Nejvěrnější a bez omluvenek. To je Rozehnal v reprezentaci

3. září 2009 v 10:00 | idnes.cz

Nejvěrnější, nejoddanější, nejstabilnější. Fotbalista David Rozehnal je přesně takový reprezentant. Reprezentant, který na srazy místo sebe neposílá omluvenky a neví, co je během soustředění národního týmu zranění.

Je to čtyři roky, co devětadvacetiletý obránce Hamburku naposled chyběl v mezistátním zápase, tedy s drobnou výjimkou.

Česko od 7. září 2005 odehrálo pětačtyřicet oficiálních utkání a Rozehnal vynechal jen letošní červnovou přípravu s Maltou, proti které pod dočasným koučem Strakou nastoupil vlastně ligový výběr.

"O téhle statistice jsem věděl, ale před časem jsem ji přestal sledovat," řekl Rozehnal. "Samozřejmě, že mě to těší, je pro mě určité ocenění."

Jinak tedy platí: když hraje národní tým, uvidíte na hřišti vytáhlého zadáka Hamburku. A také do srpnového utkání s Belgií platilo: když nastoupí Rozehnal, tak na postu stopera.
Stoper, nebo střední záložník

Před třemi týdny v Teplicích ho nový kouč Ivan Hašek nečekaně poslal do hry jako defenzivního záložníka. "Mně je jedno, kde hraju. Hlavně, abych byl prospěšný mužstvu," říká Rozehnal.

S reprezentací se připravuje na sobotní vypjatý a důležitý souboj na Slovensku. "Musíme mít v hlavách jen vítězství, abychom měli naději zachránit kvalifikaci," zdůraznil.

Jestli nastoupí a na jakém postu, to ještě neví. "Netuším, ani nepřemýšlím. Minule to pro mě bylo nezvyklé, ale hlavně že jsem hrál."

Navíc dal gól, premiérový ve svém 57. startu za Česko. A bylo to právě v utkání, v němž nenastoupil na svém místě v obraně, ale posunul se do středové řady.

"Neříkám, že v záloze je moje budoucnost, ale je pro mě dobře, když se mnou trenér může počítat na víc postů," říká.

Rozehnal je mistr Evropy do jedenadvaceti let z roku 2002. O dva roky později debutoval v áčku. Na stoperu rostl vedle zkušenějšího Tomáše Ujfalušiho. Jenže jeho bývalý parťák z Olomouce na jaře z národního týmu odešel. A jakoby s ním Rozehnal odešel z pozice ve středu obrany.

Hašek si Rozehnala pamatoval z Paříže

Když se mužstva ujal nový kouč Hašek, nové místo měl i Rozehnal. Tedy úplně nové pro něj nebylo. Před třemi lety ve středu zálohy nastupoval v pařížském klubu St. Germain. A Hašek tenkrát vedl konkurenční St. Etienne.

"Asi věděl že jsem hrál v záloze. Jinak by mě tam nejspíš nezkoušel," přemítal Rozehnal. "Když jsem tam hrál, tak jsem z toho měl dobrý pocit a od různých lidí pozitivní ohlasy," vzpomíná Rozehnal.

Slova chvály slyšel i po srpnové přípravě s Belgií. Jeho šanci na zařazení do zálohy v sobotním duelu na Slovensku zvyšuje fakt, že kvůli zranění kolena chybí jeden ze stabilních středních záložník Jan Polák. Nahradí ho stabilní reprezentant Rozehnal?

Pokud ano, ví, že musí změnit zažitý styl. "Střední záložník víc běhá než stoper. Je to náročnější na fyzičku, na pohyb," vypočítává.

A další rozdíly? "Záložník ví, že za sebou má obránce, kteří napraví chybu, ztrátu míče, takže si může víc dovolit, víc útočit. Kdežto stoper se musí věnovat hlavně defenzívě a chybu nesmí udělat."

Zato o stopery v současném kádru ení nouze, vedle Rozehnala na tomtu postu hrají v klubu Hubník, Sivok a Jiránek. Cizí to není ani pro Kováče, Grygeru, Kadlece či Hübschmana. "Když nepočítám Tomáše Ujfalušiho, tak nejvíc zápasů ve středu obrany jsem odehrál asi s Radkem Kováčem," přemítal Rozehnal.
Série začala v baroku

Pokud nastoupí kdekoli, bude to jeho 45. utkání za poslední čtyři roky ze šestačtyřiceti možných. Sérii začal 7. září 2005 v kvalifikačním duelu s Arménií, po kterém kouč Brückner o Rozehnalově výkonu použil památnou větu: "Bylo to takové Baroko."

Poslední zápas, ve kterém kromě červnové Malty chyběl, se hrál 3. září 2005 v Rumunsku. Porážku 0:2 sledoval z lavičky.
 


Anketa

Jak se Vám líbí neoficiální stránka Davida Rozehnala?

Super - nikde jinde tolik informací a fotek! 66.1% (203)
Dobré 13.4% (41)
Chtělo by to více informací a fotek 8.8% (27)
Nic moc - kdo je to Rozehnal?! 11.7% (36)

Aktuální články

Reklama