Duben 2011

David Rozehnal je v Lille spokojený a k návratu do Sigmy neříká ne

6. dubna 2011 v 10:17 Články


Olomouc, Bruggy, Paříž, Newcastle, Řím, Hamburk a Lille, všechna tato města pojí dohromady obránce David Rozehnal. Slavný kožušanský světoběžník se narodil před třiceti lety a v kariéře prošel už pět západoevropských fotbalových soutěží. V létě nepadl do oka kouči Hamburku Arminu Vehovi a těsně před začátkem soutěže chytil laso od LOSC Lille Métropole. Byl to pro něj návrat do francouzské Ligue 1 po třech letech, kdy opouštěl jako kapitán Paris Saint Germaine.
Po příchodu projevil přání získat během ročního hostování nějakou trofej a ze svých přání nemusí zatím slevovat - s Lille je zatím na první místě tabulky, ve čtvrtfinále Francouzského poháru i Evropské ligy.


Na začátku sezony jste odešel na hostování do francouzského Lille OSC. Bral jste to jako vysvobození z Hamburku?
Určitě to vysvobození bylo. Trenér mi pár dní před koncem přestupního období řekl, že se mnou nepočítá a že si můžu klidně hledat nový klub. Na poslední chvíli se ozvalo Lille a já měl jen pár minut na rozmyšlenou. Rozhodli jsme se a jsem nadmíru spokojen.
Pro vás to byl návrat do Francie po třech letech, angažmá v PSG vám před lety udělalo skvělé renomé. S jakými pocity jste se vracel do Francie?
Těšil jsem se moc. Na Lille, francouzkou ligu, na bývalé spoluhráče z Paříže a hlavně na novou výzvu. Těšil jsem se na to, že budu zase součástí týmu. V Hamburku mě totiž trenér odsunul na druhou kolej…
S oprášením francouzštiny jste neměl problém?
Měl a stále to není tak, jak bych chtěl. Domluvím se, ale hlavně rozumím. Zdokonalit bych se ale chtěl.
Do Lille OSC jste přišel už po zahájení soutěže jako posila i pro Evropskou ligu, nebyl problém naskočit do rozjetého vlaku?
Problém nebyl, ani jsem neměl na vybranou. Přišel jsem naštěstí v reprezentační přestávce a měl tak dostatek času zžít se s týmem, potrénovat. Hned nás ale čekalo derby s Lens a vyšlo nám super. Hrál jsem v základu, vyhráli jsme a pokračovali v tom i následující zápasy.
Přišel jste před pátým kolem francouzské Ligue 1 a vypadalo to, že během několika zápasů jste si vytvořil pevnou pozici v základní jedenáctce. Od patnáctého kola jste ale přestal pravidelně nastupovat. Co bylo příčinou?
Přišel jsem, začal jsem hrát a dařilo se. Hned po příchodu jsem se bavil s trenérem a řekl mi že nás čeká spousta zápasů, a že se může stát, že bude sestavou točit. Cítil jsem od něj důvěru, věděl jsem a vím, že mám určitou pozici v týmu a s tou jsem spokojen.
Minulý týden jste střídal proti Toulouse, ve čtvrtek jste v základu odehrál 90 minut proti Eindhovenu. Je to návrat zpět do základní sestavy?
Minulý týden jsem hrál, protože se Adil zranil, a tak jsem naskočil do posledních minut. Proti Eindhovenu jsem hrál v základu tak, jako celou základní skupinu Evropské ligy. Takže se dá říci, že s určitou pravidelností hrávám. Samozřejmě, že bych chtěl hrávat častěji, ale v lize se nám daří, vyhráváme a trenér nemá důvod to měnit. Jsem ale v klidu. (smích)
V Evropské lize jste minulý týden remizovali doma s Eindhovenem. Jaký to byl zápas? A jaké jsou teď šance LOSC na postup?
Remízy je škoda, vedli jsme ještě deset minut před koncem 2:0 a výsledek 2:2 je, myslím si, pro nás krutý. Musíme tam vyhrát a jdeme dál. Ve hře pořád jsme.
Při příchodu do Lille jste se v rozhovoru pro klubový web těšil na nějakou trofej, čekal jste ale, že to bude až taková jízda? V lize jste zatím první, postoupili jste do čtvrtfinále Francouzského poháru, k tomu čtvrtfinále Evropské ligy…
Upřímně, nečekal jsem, že to bude takové, ale je to super. Tým máme skvěle složený, funguje a jdeme zápas od zápasu. Jsme opravdu silní a věřím, že to můžeme zvládnout.
Jak se celkově líbí v Lille vám i vaší rodině?
Po fotbalové stránce super. Město je malé, krásné. Blízko je to do Brugg, Paříže, Londýna. Rodina je tu se mnou více než méně, ale ještě to není ideální. Uvidíme, co se stane po sezoně.
Jak tedy vidíte svou budoucnost? Smlouvu v Hamburku máte do roku 2012, vypadá to tedy na návrat do Německa?
Bohužel musím. Jsem tu na hostování bez opce. Pokud zůstane v Hamburku stejný trenér, tak si myslím, že tam moje budoucnost není, ale uvidíme.Víte, jak rychle se to ve fotbale mění!!!
Přemýšlíte někdy nad návratem zpět do české ligy? Je šance, že ještě obléknete dres Sigmy?
Přemýšlím. Sice jsem říkal, že bych chtěl zůstat do konce kariéry v zahraničí, ale taky jsem říkal "nikdy neříkej nikdy". Teď říkám ANO …šance je …ale ještě je brzo! (usmívá se)