzimu třetí, jak dopadlo hodnocení roku?
Chtěli jsme výš, mohli jsme být výš, mohli jsme být druzí, jsme třetí. Poztráceli jsme ale úplně zbytečně 4 body a mohli jsme být stejně bodově s Paříží. Ale myslím si, že tam vládne spokojenost. Bojovali jsme v Champions League o postup, chtěli jsme hrát i na jaře, ale nakonec jsme nezískali ani Evropskou ligu, ale skončili jsme ve skupině 4., ve skupině, která byla hratelná. Měli jsme tam Inter Milán, CSKA Moskva a Trabzospor, ale skončili jsme poslední. Což si myslím, že je největší zklamání téhle podzimní části sezóny. Ale co se týče roku 2011, velká spokojenost.
Chtěl jsem se tě zeptat na tvého spoluhráče Edena Hazarda.
Jo, je to mladej klučina, 20 let, minulou sezónu šel fotbalově hodně napřed, je hodně dobrej, ví to o sobě, ale nedává to na sobě znát. Ne jak v Česku, když se objeví hráč, tak lítá v oblacích. Ale on bude ještě lepší, až přestoupí a on určitě přestoupí. Doufám, že ne teďka v zimě, ale v létě určitě půjde. Je to belgičan, ale už byl v Akademii v Lille, ale vykopal se, a už se o něj zajímají velkokluby a Lille za něj chce 50 mil. Euro. Troufám si říct, že když mu vydrží forma, tak to za něj někdo dá. Protože je fakt dobrej.
Jaká je teďka tvoje pozice v klubu. Myslím si, že tam jsem jako třetí stoper.
Tak já vím, jaká je moje pozice v týmu, pochopil jsme že trenér preferuje ty dva sopery přede mnou. Já to taky tak beru, už jsem taky starší, tak už nikam neutíkám. Kdybych měl 20, tak už možná dávno mám sbaleno, ale už nikam nespěchám. Sice hrávám, nehrávám, ale jsem spokojenej. S ligou, s pohárama, s Champions league jsem na podzim odehrál 16 zápasů. Takže jsem spokojenej, byl bych samozřejmě spokojenější, kdybych odehrál všechny zápasy, kdybych byl číslo jedna nebo dva, ale už to nějak neřeším.
Pokračování příště - o spoluhráčích, o minulých štacích, o repre, o Bílkovi a taky o Sigmě. Máte se na co těšit.