Červenec 2009

číslo 3

31. července 2009 v 12:51 Články
Jako první v ČR Vám přinášíme zprávu:
Číslo dresu, ve kterém se bude David představovat fanoušků HSV, je 3!

Hamburg - první interview na letišti

31. července 2009 v 12:15 | hsv.de |  Fotogalerie

Dobrodružná kariéra Davida Rozehnala

31. července 2009 v 12:00 | idnes.cz |  David Rozehnal - nejen životopis
Olomouc: 1998-2003
(72 ligových zápasů/2 góly)

"Tam jsem se naučil, jak se hraje ligový fotbal a v říjnu 1999 si odbyl premiéru v lize. Největší sodu mi dal trenér Kalvoda. Hustil do mě, ať jsem důraznější, ať nemám slitování. A po jednom zápase za béčko, který se mi nepovedl, na mě spustil: "Cos to předvedl? Jestli chceš takhle pokračovat, sbal si věci a vypadni." To byl klíčový moment, po kterém jsem se odrazil až za zlatem na mistrovství Evropy z jednadvacítek."

Club Bruggy: 2003-05
(50/1)

"Důležitý mezistupeň. Mohl jsem si osahat, jak to chodí venku. Belgická liga není špatná, ale pořád pod úrovní těch nejlepších. Vyhrál jsem svůj první a zatím poslední ligový titul v životě a poprvé si zahrál Ligu mistrů. Tenkrát i v masce, protože jsem měl naštíplou lícní kost. Druhý rok mi bohužel trenér přestal věřit. Cítil jsem nevraživost, že Belgičanům beru práci. Přestup do Paříže přišel v pravou chvíli."

Paříž SG: 2005-07
(75/1)

"Nádherné město, nádherný život. Bydleli jsme v Saint-Germain, blízko tréninkového centra, vlakem jsme byli za 20 minut na Champs-Elysées. Jenže na hřišti nebyly výsledky. Měli jsme hrát o titul, místo toho jsme se v tabulce plácali. Výhra ve Francouzském poháru byla jen malá náplast. Já hrál vlastně pořád, neměl jsem žádný důvod odcházet, ale když přiletěla nabídka z Anglie, nešlo ji odmítnout."

Newcastle United: 2007-08
(21/0)

"Anglická liga, jeden z mých fotbalových snů. V jedné kabině s Owenem nebo s Vidukou, navíc se nám narodil malý Luka, takže nádhera. Jenže to angažmá prostě nevyšlo. Newcastle nám nesedl, pořád byl pošmourno a na hřišti se mužstvo trápilo. Místo bojů o poháry jsme hráli o padáka. Byl jsem rád, když se ozvalo Lazio. Odešel jsem v pravý čas, protože s Newcastlem to šlo z kopce, letos sestoupil."

Lazio Řím: 2008-09
(38/0)

"Jako na houpačce. Vzali si mě nejdřív na hostování, ale zaplatili velké peníze, což naznačovalo, že mě vážně chtějí. Jenže trenér Delio Rossi měl jiné plány. Dlouho mi trvalo, než jsem se chytil. V Itálii je po taktické stránce všechno rozpitvané do detailu. Počínaje vlastním pohybem na hřišti, konče rozebíráním u videa. Pro mě to byly novinky. Nakonec jsem si zvykl a pomohl Laziu vyhrát Italský pohár. Navíc jsem ve finálovém rozstřelu proměnil penaltu. Krásný pocit. Mohl jsem zůstat, Řím je nádherné město plné sluníčka, ale zkusím štěstí v Hamburku."


Fotbalista Rozehnal: Cítím, že Hamburk bude moje město. Snad

31. července 2009 v 10:55 | idnes.cz |  Články

Až dnes večer nastoupí hráči Hamburku k prvnímu utkání Evropské ligy na hřiště dánského klubu Randers, jejich nejnovější posila zůstane v hotelu u televize. "A budu doufat, že si zahraju za týden při odvetě. Aspoň na pár minut," zasní se David Rozehnal.

Devětadvacetiletý reprezentační obránce udělal ve středu další zásadní krok v kariéře. Znovu změnil klub. A dokonce i zemi. Přestoupil popáté během posledních šesti let.

Nejdřív jste šel z Olomouce do Belgie, pak do Francie, do Anglie, naposledy do Itálie a teď do Německa. Proč?
Protože přišla velmi zajímavá nabídka. Od první chvíle, se Hamburk ozval, jsem si řekl: OK, to zní dobře, proč ne? Pokud se kluby domluví, zkusím to. Hamburk je německá elita, velký klub s výborným zázemím. Nebudu lhát, také podmínky pro mě byly výhodnější. A bundesliga určitě není horší soutěž než italská liga.

