Vesnička Kožušany si přijde téměř na milion

25. září 2009 v 9:51 | denisport.cz |  Články
Ačkoliv jsou Kožušany docela nenápadnou vískou, na fotbalové mapě by mohly být směle vytištěny tučným písmem. Místní Sokol dokázal odčerpat z účtů evropských velkoklubů statisíce korun. A o další statisíce právem usiluje.
Kožušanské fotbalové hřiště je maličké. Na délku měří jen 91 metrů, do šířky 56. Soutěž I. A třída se tady hraje s přimhouřením oka svazového činitelstva.

Z jedné strany lemuje hřiště místní sokolovna, z druhé vysoký násep, na němž leží vlakové koleje. Tu a tam kolem hrací plochy projede vlak z Olomouce na Brno nebo naopak. Cestujícím se na okamžik z výšky sedmi metrů naskytne zajímavý pohled přímo na hrací plochu.

Kožušanským se v I. A třídě příliš nevede. Po sedmi odehraných kolech mají čtyři body a jsou předposlední. Věří, že své postavení vylepší.

Zhruba stotisícový rozpočet, který je na přežití jedné sezony nutný, mají naplněný. I díky penězům, které utržili za přestupy zdejšího rodáka Davida Rozehnala, jenž naposledy vyměnil dres Lazia Řím za hamburský.

"Je pravda, že díky tomu, že u nás David ve svých šestnácti letech hostoval ze Sigmy Olomouc, jsme už na jeho dalších přestupech vydělali skoro půl milionu korun. A to jsou peníze, které nám neuvěřitelně pomohly," líčí Oldřich Rozehnal, sekretář Sokola Kožušany a zároveň Davidův otec. Kožušanští věří, že se jim podaří vymoci také zhruba 200 000 korun z Newcastlu, který se zatím nemá k tomu, aby patřičná procenta z Rozehnalova transferuz týmu Paris St. Germain dle předpisů FIFA uhradil.

A doufají, že seriózně se k nim zachová také Hamburger SV, kam český zadák přesídlil nedávno z Lazia. Tady by si Sokol mohl přijít až na půl milionu korun, a hráčova pouť Evropou by tak Kožušanům mohla vynést celkem více než milion korun.

Zač je klub z vísky mající zhruba sedm set obyvatel utratí? "Za provoz oddílu. A možná za nějaké opravy nebo nákupy," prozrazuje Oldřich Rozehnal. "Je pravda, že jsme si mohli koupit nové zavlažovací zařízení. A taky sekačku na trávu," říká sektretář oddílu.

"Ale budeme potřebovat třeba nové travní semeno, hnojivo na trávu. To už není jako dřív, když nám místní JZD dalo bokem několik pytlů hnojiva. Dnes za to všechno musíme normálně platit," zdůrazňuje sympatický šedesátník, jenž se fotbalové funkcionařině věnuje už přes třicet let.

Místní hráči si díky penězům z velké fotbalové Evropy nepřilepší. Hrají zadarmo. "Navíc si musí na své náklady pořídit i kopačky a takové věci. Platit hráče, to si tady dovolit nemůžeme," bere si slovo Jiří Škubna, předseda Sokolu Kožušany.

"Ale možná se pustíme do rekonstrukce sokolovny. Opravit by potřebovaly i lavičky náhradníků, které jsou u nás mizerné. Je toho dost, nemyslete si," vysvětluje Škubna.

Peníze z Rozehnalových přestupů ale nejsou jediným profi tem, který Kožušany z úspěchů svého rodáka mají. "David našemu oddílu sám přispívá různými sponzorskými dary. Někdy zafinancuje novou sadu dresů, jindy nové míče, a tím vším nám hodně peněz ušetří," pochvaluje si otec českého hráče.

Kožušanští by si možná přáli, aby se Rozehnal v Hamburku dlouho neohřál a aby zase přestoupil, což by znamenalo vidinu další finanční injekce. Ale otec Rozehnal se na věc dívá jinak.

"Peníze pro klub jsou jedna věc. Ale David už by se potřeboval někde usadit na delší čas a hrát pravidelně. To je podle mého důležitější. Už mu táhne na třicet. Německo by mu podle mého názoru mohlo vyhovovat. Tak jen ať tam nějakou dobu zůstane," uzavírá otec reprezentačního stopera.


«SOLIDARITY PAYMENT» PRO KOŽUŠANY ZA ROZEHNALA
Přestup: FC Bruggy - Paris St. Germain částka:
cca 200 000 korun

Přestup: Paris St. Germain - Newcastle částka:
cca 200 000 korun
(Newcastle dosud neuhradil)

Přestup: Newcastle - Lazio Řím částka:
cca 78 000 korun

Přestup: Lazio Řím - Hamburger SV částka:
cca 440 000 korun
(dosud ve fázi jednání)
 


Anketa

Jak se Vám líbí neoficiální stránka Davida Rozehnala?

Super - nikde jinde tolik informací a fotek! 66.1% (203)
Dobré 13.4% (41)
Chtělo by to více informací a fotek 8.8% (27)
Nic moc - kdo je to Rozehnal?! 11.7% (36)

Aktuální články

Reklama