Rozehnalovi trenér nevěří: Pořád jsem pod palbou

6. srpna 2010 v 19:07 | sport.cz |  Články
Není to pro něj nic nového. Třicetiletý stoper David Rozehnal už tři roky neustále bojuje o místo v sestavě. A čelí palbě kritiky. V Newcastlu, v Laziu i teď v Hamburku.

David Rozehnal

Dokonce to vypadá, že tentokrát začne sezonu jako jeden z náhradníků. "Ale už to beru jinak, v klidu. Dřív nebo později se na hřiště dostanu," krčí nevzrušeně rameny.

Jeho Hamburk přivítal zápasově v Německu největší přestupovou bombu posledních dní. David Rozehnal však sledoval většinu Raúlova prvního duelu v dresu Schalke pouze z lavičky (Hamburk prohrál 1:2, Raúl přihrál na jeden gól), na hřiště se dostal až jako střídající. A vypadá to, že sezona pro něj začne stejně...

Ve svém prvním střetnutí v dresu Schalke proti vám nastoupil Raúl. Byl to stejný blázinec jako jeho první trénink?
"Spoluhráč Heiko Westermann, který k nám právě ze Schalke přišel, říkal, že loni se tam sešlo na zahajovacím dnu přípravy sto tisíc lidí. A s Raúlem to teď byla ještě větší událost. Nastoupil v základní sestavě, všichni na něj čekali... Bylo hodně plno, i když ne úplně vyprodáno. Každému jeho kontaktu s míčem diváci tleskali, on se snažil. A odvedl dobrou práci."

Ano? Hrál dobře?
"Měl nějaké šance, střelu na bránu... V první půli připravil dobrou příležitost. Nehrál vyloženě na hrotu, hodně si chodil pro balony do hloubi pole a rozděloval je. Líbil se mi, sledoval jsem ho víc než ostatní."

Může i ve třiatřiceti pomoci Schalke v boji o titul?
"Určitě. Bylo vidět, že pořád chce hrát. A hlavně se na něj budou víc upínat soupeři. Stejně jako se upínají na našeho Van Nistelrooije, na jiné hvězdy. I kdyby nedával góly, strhne na sebe pozornost a udělá prostor pro spoluhráče."

Vy jste se v sobotu potkali na hřišti sedm minut. Dostali jste se do nějakého souboje?
"Myslím že ne. Víc jsem ho sledoval, když jsem byl na lávce. Pak při zápase už mi to tak nepřijde. Člověk si ani nevšimne, že vedle něj někdo takový je."

Jak podle vás zasáhne do špičky tabulky Hamburk? Přišel k vám nový trenér Armin Veh...
"My jsme se bohužel nedostali do evropských pohárů, ale věřím, že o ty příčky zase budeme bojovat. Neoslabili jsme se, naopak přišli noví hráči. Chtěli bychom hrát do pátého místa, budeme myslet na Champions League. O titulu hned mluvit nechci, ale na pohárové příčky máme."

Jak se příchod nového trenéra projevuje na české kolonii v Hamburku? Davidu Jarolímovi sebral Armin Veh pásku a chce o kapitánovi ještě rozhodnout, nově příchozí Jaroslav Drobný o místo jedničky teprve bojuje, vy zase nenastupujete...
"To, že Dejvid přišel o kapitánskou pásku, s tím bych ještě nepředbíhal. Odvádí tady skvělou práci jako hráč i kapitán, nevidím důvod, proč by o ni měl přijít. Je ale pravda, že trenér si o tom nejspíš bude rozhodovat sám. Co se týče Jardy, bude bojovat o místo jedničky s Frankem Rostem, který měl výbornou minulou sezonu. Máme prostě tři výborné brankáře. A pokud jde o mě, já teď pravidelně nehrávám. Ale pravidelně hrávat budu, dřív nebo později to přijde. Nepropadám panice."

Jenže vám přišel velký konkurent, právě Heiko Westermann. Trenér navíc nedávno prohlásil, že se musíte zlepšit. Jak berete, když musíte ve třiceti takhle bojovat o místo?
"Už posledních pár let, od chvíle, kdy jsem odešel z Paříže, musím dokazovat, že na to mám. Pořád jsem pod palbou, ale už jsem si zvykl, beru to trochu jinak. Je jednodušší, když máte silnější pozici, na druhou stranu mám rád konkurenci. Posouvá mě to, co se týče tréninků a soustředění na zápas. Může mě to dostat nahoru. Budu znova bojovat o místo, snažím se myslet pozitivně. Dřív nebo později se na hřiště dostanu.

Neunavuje vás to, že se za poslední léta vaše situace nikdy neustálila?
"Unavovalo mě to. Ale posledních pár měsíců jsem si zvykl. Tohle léto je to vlastně poprvé, možná za to může ta třicítka. (směje se) Mám na to jiný pohled i díky manželce Peťce, která mě hodně podporuje. Beru to tak, že jsem součástí týmu a udělám všechno pro to, abych byl nejlepší. Bylo hůř, bude líp."