A kdyby se kluby nedohodly?
Tak jsem byl připravený zůstat a bojovat za Lazio Řím. Smlouvu jsem měl ještě na tři roky. Tak jsem to vylíčil i novému trenérovi Ballardinimu. Víte, kdyby po minulé sezoně zůstal trenér Rossi, tak bych chtěl odejít určitě, od něj jsem necítil takovou důvěru, pořád míchal se sestavou. Zato Ballardini se mnou jednal na rovinu.

Nakonec jste Lazio Řím po roce a půl opustil. Takže to nebylo těžké rozhodování?
Já nad tím před pár dny uvažoval takhle: Buď mě čeká přesun za lepším, anebo budu dál žít krásný život v Římě. Zůstat v Laziu, tak rozhodně nebudu zapšklý nebo naštvaný, nestěžoval bych si. Ale jsem rád, že vyšel Hamburk.

Stejně je to zvláštní, jak vy pořád cestujete po Evropě. Vždyť jste kliďas, konzervativní typ. Nebo se pletu?
Jsem takový, mám rád svůj klid a pohodu. Když si ve městě oblíbím jednu restauraci, nic dalšího obvykle nevyhledávám. Po životní stránce jsem opravdu konzervativní člověk.

A po fotbalové stránce?
Na to, jak jsem klidný člověk, je moje kariéra celkem rušná. Takže jsem trochu fotbalový dobrodruh. Víte, mně moc nevadí poznávat nové soutěže, učit se novou taktiku, jen jsou ty změny nepříjemné kvůli stěhování. Hloupě řečeno: Já lusknu prsty a rodina odchází. Tohle je malinká daň za všechny výhody, které můžu zhruba do pětatřiceti jako profesionální fotbalista využívat.

Máte na mysli především finanční výhody?
To je jedna z výhod. Taky můžu dělat, co mě baví a co jsem vždycky chtěl dělat. Za to, co jiní dělají jen pro zábavu, já dostávám velmi slušně zaplaceno. Pokud do těch pětatřiceti let opravdu vydržím, upřímně říkám, že zajistím na celý život svou rodinu i rodinu svého syna.

Ale kvůli penězům přece pořád nepřestupujete, ne?
To rozhodně ne. Hledám fotbalové výzvy, které za to budou stát. A všechny kluby, do kterých jsem zatím šel, za to stály. Bruggy, Paříž, Newcastle, Lazio, teď Hamburk.

A co namítnete na názory některých fanoušků, kteří si myslí, že nejste bojovník? Při problémech se v klubu sbalíte a odejdete jinam.
Lidé mají právo si o mně myslet, že jsem třeba srab, vymlouvat jim to nebudu. Ono to vážně vypadá divně, když za tak krátkou dobu vyměníte pět klubů a pět zemí, ale já vždycky dostal nabídku jít za lepším, tak jsem ji využil. Vy byste to neudělal? Kdybych o sobě pochyboval, tak si teď říkám: Sakriš, před čím pořád utíkáš? Ovšem já si říkám: Dobře jsi udělal! Nikde sice není psáno, že se v Hamburku prosadím, ale já si věřím. Kdybych byl srab, uvažuju jinak.

Co už jste v Hamburku stihl? Kromě lékařských testů a podpisu tříleté smlouvy.
Zatím dva lehké tréninky, abych se hýbal. Tým totiž ve středu odletěl do Dánska za zápasem Evropské ligy. Ještě před tím jsem mohl dvacet minut mluvit s trenérem Labbadiou a mám z toho setkání skvělý pocit.

K takovému pocitu vám stačí dvacet minut?
Přesvědčil mě hned první moment. Trenér na mě totiž začal mluvit anglicky, čímž ukázal respekt. Ukázal, že se mnou chce komunikovat, což je pro fotbalistu v novém prostředí strašně důležité. Labbadia mi řekl, co ode mě žádá, co potřebuje a já byl hned klidnější.

Klid vám zřejmě přinese i to, že krajan David Jarolím má v mužstvu zásadní postavení. Je kapitán.

Může to být velké plus, na které trochu spoléhám. Určitě Davida poprosím, jestli by mi ze začátku pomohl, aby mě prostě dostal do týmu. Za dva týdny, co se táhly ty moje přestupové dohady, jsem s Davidem čtyřikrát mluvil. Jen mi Hamburk vychválil a doporučil.

Co vám říkal?
Že je škoda, že si spolu hned první rok nezahrajeme Ligu mistrů. Hamburk měl minulou sezonu výbornou, jenže ve finále skoro na nic nedosáhl. Tak snad letos.

