Březen 2009

Rozehnal věří, že Kováč dokáže Ujfalušiho nahradit

31. března 2009 v 22:49 | pravo.cz |  Články

Fotbalová reprezentace má před středečním zápasem se Slovenskem o problém víc. Rozehranější z obou stoperů Ujfaluši dostal ve Slovinsku druhou žlutou kartu a na Letné bude kapitán chybět. O to zodpovědnější role připadne Davidu Rozehnalovi, který se těžko dostává do sestavy Lazia Řím. V Mariboru na něm ovšem nerozehranost patrná nebyla a těší se na další výzvu.Ve Slovinsku jste neprohráli, bezbranková remíza však vzbudila velké rozpaky.

Bod zvenku není špatný, v Mariboru jsme ovšem chtěli víc. Vzhledem k tomu, že jsme si nevytvořili žádné extra velké šance, musíme být s remízou spokojení.

Zdá se, že i vy jste po utkání ve Slovinsku v rozpacích.

Nejsem spokojený. Chtěli jsme tři body a přivezli jsme jen jeden. Teprve když porazíme Slovensko a získáme ze dvou zápasů čtyři body, bude to dobré.

Jenže absence Tomáše Ujfalušiho může být velkou ztrátou.

Pokud chybí kapitán, je to vždy ztráta. Ujfi patři k oporám mužstva podobně jako Tomáš Rosický. Máme ale hodně kvalitní hráče a jeden z nich Ujfiho nahradí. Věřím, že podá výkon na 120 procent.

Mluvíte pochopitelně o Radoslavu Kováčovi.

Nemůžu přece radit trenérovi... Je však pravda, že Kovi mě hned napadne jako první.

Dostat druhou žlutou kartu za zbytečné protesty, to je dost velká chyba.

Sebekontrola se na hřišti ztratí lehce. Nechci ale Ujfiho pranýřovat, je to velký a zkušený hráč. Ano, asi udělal chybu, byl v emocích.

Není před zápasem se Slováky varující, jak málo průbojní jste ve Slovinsku byli?

Chtělo to víc odvahy, o tom žádná. Snad kromě začátku jsme soupeře do vážnějších situací nepustili, jenže my sami jsme si šance také nevytvořili. Měli jsme si víc dovolit.

Vysmátý náhradník Rozehnal: Představte si, hraju!

28. března 2009 v 17:12 | aha.cz
To jsou věci! Za Lazio odehrál David Rozehnal (28) od 8. února prťavých 8 minut, dnes v Mariboru nastoupí v základu. Trenér nároďáku Petr Rada na věčného náhradníka trpí. Snad dělá dobře…

"Představte si, budu hrát," mohl včera Rozehnal hlaholit do mobilu. I kdyby snad seděl na lavičce římského béčka, v reprezentaci si vyslechne hymnu nedaleko půlící čáry. "Z pana Rady cítím důvěru. Samozřejmě, že mi neřekl, že určitě nastoupím v základní sestavě, ale pokud ano, bude to pro mne v této době svátek. Jsem připraven, fyzičku mám perfektní," zdůrazňoval stoper před odletem.
Rada na něj sází, proti nejsou ani další experti. "To že nehraje, je problém. Ale já bych ho tam nechal, protože je sehraný s Ujfalušim. Není čas na experimenty," míní kouč na výminku Vlastimil Petržela. Tak se spolu s ním pojďme modlit, ať Rozehnal zkrotí slovinského zabijáka Milivoje Novakoviče.

