Rozehnal se cítí na stopera i záložníka

9. září 2009 v 8:20 | fotbal.cz |  Články
David Rozehnal byl v reprezentaci zvyklý na post středního obránce. Pod trenérem Haškem si však zkusil post štítového záložníka a nezklamal.

Rozehnala to z klidu nevyvádí, byť si v novém angažmá v Hamburku i při předchozím působení v Laziu Řím zvykl, že jeho místo bylo ve středu obrany. "Vůbec netuším, jestli na Slovensku budu hrát, natož na jakém postu. Obavy z toho ale nemám, ať bych nastoupil kdekoliv. Jde hlavně o to, aby se našlo řešení prospěšné pro celý tým," řekl Rozehnal během setkání s novináři v Kunicích u Prahy, kde se reprezentace chystá na ostře sledovanou bratislavskou bitvu.

Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prý s přesuny v sestavě problém nemá. V mládí v rodných Kožušanech dokonce střílel spoustu gólů jako hrotový útočník, s přibývajícím věkem se ale posunul blíž vlastní bráně, aby se z něj stal dirigent ve středu obrany. Při angažmá v Paris St. Germain si vyzkoušel práci štítového záložníka, občas tam zaskakoval i na další štaci v Newcastlu.

Právě vzpomínka nového reprezentačního trenéra, znalce francouzského fotbalu a někdejšího kouče Štrasburku a St. Etienne, na Rozehnalova představení v Paříži Haška přiměla k tomu, aby mistra Evropy do 21 let z roku 2002 proti Belgii znovu otestoval ve středové řadě. "Byl jsem překvapený, když mi to před zápasem řekl, ale také jsem to bral jako výzvu. Kdybych se tam panu Haškovi nelíbil v Paříži, asi by mě tam nezkoušel. Jistá univerzalita není na škodu, můžu zaskočit na více postech, když má tým nějaký problém," uvažoval Rozehnal.

Tomu navíc jako by pozice záložníka proti Belgii přinesla štěstí. Dokonce po standardní situaci skóroval a ukončil tak svůj střelecký půst v reprezentaci, trvající od února 2004 v 56 zápasech.

I když v německé bundeslize v barvách Hamburku plní povinnosti v obraně, přeorientovat se na práci záložníka by prý Rozehnalovi problém nedělalo. "Jen bych si to třeba na posledních trénincích před zápasem chtěl třeba i při hrách na malém prostoru vyzkoušet. Stoper a defenzivní záložník jsou úplně odlišné posty. Co se týče způsobu bránění, pohybu, v záloze je potřeba i víc běhat," vysvětloval Rozehnal.

"Na druhou stranu si tam můžete i víc dovolit. Když se něco nepovede, jsou za vámi ještě obránci. Když chybujete jako stoper, je to větší problém," porovnával. Před utkáním na Slovensku si ale neláme hlavu s tím, v jaké řadě nastoupí. Myslí jen na to, aby mužstvo vyhrálo a tříbodovým ziskem udrželo naději na postup na světový šampionát.

Češi totiž čtyři zápasy před koncem právě na Slováky, s nimiž prohráli v březnu v Praze, ztrácejí už sedm bodů. "Hrajeme o všechno a vítězství by nás obrovsky nakoplo. Nad jinými variantami výsledků bychom už ani neměli přemýšlet. Musíme prodat to, že máme lepší tým než Slovensko," podotkl Rozehnal.
 


Anketa

Chcete aby David měl oficiální stránky?

Ano 73.7% (219)
Ne, jsem spokojem s tímto webem 26.3% (78)

Aktuální články

Reklama