Jak dlouho myslíte, že bude trvat, než se dostanete do rytmu? Zahrajete si už příští týden odvetu Evropské ligy?
Tajně doufám, ale hlavně počítám s tím, že se budu muset hodně prát. Nepřišel jsem zrovna v ideální čas. Dvacet dní jsem se připravoval v Laziu a na poslední chvíli jsem se dostal do úplně nového prostředí. Co se psychiky a připravenosti týče, tohle je z těch pěti přestupů ten nejsložitější. Musím zůstat trpělivý a pracovitý.

Mimochodem, jak vám jde němčina? Vy jste z ní přece maturoval.
Maturoval, ale to už je dávno, slovíčka vyprchala. Německy rozumím, ale když chci mluvit, v hlavě se mi zatím plete angličtina s italštinou. Když chci poděkovat, řeknu Grazie a ne Danke Schön. Ale ono si to sedne.

Číslo na dres už jste si vybral?
Vybral, ale zatím se nechte překvapit. Hamburk mě chce zítra oficiálně představit, tam až tam se ukážu s dresem.

Plánujete, že v Hamburku tentokrát zůstanete do konce své smlouvy?
Chápu tu lehkou ironii, protože já už tu větu říkal tolikrát... Rád bych se konečně usadil a mám takový pocit, že teď je to správné místo.

Ale to už jste říkal v Paříži, v Římě.
Já vím. Ale teď, po všech těch hektických dnech, po šílených nervech, které jsem měl, a po přijetí od trenéra Labbadii, prostě vnitřně cítím, že Hamburk bude moje město.

Rozehnal = půl miliardy

Když sečtete všechny sumy, za které David Rozehnal přestupoval, dostanete cifru přes půl miliardy korun! Do Brugg šel z Olomouce za 16 milionů, do Paříže za 60 milionů, do Newcastlu za 124 milionů, do Lazia za 130 milionů, do Hamburku za 214 milionů.

DAVID ROZEHNAL - INFO English

30. července 2009 v 10:46 English-Deutsch news
David Rozehnal
(born 5 July 1980 in Šternberk) is a Czech football player who plays for the German club Hamburger SV.
David is married to Petra and their first child, Luka, was born on October 3, 2007.

Biography / Career
Rozehnal began his career at SK Sigma Olomouc, where his performances earned him a place in the Czech Republic under-21 team. In 2003 he was signed by Belgian club Club Brugge. In 2004 Rozehnal played for the Czech Republic at the European Championship where the team made it to the semi-finals before being knocked out by Greece. He won the Belgian Cup in his first season with Brugge and the Belgian League in 2005. He signed for Paris Saint-Germain in June 2005.
Rozehnal played in all three of Czech Republic's matches at the 2006 FIFA World Cup and is actually the 33rd most capped player in Czech history. At Paris Saint Germain in the 2006-07 season, he was named as the club's Player of the Year. His form resulted in reported interest from Borussia Dortmund, Newcastle United and Sevilla. Sources close to the defender confirmed that he would favour a move to Newcastle. On June 22, 2007 it was confirmed by the player's agent that a "definite agreement" had been reached for the player to join Newcastle United. He underwent a medical check on June 25 and Newcastle confirmed the transfer had been completed on June 29 for a fee of £2.9 million.
On August 11, Rozehnal made his debut for Newcastle against Bolton Wanderers.
Rozehnal left Newcastle for Lazio, on loan until the end of the 2007/08 season, on January 31, 2008, despite having only signed in August 2007. After only playing 7 times for Lazio during his loan spell, it remained unclear if they wanted to sign him on a permanent deal. On 9 June 2008, Lazio officially announced they had signed Rozehnal on a permanent basis, with Newcastle recouping the full £2.9 million which they initially paid for the defender.
After only one year in Italy, Rozehnal left S.S. Lazio, on 29 July 2009 to sign with German top club Hamburger SV. His contract runs here until 30 June 2012.

International Career
Rozehnal has also represented his country at Euro 2004, the 2006 World Cup and Euro 2008.

Honours
With Club Brugge:
Belgian Cup: 2004
Belgian League: 2005
With Paris-SG:
Coupe de France: 2006
With Lazio:
Coppa Italia: 2009
Rozehnal: Byly to nervy!

30. července 2009 v 7:48 | blesk |  Články
Doutnák k největší přestupové bombě českého fotbalisty hořel hodně dlouho a často jeho plamínek téměř uhasl. Nakonec přece explodovala. David Rozehnal, stoper reprezentačního týmu, včera definitivně přestoupil z Lazia Řím do Hamburku.

