Vychovali hvězdu, teď jim patří kousek pokladu

27. září 2009 v 10:08 | hn.ihned.cz |  Články
Ačkoli Rozehnala koupil Hamburk v Laziu, zaplatí i Olomouci a Kožušanům. Kubíček: Na Solidarity payment jsme vydělali asi dvacet milionů.
Tagy

Věděli jste, že když například fotbalový reprezentant David Rozehnal přestupuje z Lazia Řím do Hamburku, přikutálí se pěkných pár tisíc eur z téměř šestimilionového pokladu třeba i do Kožušan, které ho společně se Sigmou Olomouc vychovaly?
Pokud ne, tak vězte, že princip Solidarity payment přesměruje i do tohoto malého klubu v přepočtu 441 000 korun ze zmíněného transferu. Solidarity payment zavedla FIFA v roce 2001, o čtyři roky později jej novelizovala. Stanoví, že přestupuje-li profesionální fotbalista, pak klub, který ho kupuje, musí navíc 5 % z transferní částky přesměrovat na oddíly, které fotbalistu vychovávaly mezi 12. a 23. rokem jeho života.
Vzkaz Lazia: Pošlete fakturu
A protože Rozehnal patří mezi světoběžníky, hrál už totiž za Bruggy, Paris SG, Newcastle, Lazio a nyní Hamburk, rodná víska na jeho putování fotbalovým světem neparticipuje finančně poprvé.
"Že existuje takové pravidlo, nám poradili funkcionáři ze Sigmy Olomouc, když David přestupoval do Paříže. Přihlásili jsme se o výchovné a dostali asi 200 000 korun," vypráví Jiří Škubna, předseda Sokola Kožušany, účastníka I. A třídy. "Třeba Newcastle nám ještě nedal nic, ale pan Zíka z agentury Sport Invest, která Davida zastupuje, nám slíbil, že to vyjedná. A třeba Lazio poslalo na ČMFS fax, ať jim Sokol Kožušany pošle fakturu na 2700 eur."
Zůstaňme u příkladu Rozehnalova přestupu do Hamburku za 148,5 milionu korun (bez bonusů). Suma odpovídající pěti procentům z této částky - v tomto případě 7,4 milionu korun, jde na Solidarity payment. A většinu z této částky zinkasuje Olomouc. "David je sice od nás z Kožušan, ale táta ho dal do Sigmy už někdy v jeho osmi letech. Za nás si vlastně zahrál, jen když se v Olomouci nevešel do sestavy dorostu," vysvětluje Škubna. Své peníze tak Kožušany dostávají i za pouhých 217 dní, které v jejich dresu 17letý Rozehnal kdysi strávil.
"Za každý rok, který v jeho dresu odehrál daný fotbalista mezi 12. až 15. rokem svého života, dostává klub 0,25 % transferní částky, od 16 do 23 let už je to 0,5 % za sezonu," vysvětluje Jiří Kubíček, sportovní ředitel Sigmy Olomouc. "Za Ujfalušiho, Heinze, Kováče a Rozehnala jsme tímhle způsobem, skrze FIFA nařízenou participaci na jejich dalších přestupech, dostali asi 20 milionů korun, jsou to příjemné peníze."
Podobně se třeba na Barošově transferu do Lyonu příjmově podílel i Baník Ostrava. "A nárokujeme si i peníze od Galatasaraye za další Milanův přestup, tam to ovšem z turecké strany poněkud vázne...," stěžuje si Tomáš Trucha, předseda Baníku. "Třeba z Jankulovského přestupu do AC Milán ale nemáme vůbec nic, protože tam šel z Udine. A pokud transfer proběhne v rámci jedné země, tak Solidarity payment neplatí," upozorňuje na důležitou podmínku Tomáš Trucha, funkcionář Baníku Ostrava.
Ujfaluši = kabiny v Rýmařově
A existuje ještě jeden případ, který českým klubům dvířka k penězům za další přestupy jejich odchovanců přibouchne. "Když šel Ujfaluši z Hamburku do Fiorentiny, inkasovali jsme za to my i Rýmařov, ten si za to pořídil nové kabiny," vzpomíná Kubíček. "Ale když šel z Fiorentiny do Atlétika Madrid, nedostali jsme nikdo nic, protože si Tomáš v Itálii počkal na konec smlouvy a do Španělska šel tehdy zadarmo."
Nyní, kdy o posily z Gambrinus ligy není v cizině zase až takový zájem, jsou klubům i "drobečky" z dalších přestupů českých hvězd příjemné. "Pár milionů jsme na tom určitě také vydělali," říká Michal Šrámek, sportovní ředitel Slavie.
Pro kluby typu Kožušan je ale odchovanec jako Rozehnal požehnáním. "Investujeme ty peníze do hrací plochy, budujeme závlahový systém. A opravu už si žádá i velká tělocvična," říká předseda Škubna.
"Ta myšlenka FIFA, aby se peníze za přestupy fotbalistů dostaly i do klubů, které je vychovaly, se mi moc líbí," říká sám David Rozehnal. "V Kožušanech mám zázemí, rodinu, skvělé vztahy s lidmi. Takže jsem se jim v minulosti sám snažil sehnat nějaké dresy nebo míče. Ale Solidarity Payment je výborný bonus navíc."
 


Anketa

Jak se Vám líbí neoficiální stránka Davida Rozehnala?

Super - nikde jinde tolik informací a fotek! 66.1% (203)
Dobré 13.4% (41)
Chtělo by to více informací a fotek 8.8% (27)
Nic moc - kdo je to Rozehnal?! 11.7% (36)

Aktuální články

Reklama