Kdy bylo hůř? Když trenér Karel Brückner označil vaši hru za baroko?
"To ani ne. Byl jsem mladý, bral jsem si to sice, ovšem přešlo to. S trenérem jsme si to vyříkali. Vždycky, když na mě byla tvrdá kritika a byl jsem na odstřel, bylo mi těžko. V reprezentaci, v Itálii, kde jsem zjistil, že mě nechtěl trenér, ale prezident. Zase jsem se musel prokousávat do sestavy a byl jsem bez rodiny. Tady jsem s rodinou, všichni jsme zdraví..."

Vy jste kritizován často. Nepochyboval jste už někdy o sobě?
"Určitě. Člověk někdy ty myšlenky má, to přiznávám. Ne že bych pochyboval, ale jsem takový, že o kritice hodně přemýšlím. Od spoluhráčů, od novinářů... I když jsem noviny dost přestal číst. Přemýšlel jsem o chybách, jestli je kritika oprávněná... Jenže vím, že jsem dobrý hráč. A s dobrým týmem dovedu předvést výkony na úrovni. Tím jsem se uklidňoval. Teď trénuju dobře, na to, že mi je třicet, se cítím hodně silný. Zbývá jen ukázat to na hřišti."

Neubližuje vám ta neustálá nejistota třeba ve vyrovnanosti výkonů? V předminulém přípravném zápase s Mnichovem 1860 jste prý zavinil vyrovnávací gól...
"No, zavinil... Nechci to omlouvat, ale nemyslím, že to byla úplně moje chyba. Šel jsem do skluzu, zajišťoval jsem parťáka, soupeř byl rychlejší, ovšem pak byla ještě spousta času zabránit gólu někde jinde. Trochu to bylo hozené na mě. Neříkám, že jsem byl bez viny, vím, že jsem udělal chybu, ale ne sám. Samozřejmě že se člověk cítí líp, když mu trenér věří, já jsem se však právě v tomhle hodně naučil. O chybě popřemýšlím, ale už si ji tolik neberu. Jen se snažím v příštím zápase ji neudělat."

Čím myslíte, že to je, že jste tolik kritizovaný i za kolektivní chyby?
"Nevím. To byste se musel zeptat jiných novinářů. Já myslím, že bylo prostě pár hráčů, kteří to slízávali. A já jsem patřil mezi ně."

Jenže tohle nevychází jen od novinářů. Vás často adresně kritizují i spoluhráči nebo trenéři - jako kdysi Karel Brückner nebo teď Armin Veh...
"Já nevím, jestli to dokážu vysvětlit. Ale máte pravdu. Týká se to i těch, v uvozovkách, chyb, které jsem měl udělat teď. Ta poslední podle mě nebyla individuální, byla kolektivní. Já jsem u ní byl taky, ale neudělal jsem ji sám..."

Není to tím, že nepůsobíte jako nekompromisní stoper?
"Možná ano. Ale znám spoustu takových stoperů, kteří jsou podobní jako já. Nejsou to raubíři, blázni, neskáčou do střel a hrají to rozumně bez skluzů a soubojů. A jsou na špičce. Možná to lidi opravdu tak vidí, jenže já už jiný nebudu. Budou si muset zvyknout, nechat to být. Podívat se na zápas, za který mě kritizovali, ještě jednou, a třeba si uvědomí, že neměli tak úplně pravdu."

Jak to tedy vypadá s vaší budoucností? Armin Veh vás kritizoval, naznačuje, že jste pro něj čtvrtý stoper. Nepoohlédnete se po něčem jiném?
"Určitě se teď nebudu stěhovat. Mám ještě smlouvu na dva plus jeden rok, doufám, že to ty tři budou. Teď v létě ani v zimě nechci nikam chodit. Nepropadám panice. Tohle jsou řeči, trenér něco řekne, novináři něco napíšou... Věřím tomu, že i němečtí novináři se mě za chvíli budou ptát, jestli odcházím. Já ale nemám důvod. Udělal jsem nějaké chyby, ovšem tohle byly přípravné zápasy. Důležité bude, jak se mi bude dařit v sezoně. Pokud by měla celá být taková, jak všichni kromě mě předpokládají, tedy že budu třetí nebo čtvrtý stoper, potom to začnu řešit. Teď jsem v klidu."

Berete si inspiraci z Davida Jarolíma, kterému trenér sebral pásku, ale teď tvrdí, že je to pro něj důležitý hráč?
"Dejv vždycky podával super výkony, akorát to dost lidí nevidělo. Nevím, proč vznikla tahle fáma, že ho trenér nemá rád. Podle mě by byla největší chyba, jakou by tady kdo udělal, kdyby nestavěl Dejvida. Minulou sezonu patřil podle mě k nejlepším záložníkům v bundeslize. Kdyby neměl hrát, byla by to hloupost."

A jak to vypadá s vámi a reprezentací? Pomýšlíte na návrat?
"Já jsem ještě reprezentovat nepřestal. Uvidíme, jestli přijde pozvánka... To je asi všechno, co bych vám k tomu řekl. Pro mě je prioritou to, abych hrál v Hamburku. Musím se snažit být nejlepší tady, potom můžu přemýšlet o reprezentaci."
 


Anketa

Chcete aby David měl oficiální stránky?

Ano 73.8% (220)
Ne, jsem spokojem s tímto webem 26.2% (78)

Aktuální články

Reklama