Přestupová částka okolo 200 milionů korun z vás dělá šestého nejdražšího českého hráče v historii. Jaký je to pocit proniknout mezi marketingovou elitu?
"Tak takhle jsem o tom vůbec nepřemýšlel. Jste první, kdo mi řekl, kam jsem se na tomto žebříčku zařadil. Lhal bych, kdybych prohlašoval, že mě to netěší. Ale peníze nebyly v mém přestupu na prvním místě. O těch jednaly mezi sebou kluby."

Za přibližně stejnou cenu šel kapitán brazilské reprezentace Lucio z Bayernu Michov do Interu Milán. Máte vysvětlení, proč devětadvacetiletý český stoper měl stejnou cenu?
"Znovu upřímně opakuju, že jsem nepřemítal nad tím, jakou mám cenu. Ptejte se spíš mého manažera pana Zíky. Asi rozhodla poptávka. Měl jsem smlouvu s římským Laziem ještě na tři roky, Hamburk mě chtěl, zajímal se o mě trenér Bruno Labbadia. Přiznávám, že mě to těší, a vím, že se budu muset snažit, abych Hamburku aspoň částečně vynaložené prostředky splatil."

Jednání se táhlo skoro čtrnáct dní. Byly to nervy?
"Byly, to mi věřte. Už jsem si přál, aby se to nějak rozseklo a konečně jsem někam patřil. Trenér Ballardini se mnou hovořil, řekl mi, že mě chápe a přeje mi štěstí. To bylo příjemné. Na druhé straně mi jasně řekl, že mě nemůže zařadit na soustředění do týmu, když neví, jestli zůstanu. Čtrnáct dní jsem žil jako na houpačce, jednou už byla smlouva téměř podepsaná, pak se všechno oddálilo. Teď už mám klid a jistotu."

Je pro vás hodně příjemné, že v týmu potkáváte krajana a reprezentačního spoluhráče Davida Jarolíma?
"Samozřejmě. Před přestupem jsme si několikrát volali, Hamburk mi doporučil. Spoléhám trochu na něj, že mi v začátcích pomůže. Nejen na hřišti a v šatně, ale především v soukromém životě. Pomůže mi zařídit telefon, vybrat baráček, aby se ke mně co nejdříve přestěhovala rodina. To považuju za nejdůležitější. Při mých předchozích štacích jsem se setkal v mužstvu s krajanem jen jednou. Teď v Laziu, když přišel útočník Libor Kozák z Opavy. Ale ten hrál více za juniorku, za Primaveru, jak se jí v Itálii říká. S Davidem to bude něco trochu jiného."

Vidíte, narazíte nejen na Čecha a dokonce na kapitána týmu. Nehřešíte trochu na to, že u něj budete mít výsadní postavení?
"Jen ať mě na hřišti, když se mi něco nepovede, pořádně seřve. Nebudu se tomu bránit. Má na to rozhodně právo. Je obdivuhodné, co v Hamburku dokázal, zaslouží si největší uznání. Jenom před ním smekám."

Rozehnal moves to Hamburg from Lazio

30. července 2009 v 7:38 English-Deutsch news
Czech Republic defender David Rozehnal has signed a three year contract with Bundesliga outfit Hamburg from Serie A side Lazio.
The former PSG and Newcastle United player has contract extension clause included, meaning the possibility of a fourth year based on appearances, his agent Pavel Zika said Wednesday.
While, financial details were not divulged but the Italian club have reportedly received €8m for the central defender.
The 29-year-old had completed a permanent move to Lazio from Newcastle in June last year after spending the second half of the season on loan in Rome.
Rozehnal, who has also played for Clube Brugge in Belgium, has been capped 56 times for the Czech Republic.


Rozehnal poised to make Hamburg switch


Hamburg have completed the signing of Czech Republic defender David Rozehnal from Lazio on a three-year contract.

The 29-year-old successfully passed a medical on Wednesday morning before agreeing on the terms of his contract with the Bundesliga outfit.
The clubs agreed on an undisclosed fee, believed to be around €5m, late on Tuesday for the centre-back.
Hamburg coach Bruno Labbadia said he was "delighted'' to have completed the transfer just days before the start of the season.
"David fits the bill excellently,'' he said. "He can use both feet, is very quick and has international experience.''
Rozehnal is now looking forward to beginning a new chapter in his career after representing Paris St Germain and Newcastle in the past.
"I am delighted that it has worked out,'' he said. "I am looking forward to playing for HSV, their fantastic fans and, of course, also the Bundesliga. I have spoken very much with David Jarolim over the last few days and he has given me a glowing report of the whole club and the environment.''
Rozehnal's arrival may have come just too late for him to make his bow in Thursday night's Europa League qualifier against Danish side Randers, although he should be ready to make his debut in the first round of the DFB-Pokal at Fortuna Dusseldorf next Monday.
Rozehnal makes Hamburg switch
Hamburger SV have been somewhat shy in the transer window so far, but it seems they are now starting to flex their financial muscle


It may not be the most surprising news as HSV officials have been in negotiations with Lazio over the last couple of days, but it is nevertheless a huge boost for Hamburg's defence: David Rozehnal has completed his transfer to northern Germany and will sign a contract until summer 2012.