V Laziu ho odstavili. V reprezentaci Rozehnalovi věří. Snad nastoupím, říká

28. března 2009 v 16:58 | idnes.cz
Když fotbalista David Rozehnal dorazil začátkem týdne na reprezentační sraz, uvítací rozhovor s koučem Petrem Radou ho zahřál u srdce. "Hned mi bylo jasné, že se mnou mluví trenér, který mi věří," prohlásil obránce Lazia Řím.
To o klubovém kouči Rossim v současné době říct nemůže. Osmadvacetiletého stopera totiž trenér Lazia v polovině února odstavil. "Nevím proč. Opravdu nevím," prohodil Rozehnal zastřeným hlasem.
Ještě 8. února byla jeho situace normální, hrál v základní sestavě proti Fiorentině (0:1). Pak odletěl na přípravný zápas českého týmu v Maroku (0:0) a od té doby ze sedmi utkání Lazia naskočil jen do jednoho a na pouhých osm minut.
Bez herní praxe se teď s národním mužstvem připravuje na důležitá kvalifikační utkání ve Slovinsku a se Slovenskem.
Davide, v jaké jste formě?
To vážně nevím. Sedm zápasů jsem nehrál, to je prostě fakt, na kterém nemůžu nic změnit.
Jste na kvalifikaci připravený?
To zase jo, hlavně po
fyzické stránce. Mohl jsem víc trénovat, pracovat na kondici a na dalších věcech. Jsem připravený a pokud budu v sobotu ve Slovinsku hrát, tak do toho dám všechno, aby výpadek znát nebyl.
Proč v Laziu nenastupujete? Má to souvislost s únorovým přípravným zápasem českého týmu v Maroku? Nechtěli vás tam z Itálie pustit?
Do věcí kolem Lazia bych se nechtěl moc pouštět. Myslel jsem si, že pokud bych odehrál celý zápas a k tomu přidal dlouhé cestování, tak bych mohl o místo v Laziu přijít. Ale s trenérem Radou jsem se domluvil, že v Maroku odehraju jen poločas. A z Casablanky jsem letěl přímo do Říma. Dělal jsem všechno proto, abych byl hned den po utkání na tréninku a v dobré kondici.
Mluvil jste o vaší situaci s trenérem Rossim?
Právě, že vůbec ne. Když mě dřív vyndal ze sestavy na jeden dva zápasy, tak mi hned řekl důvody. Ale teď nic.
Nepřipadá vám to divné? Zvlášť když před dvěma týdny dostalo Lazio doma tři góly od podprůměrného Chieva.
Je to divné. Po mém návratu z Maroka jsme v prvním zápase remizovali, pak se vyhrávalo a kluci v obraně nehráli vůbec špatně. Trenér ke změně důvod neměl. Ale nevím, proč mě po tom Maroku přestal stavět.
Nechtěl jste za ním jít vy sám?
Nejsem z těch, kteří by po dvou
zápasech hned chodili za trenérem a ptali se, co se děje. V Laziu se se sestavou vždycky točilo, tak jsem to nechal být. Ale když nezačnu hrát ani po posledních dvou porážkách, tak asi už něco podniknout musím.
Třeba v létě přestoupit?
Řeknu to takhle, není dobré, abych seděl na lavičce. Musím hrát co nejvíc, protože jen potom jsem na hřišti platný.
Měl jste někdy tak dlouhou pauzu?
Předtím v Newcastlu jsem sice dva zápasy nehrál, pak jsem naskočil, pak zase jeden zápas nehrál. Pořád se to střídalo. Ale abych seděl sedmkrát za sebou, tak to se mi nestalo.
Může být vaše situace problémem pro národní mužstvo? Co vám na to říkal kouč Rada?
Neřekl mi, jestli budu ve Slovinsku hrát, nebo ne. Ani jsme se nebavili o tom, jestli by mě situace v Laziu měla stát
místo v sestavě. Pro mě je důležité, že mi trenér Rada pořád věří. Sice nemám herní praxi, ale fyzicky se cítím perfektně.
Dá se tedy říct, že jste se na národní mužstvo obzvlášť těšil?
To víte, že jo. Těšil jsem se na kluky, na atmosféru v mužstvu. Potřeboval jsem si vyčistit hlavu, v poslední době toho na mě bylo moc. Mám šanci si zahrát dva zápasy a to by pro mě byl svátek.
A nastoupíte?
Zatím nevím, ani z tréninků to nejde poznat. Ale doufám, že v sestavě budu. Pokud ne, tak jsem připravený naskočit během zápasu.

