Maminky fotbalistů

14. června 2010 v 10:01 | lidovky |  Články
Jarmila Rozehnalová: Syn byl vždycky precizní
To datum se Jarmile Rozehnalové, mamince stopera Davida Rozehnala (27), navždy vrylo do paměti. Psal se 19. červen 2004 a fotbaloví fanoušci sledovali zápas na Euru v Portugalsku mezi Českem a Nizozemskem. Za stavu 2:2 poslal trenér Karel Brückner na hřiště právě Davida Rozehnala. Byla to jeho premiéra v ,,nároďáku". V tu samou chvíli ležela v porodnici snacha paní Rozehnalové, manželka Marka, o pět let staršího Davidova bratra. Narodila se vnučka Aneta. ,,Těch oslav bylo nepočítaně," usmívá se paní Rozehnalová (55), nakrátko ostříhaná žena, jejíž štíhlá postava nezapře, že kdysi hrávala prvoligovou házenou.
maminka

Jarmila Rozehnalová, která už jedenáct let učí na olomouckém Slovanském gymnáziu a zároveň externě didaktiku na Přírodovědecké fakultě UP, žije se svým manželem Oldřichem v upraveném dvojdomku na kraji hanácké vesnice Kožušany. V Davidově rodné vísce o osmi stech obyvatelích je fotbalové hřiště, sportovní hala, hraje se tu florbal, volejbal i hokejbal. Ale prim má kopaná: ostatně Oldřich Rozehnal coby trenér přivedl kožušanské mužstvo do I. A třídy.
V domku má svůj pokojík, plný dresů a fotbalových trofejí i David Rozehnal, obránce, který vystřídal kluby v Bruggách, Paříži, Newcastlu a nyní působí v Laziu Řím. ,,Máme poměrně velkou zahradu a Davidovi bylo kolem deseti. Vždycky se běžel pochlubit, kolik udělá koníčků na pravé noze, těch zvládl i padesát," vzpomíná paní Rozehnalová. ,,Já ho chválila, ale můj manžel říkal: A kolik jich uděláš na levé?" Dnes kope David oběma nohama stejně: i díky výchově pana Rozehnala.
Jako malý začínal David s maminčinou oblíbenou házenou, ale zvítězil fotbal - stejně jako u bratra Marka, který se však kvůli onemocnění na střední škole nemohl věnovat sportu vrcholově. ,,David je a byl houževnatý, není to taková štika jako třeba Tomáš Rosický. Na dovolené ráno vybíhal trénovat, dodržoval vše, co mu trenéři nakázali," vzpomíná paní Rozehnalová. Dnes vídá svého syna zhruba třikrát do roka. ,,Vrcholový sport je řehole," posteskne si, ,,ale naštěstí svého vnuka Luku a snachu Peťu vídám častěji." 
Když přijede David domů do Kožušan, nesmí na stole chybět jeho oblíbená babiččina mramorovaná bábovka nebo oříškové koláčky z překládaného těsta. ,,Vždycky byl precizní, i v jídle. Musel mít na stole jen libové maso," vypráví paní Rozehnalová krásnou češtinou. Jeden z nejtěžších okamžiků byl pro ni odjezd syna do belgických Brugg: paradoxně i proto, že s ním jela jeho budoucí manželka Petra. ,,Měla rok a půl do státnic. Já bych nebyla nadšená, kdyby se moje dcera jen tak rozhodla a odjela za nějakým fotbalistou."

 


Anketa

Chcete aby David měl oficiální stránky?

Ano 73.7% (219)
Ne, jsem spokojem s tímto webem 26.3% (78)

Aktuální články

Reklama