"Fits perfectly"

The Czech international was a regular for the Serie A outfit last season and has played at prestigious events such as World Cup 2006 and Euro 2008.

HSV coach Bruno Labbadia is delighted to have secured a new defender: "We are really happy to have completed this transfer. David fits perfectly into our team. He is very fast and has a lot of international experience."

Jarolim speeds things up

It turns out that Rozehnal asked one of his Czech team mates to make sure that signing for HSV was the right thing to do: "I spoke to David Jarolim a lot in the last couple of days and he said very positive things about the club and its surroundings. I am very happy everything worked out."

However, Rozehnal will not be part of the squad when Hamburger SV start their UEFA Europa League campaign on Thursday against Danish outfit Randers.

David Rozehnal v Hamburku: Už zbývá jen vysněné Španělsko

30. července 2009 v 7:12 | pravo.cz |  Články
Devětadvacetiletý reprezentační stoper David Jarolím absolvoval ve středu v Hamburku zdravotní testy a podepsal smlouvu na tři roky s opcí. Trénink nestihl. "Ten první dvoufázový absolvuji ve čtvrtek se zbytkem hráčů, protože tým hraje v Dánsku Evropskou ligu," řekl Právu David Rozehnal, který také přiznal, že si polepšil i finančně...

"Byl to hodně hektický den. Ráno jsem začal zdravotními testy na běžícím pásu a dalšími procedurami vstupní zdravotní prohlídky. Podepsal jsem také smlouvu na tři roky s opcí, která mi zaručuje velmi zajímavé finanční podmínky. Hovořil jsem s trenérem Labbadiou a viděl spoluhráče odjíždět do Dánska na zápas předkola Evropské ligy. Poté jsem si ještě sám zaběhal, protože trénink se zbytkem týmu už jsem nestihl. Večer jsem dorazil docela unavený na hotel," vyprávěl Rozehnal s tím, že trenér Bruno Labbadia mu nastínil, co od něj čeká a že s ním hodně počítá.
Budoucí spoluhráče viděl doslova v poklusu. "Oni spěchali na sraz před odjezdem na zápas. S Davidem Jarolímem jsme se potkali spíš náhodou. Pozdravili jsme se a oba spěchali za svými povinnostmi. Řekli jsme si, že je fajn, když budeme v jednom týmu. Víc jsme nestihli. Ale určitě bude dost času i příležitostí si popovídat," pravil s tím, že zatím hovoří především anglicky a pomalu z paměti loví němčinu, kterou se učil šest let.
V Hamburku bydlí v hotelu a těší se na rodinu, s níž chce vybrat trvalé bydlení. Na bundesligu se těší. "Hrál jsem v Bruggách, Paris St. Germain, Newcastlu a teď naposledy v Laziu. Poznal jsem čtyři z nejuznávanějších evropských soutěží. Bundesliga je velice kvalitní a řekl bych, že i nejvyrovnanější. Je v ní hodně kvalitních týmů a hráčů, jsou tu skvělé stadióny a Hamburk je znám výbornými fanoušky. Moc se těším na dobrý fotbal," prozradil.
Poznal tři z pěti nejuznávanějších evropských soutěží - francouzskou, anglickou, italskou. Teď okusí bundesligu, takže mu zbývá jediná... "Vysněná španělská... Je mi devětadvacet, ale pořád to nevzdávám," přál si.

Rozehnal přestoupil do Hamburku, podepsal tříletý kontrakt

29. července 2009 v 13:09 | sport.cz |  Články

Český fotbalový reprezentant David Rozehnal přestoupil z Lazia Řím do německého Hamburku. S klubem podepsal tříletý kontrakt s opcí na další rok. Sport.cz o tom informoval hráčův agent Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest.
Cena, za kterou devětadvacetiletý obránce do bundesligového týmu přestupuje, nebyla zveřejněna. Spekuluje se však o částce osm miliónů eur. Rozehnal by měl v Hamburku, kde se setká s dalším českým reprezentantem Davidem Jarolímem, nahradit zraněného brazilského stopera Alexe Silvu.
Obránce vyjednával s Hamburkem od minulého týdne. Již naplánovanou dohodu nejdříve zhatil majitel římského týmu Claudio Lotito, jenž se nechal slyšet, že Rozehnala nemůže uvolnit, jelikož za něj nemá adekvátní náhradu. Poté se však Rozehnalovi přestup dovolil.
Fotbalista se zkušenostmi z Brugg, Paris St. Germain a Newcastlu se kromě kapitána Hamburku Jarolíma v týmu potká ještě s dalším Čechem Miroslavem Štěpánkem, kterého však trápí zranění kolena.