Přání obránce Davida Rozehnala: Kdybych odehrál oba duely, byl by to svátek

28. března 2009 v 13:16 | pravo.cz
Patří k základním kamenům obranné čtveřice české fotbalové reprezentace. V posledních sedmi ligových zápasech však David Rozehnal za Lazio Řím nenastoupil. Přesto věří, že mu dá kouč Petr Rada v nadcházejícím dvouzápase kvalifikace o postup na MS 2010 ve Slovinsku a proti Slovensku opět důvěru a on nezklame...

Za Lazio jste už nenastoupil v sedmi ligových zápasech, nebude vám vadit chybějící herní praxe?
Je to nepříjemné, ale znám svoje možnosti. Cítím se fyzicky dobře, hodně jsem trénoval. Snažím se brát si z téhle situace to pozitivní. Jsem připravený, uvidíme v sobotu. Když v Mariboru nastoupím, určitě do toho dám na trávníku všechno, aby ten zápasový výpadek nebyl znát. Přiznám se ale, že jsem typ hráče, jehož výkonnost roste tím, čím víc hraje.

Řekl vám trenér Lazia, proč nehrajete?

Neřekl. Když jsem před tím nehrál třeba dva zápasy, přišel za mnou, teď ne. Nechci za ním sám chodit. Kdybych ale dál nehrál, šel bych za ním. Nikdy jsem neměl tak dlouhou pauzu, ani v Newcastlu ne. Po návratu z přípravy v Maroku jsme udělali pár dobrých výsledků, kluci na postech stoperů nehráli špatně. Neměl důvod ke změně. Na druhou stranu ale nevím, proč mě vyndal po utkání ve Fiorentině, kde jsem podal dobrý výkon.

Není to divné, když se Laziu zrovna moc nedaří, dostává góly, a vy sedíte na lavičce?

Divné to je, ale tahle otázka spíš patří trenérovi. Věřím, že si v reprezentaci spravím chuť.

Nenaznačil vám trenér Rada, že vaše herní absence může být z pohledu reprezentace problém?

Několikrát jsme si telefonovali, hovořili jsme spolu i na srazu, ale nikdy mi nic takového ani nenaznačil. Cítím od něho velkou důvěru a to je pro mne velice důležité.

Takže věříte, že budete hrát?

Doufám v to, ale poslední slovo má trenér. Kdybych odehrál oba kvalifikační zápasy, byl by to pro mne svátek. Když zůstanu na lavičce, budu připravený kdykoliv naskočit.

Slovincům se rozpadla obrana, tři obránci jsou vykartovaní nebo zranění, na marodce je i gólman. Může to být pro český tým výhoda?

Může, ale jen relativní. Hrají doma, diváci je poženou dopředu. Budou se chtít ukázat.

Jejich největší síla je ale v ofenzivě...

V útoku mají největší individuality, především Novakoviče, který je ve výborné formě.

Co na ně může platit?

Hrát pozorně zezadu a co nejdéle držet nulu. Včas vystupovat, zajišťovat se, dát si pozor na Novakoviče a pohlídat si přihrávky za obranu nebo míče prostrčené mezi obránci. To nám několikrát udělali v Teplicích, kde nás naštěstí podržel Dan Zítka. Musíme si to pohlídat. Když budeme v obraně stoprocentní, mohou časem znervóznět a otevřít obranu, čímž vznikne šance dát jim nějaký gól.

Bylo by lepší hrát v Mariboru na jednoho nebo dva útočníky?

Záleží na trenérovi, ale já bych hrál na dva. Jednak budou zlobit jejich obranu už při rozehrávce a bude to znamenat i větší nebezpečí pro jejich branku.

Co byste bral z Mariboru a následujícího utkání se Slovenskem?

Ideál by byl šest bodů a na to budeme hrát. Minimem jsou ale z tohoto dvojzápasu čtyři body. Méně už by bylo z našeho pohledu pro další vývoj ve skupině velmi nebezpečné.

Rozehnal: Nevím, proč nehraju

6. března 2009 v 14:10 Články

Z ničeho nic vypadl David Rozehnal ze sestavy Lazia a už čtyři zápasy protrpěl na lavičce náhradníků. Dost špatná zpráva pro reprezentačního kouče Petra Radu před pokračováním kvalifikace MS 2010.