Z přestupu Rozehnala do Hamburku sešlo, Lazio ho nepustí

22. července 2009 v 21:57 | sport.cz |  Články
Bundesligový klub Hamburger SV usiloval o českého obránce Davida Rozehnala a ještě dnes dopoledne se zdálo, že přestupu z Lazia Řím nic nebrání. Majitel italského klubu Claudio Lotito však nakonec rozhodl, že českého stopera neuvolní. ČTK to řekl hráčův manažer Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest International.

Ještě v dopoledních hodinách německá agentura SID napsala, že Rozehnal přestoupí za čtyři milióny eur (asi 103 milióny korun) a s klubem podepíše čtyřletou smlouvu. "Jsme v kontaktu s hráčem i Laziem, ještě je ale potřeba doladit pár detailů," uvedl mluvčí Hamburku Jörn Wolf.
Rozehnala, který má v Římě smlouvu do roku 2012, si německý klub vyhlédl jako náhradu za zraněného brazilského stopera Alexe Silvu. Devětadvacetiletý reprezentant, který má za sebou také angažmá v Bruggách, Paris St. Germain a Newcastlu, se však na setkání s reprezentačním spoluhráčem Davidem Jarolímem těšil marně.
Vše zhatil prezident Lazia. "Přestože jsme byli ústně dohodnuti, tak teď řekl, že Davida nepustí. Nemá prý za něj náhradu a již 8. srpna tým čeká italský Superpohár, v němž se Lazio střetne s Interem Milán," řekl Zíka.

Fotbalový reprezentant Rozehnal opouští Lazio a míří do Hamburku

22. července 2009 v 12:56 | idnes.cz |  Články
Český fotbalový reprezentant David Rozehnal bude od léta hrát německou bundesligu. Devětatadvacetiletý stoper opouští Lazio Řím a míří do Hamburku.

"Kluby finalizují detaily smlouvy, ve čtvrtek doladíme smlouvu pro Davida," řekl hráčův agent Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest.
Částka za přestup by se měla pohybovat kolem čtyř milionů eur (asi 103 miliony korun).
"Jsme v kontaktu s hráčem i Laziem, ještě je ale potřeba doladit pár detailů," uvedl mluvčí Hamburku Jörn Wolf pro neměcký magazín Kicker.
Rozehnala, který má v Římě smlouvu do roku 2012, si německý klub vyhlédl jako náhradu za zraněného brazilského stopera Alexe Silvu.
Devětadvacetiletý Rozehnal má za sebou také angažmá v Bruggách, Paris St. Germain a Newcastlu. Šestapadesátinásobný reprezentant se v Hamburku může potkat se spoluhráčem z národního týmu Davidem Jarolímem, který je v německém celku kapitánem.

Rozehnal: Jsem rád, že sbírám trofeje

18. července 2009 v 0:01
Vyhrát pohár znamená úspěch. A platí to i v případě římského Lazia. Klub, ve kterém působí kožušanský rodák David Rozehnal, skončil v minulé sezoně italské Serie A až na 10. místě. Což nic veselého nebylo. Ale Lazio vyhrálo Italský pohár, to byl naopak důvod k oslavám. "Bylo strašně dobře, že jsme to zvládli, že jsme ho vyhráli. Hlavně pro fanoušky znamenal hodně moc," říká David Rozehnal. Rozšířil seznam svých úspěchů. Má titul z Belgie, kde navíc vyhrál národní pohár i superpohár, vyhrál národní pohár ve Francii, nyní i Itálii, s českou jedenadvacítkou byl mistrem Evropy, členem bronzového týmu z EURA v Portugalsku.

Sezona v podání Lazia zřejmě nebyla nic moc. Desáté místo, jestli jsem se teda díval na správnou tabulku, to není příliš veselá pozice.
Bohužel díval (úsměv). Sezona určitě nebyla moc dobrá, co se týče Serie A. Skončili jsme na desátém místě, všichni čekali mnohem lepší umístění. Už před sezonou jsem říkal, že jsme měli na pohárové příčky. Naštěstí jsme to urvali přes pohár. Tím jsme to zachránili, protože jinak by to byla hodně špatná sezona. Takhle to bylo pro většinu uspokojující, ale mohla být lepší.

Proč vám to v Serii A nevyšlo trošku lépe? Chvílemi to vypadalo, že se na čele tabulky budete držet.
Jednu dobu to vypadalo hodně dobře, pak zase hodně špatně. Kdyby to vypadalo pořád tak nějak průměrně dobře, tak jsme to zvládli. Ale měli jsme nevyrovnané výsledky. Měli jsme čtyři pět zápasů s vítězstvími a pak klidně stejný počet prohráli. Bylo to takové nahoru dolů, to si myslím byla největší příčina toho, že jsme v tabulce nebyli výš.

Pro vás osobně to byla taková sezona, ve které jste chvíli hrál a chvíli nehrál. Přitom se v tom moc nedal najít nějaký systém. Nastupoval jste, pak jel na sraz reprezentace, vrátil se a pak seděl lavku.
Přesně tak. Pro mě to byla taková sezona na houpačce. Když se na to nakonec dívám, tak jsem neodehrál málo zápasů. Ale ve srovnání třeba s Paříží je to méně. Tam, když se to všechno sečte, jsem měl šedesát zápasů. Nyní jsem měl, i třeba s repre, nějakých čtyřicet. Není to málo, ale čekal jsem víc a chtěl jsem hrát víc. Ale bohužel to bylo tak, že jsem osm zápasů nehrál, pak najednou šest ano. Ani nevím, proč to tak bylo.

Trenér byl nějaký zvláštní?
Byl trošku zvláštní. Osm zápasů jsme hráli, měli celkem výsledky, nebyli jsme na tom špatně, nedostávali extra moc gólů. A potom bez udání důvodů, nejenom mě, pár hráčů vyměnil a osm zápasů hráli ostatní. A pak to bylo i tak, že třeba nepodávali optimální výkony a hráli dál. Bylo to zvláštní, nevěděl jsem, co si o tom mám myslet.

Může tohle být třeba jistá nevýhoda těch velkých klubů, že mají hodně hráčů v kádru a tohle se prostě může stát?
Může. Ale potom by bylo lepší, kdyby o tom trenér s hráči mluvil. Připravoval je na to před sezonou, že bude hráče točit, že v tom bude mít nějaký systém. Může to být nevýhoda, ale myslím, že u nás to tímto určitě nebylo.

Vyhráli jste italský pohár. Pro vás už to je pohár ze třetí země. To už jste sběratel pohárů vítězů pohárů.
To je pravda. Ani si to moc neuvědomuju. Ale mám už tři poháry za tří různých zemí. A ještě superpohár z Belgie. Takže mám už nějakou pěknou sbírku a myslím, že celkem stojí zato. Francouzský a italský se určitě řadí hodně vysoko. Belgický trošku níž, ale pořád je to pohár. Jsem rád, že sbírám takové trofeje. Přece jen někomu se to nepoštěstí za celý fotbalový život. Ještě nejsem tak starý, ale už jsem toho celkem nasbíral dost. A jak už jsem říkal, ten italský pohár pro nás, pro klub, pro hráče a hlavně pro fanoušky, znamenal strašně moc. A bylo strašně dobře, že jsme to zvládli, že jsme ho vyhráli.

Vy jste tam měl nějaký pokutový kop v penaltovém rozstřelu ve finále proti Sampdorii. A pak jste říkal, že takovou penaltu jste ještě nikdy nezahrával. Je to tak?
V profesionálech určitě. Předtím jsem pokutový kop zahrával v přáteláku za Paříž na soustředění. Byl jsem překvapený, že na mě trenér ukázal. Ani jsem neprotestoval a šel jsem. A kopl jsem to tak, jak jsem chtěl. Což jsem taky rád. Naštěstí to vyšlo.

A v mistrovském zápas jste kopal penaltu před tou pohárovou kdy?
No ... To bylo ještě v žácích.

Lazio změnilo trenéra, místo Delia Rossiho tým povede Davide Ballardini. Čekáte, že se něco výrazně změní, nebo ještě nevíte?
Ještě nevím. Moc ho neznám. Vím, kdo to je, že byl dřív v Palermu. Ale doufám, že se něco změní. Přece jen je to nový trenér, bude to nová výzva pro všechny kluky, doufejme. A může nás to posunout k pohárovým příčkám, kam všichni chceme. Doufám, že se změní spousta věcí. Hlavně přístup k tréninku od některých hráčů a víc profesionality. A potom výsledky samozřejmě přijdou.