"Jsem rozčarovaný, protože nehraju," posmutněle říká obránce David Rozehnal.

Víte, proč jste vypadl ze základní sestavy Lazia Řím?
"Asi vám dám číslo na trenéra." (směje se)

Italsky bych si s Deliem Rossim moc nepopovídal. Zkuste to vysvětlit ze svého pohledu...
"Vše se zlomilo po reprezentačním srazu. Požádal jsem trenéra Radu, jestli můžu hrát v Maroku jen poločas. S Laziem nás totiž čekal další zápas hned v sobotu. Přijel bych unavený a neodpočatý přímo na trénink. Kouč mi vyšel vstříc. A já jsem letěl z Casablanky rovnou do Říma. Tím jsem si ušetřil cestu do Prahy. Kdybych se vracel přes Česko, tak bych vůbec nespal. Ve čtvrtek jsem s Laziem normálně trénoval. Ale najednou jsem byl mimo sestavu. Proti Turínu už jsem nenastoupil. Od té doby nehraju."

Proč vlastně?
"To opravdu nevím. Z utkání na hřišti Fiorentiny, které předcházelo mému odjezdu k reprezentaci, jsem měl dobrý pocit. Přesto mě pak trenér posadil na lavičku. S Turínem jsme remizovali a následné dva zápasy jsme vyhráli bez inkasovaného gólu. Zvládli jsme také pohár s Juventusem, v prvním duelu semifi nále jsme zvítězili 2:1. A za tu jednu branku naši stopeři Siviglia a Cribari určitě nemohli. Nemůžu očekávat, že teď trenér změní sestavu."

Mluvil jste s ním o své situaci?
"Zatím ne. Neřekl mi k tomu ani slovo. Nic mi nevysvětloval. Bavil jsem se pouze s klubovým manažerem. Vysvětloval jsem mu, jak to bylo. Všichni věděli, že jsem udělal maximum pro to, abych byl v Římě co nejdřív. Myslím, že se to doneslo i k trenérovi. Tak by to aspoň mělo fungovat. Na zápas jsem byl připravený. Cítím, že mám na to, abych nastupoval v základu. Týden dopředu jsem měl promyšlenou cestu zpátky, abych ztratil co nejmíň času. Trošku jsem se bál, abych nepřišel o místo v klubu. Ale bylo to všechno k ničemu." (posmutněle)

Jak to snášíte?
"Nechci vám lhát. Jsem z toho rozčarovaný. Ale nebudu to víc rozebírat. Mohlo by mě to poškodit. Troufám si však říct, že to není moje vina. Klidně jsem mohl doteď hrát. Nevím, proč jsem vypadl ze sestavy po vydařeném zápase. Vynechal jsem už čtyři utkání. Nedostal jsem se na hřiště ani na minutu, pouze jsem se dvakrát během hry rozcvičoval. Takže člověk už začíná přemýšlet o tom, že nastoupí aspoň za béčko, aby se udržel v zápasovém rytmu."

Jak dlouho budete snášet odsunutí mezi náhradníky?
"Zatím tomu nechávám volný průběh. Nestanovil jsem si žádné datum, kdy to začnu řešit. Kouč nyní nemá extra důvod měnit sestavu, která je úspěšná. Musím čekat a makat. Na stoperu hrají dva kluci, kteří tam nastupovali před mým příchodem. A nedělají chyby."

Takže se za Rossim nechystáte?
"Ale jo. Chtěl bych s ním mluvit. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Ještě počkám. Nerad bych strávil zbytek sezony na lavičce a koukal se, jak ostatní hrají. To pro mě nemá význam. Ovšem nejsem takový, že když párkrát nenastoupím, jdu hned za trenérem. Víte, jak to ve fotbale chodí. Vše se může rychle změnit. Až má situace překročí únosnou míru, budu ji řešit."