Počkejte. To i v Serii A jsou takoví, co nedávají tréninku maximum? U nás se pořád dávají ty top zahraniční soutěže za vzor profesionalismu.
Nechtěl bych do toho moc píchat, protože předpokládám, že si tento článek v klubu najdou a přeloží, jsou dost dobří na to, aby si to vytáhli i odsud. Ale je to tak. Řekl bych, že menšina maká na sto procent. Většina je taková, že jsou v pohodě, v klídku. Je to jejich mentalita, já to respektuju. Ale na druhou stranu jsou to profíci, jsou za to placení, tak by měli na tréninku odvádět maximum. Někdy to tak není, tak právě proto doufám, že nový trenér přinese víc takové té disciplíny a bude to lepší.

Zůstanete dál v Laziu. U nás se psalo v médiích, že Hoffenheim nabízí strašně moc peněz, že by vám dali na výplatu víc než Lazio.
To se psalo (směje se) Je pravda, že Hoffenheim měl zájem, věděl jsem o tom. Prostě to nedopadlo. Momentálně jsem v Laziu, začíná nám příprava. Už jsem se i těšil, což jsem byl překvapený. Přece jen dovolená byla dlouhá. Doufejme, že něco vyhrajeme. Hned první zápas nás čeká superpohár s Interem Milan, také celkem prestižní záležitost. Věřím, že bychom mohli začít dobře a pak v tom pokračovat v celé sezoně.

Takže po belgickém superpoháru můžete přidat do sbírky italský.
Myslím si, že tento superpohár bude určitě těžší, ale bych rád. Určitě. Je to prestiž, hrajeme v Pekingu, je to takové zajímavé.

Co reprezentace? V lize jste moc radosti neměl, ale obvyklý útěk do pohody v reprezentaci tentokrát moc fungovat nemohl.
Nebudeme si nic nalhávat. V reprezentaci to nebylo to pravé ořechové co se týče výsledků a i takové té atmosféry. Doufejme, že to bude lepší. Jsem rád, že se změnilo vedení svazu, že to dopadlo tak, jak dopadlo. A věřím, že se to bude ubírat lepším směrem. Hlavně výsledkově, protože teď máme čtyři důležité zápasy. Ještě se pokusíme o malý zázrak. Musíme vyhrát všechny zápasy, což nebude jednoduché. Je to fotbal, stát se může všechno, je to reálné. Máme to ve svých rukách, dáme do toho všechno. A když uděláme dvanáct bodů, tak bychom se na šampionát i třeba přes baráž mohli dost.

A věříte, že vás nový kouč reprezentace, který zatím není jmenován, do týmu nominuje?
Nevím. Budu rád, protože vždycky jsem rád reprezentoval. Budu čekat na pozvánku, budu rád, když přijde. Kdybych ji nedostal, tak se svět nezboří. Pak budu makat, abych přesvědčil nového trenéra, aby mě povolal zpátky.

Rozehnal: Jsem rád, že jsem u Nedvědova loučení mohl být

17. července 2009 v 10:48 | Mediafax |  Články
Až opadlo to největší šílenství, sedl si s Pavlem Nedvědem v šatně a chvilku si popovídali. O některé detaily z osobní rozmluvy se David Rozehnal, český fotbalový obránce Lazia Řím, podělil v rozhovoru pro agenturu Mediafax.

"Něco jsem s Pavlem za těch pár let v reprezentaci strávil, takže ten zápas byl i pro mě opravdu výjimečný a jsem rád, že jsem mohl být na hřišti u toho," přiznal David Rozehnal v rozhovoru pro agenturu Mediafax. "Má za sebou nádhernou kariéru a to loučení bylo opravdu obrovské."

Juventus ligový zápas proti bývalému Nedvědovu klubu vyhrál 2:0 a český exreprezentant připravil nádherným způsobem druhý gól útočníka Iaquinty. Navíc jeho tři střely ve druhém poločase vypadaly opravdu nebezpečně a mohl docílit stovky ligových gólů. "Jako soupeř a obránce nemůžu říct, že jsem Pavlovi ten stý gól přál. Po zápase jsme se o tom vůbec nebavili a myslím, že spíš chtěl dát gól v posledním zápase, než že by se honil za stovkou," soudí Rozehnal. "I tak je 99 gólů na záložníka mimořádná bilance!"

Vyměnit si po takovém zápase s Nedvědem dres, to je skoro marná snaha. "Nějaký dres si chtěl nechat a další šly na dračku. My jsme hráli s Juventusem potřetí v sezoně. Takže jsem si nechal dva dresy podepsat v předchozím ligovém i pohárovém zápase," prozradil Rozehnal.

O Nedvědově možném pokračování kariéry právě v Laziu Rozehnal pochybuje. "Pořád by na to měl, ale spíš musíte brát italské novináře s velkou rezervou. Lazio by ho určitě bralo a Pavel by na to měl. Ale myslím, že tohle byl jeho opravdu poslední zápas," dodal Rozehnal.