Šel byste po sezoně jinam?
"Nechci jít pryč. Vždyť jsem teprve před rokem do Lazia přišel. Myslím, že tady můžu hrát. Rád bych se v klubu usadil na delší dobu. Ale nikoliv jen kvůli rodině. Musím být spokojený i fotbalově."

Lazio nedávno prošlo těžkou krizí, čtyřikrát v řadě prohrálo. Jaké to mělo důsledky?
"Nebylo to dobré období. Hráli jsme špatně, dostávali jsme spoustu branek. Za tři utkání snad deset. To jsem nikdy předtím nezažil. Atmosféra nebyla ideální. Padali jsme v tabulce dolů. A fanoušci nám dávali najevo, že se jim naše výkony nelíbí. Chodili na tréninky a řvali na nás zpoza plotu. Nebylo to příjemné. Nejlepší je na ty lidi nijak nereagovat. Tak to prostě v Itálii chodí. Když se daří, jsou výborní. A když ne, jdou proti vám. Na druhou stranu jsme hráli proti silným soupeřům. Naštěstí jsme se v poslední době trošku zvedli."

O víkendu hrajete v Neapoli. Tam vás asi čeká také pěkné peklo...
"Nikdy jsem tam nehrál. Ale co vím, tak jsou tamní fanoušci hodně horké hlavy. Mají velký temperament. A jsou nejspíš ještě drsnější než ti naši. Asi se máme na co těšit. Navíc se teď Neapoli nedaří. Má ještě horší šňůru, než předtím potkala nás. Když přijde hodně lidí, může to být dost zajímavé. (usmívá se) Ale nechci, aby se tam něco semlelo. Mohl by to být hezký zápas před skvělou kulisou."

Nedávno jste si zahrál proti Davidu Beckhamovi z AC Milán. Jak na vás zapůsobil?
"Jako úplně normální člověk a skvělý fotbalista. Dával krásné dlouhé balony, nezkazil přihrávku. A lítal nahoru dolů. Prostě starý dobrý Beckham."

Nemyslel jste si, že už má svá nejlepší léta za sebou?
"Upřímně řečeno, ano. I kvůli tomu, že zvolil přestup do Ameriky. Byl jsem zvědavý, jak se vyvine jeho hostování v Miláně. A on ukázal, že do AC nepřišel jen z marketingových důvodů. Na hřišti je velmi platný. Beckham musí být sám překvapený, jak mu to jde. Doufejme, že jej Milán získá na přestup."

Proč v to doufáte?
"Přeju mu to. Je to pořád skvělý hráč. A pro celou Serii A je dobré, když v ní hraje taková hvězda jako je Beckham."

Fotbalovou Evropu zaskočila po středeční porážka Interu Milán 0:3 v prvním semifi nále Italského poháru na hřišti Sampdorie Janov. Jak jste na ni reagoval vy?
"Kousek utkání jsem viděl. Inter nastoupil až na Ibrahimovice kompletní. Pro mě je ten výsledek velké překvapení, šok. Sampdoria na tom není v lize moc dobře. Pro nás by bylo lepší, kdyby postoupil do finále Inter. Když se tam dostaneme i my, tak máme víceméně zajištěný Pohár UEFA. Počítám s tím, že Inter půjde rovnou do Ligy mistrů. Takže v odvetě budu fandit Interu, ať to ještě zvrátí. Se Sampdorií by to byl ve finále boj."

Jak se vám zamlouvá práce věhlasného stratéga Josého Mourinha v Interu?
"Mourinho je velký trenér, o tom není pochyb. Od působení v Anglii se moc nezměnil. Pořád je agresivní na lavičce i při rozhovorech. Pod ním Inter šlape. On moc dobře věděl, proč tu nabídku vzal a jak skvělé mužstvo bude mít k dispozici. Je to tým napěchovaný výbornými hráči. Já osobně bych jednou chtěl trénovat pod Mourinhem." (O Interu a Mourinhovi čtěte více na straně 6)

Poslední konfrontace italské elity s tou anglickou v osmifi nále Ligy mistrů dopadla pro zástupce Serie A neslavně. Inter, AS Řím a Juventus nevstřelili v soubojích s Arsenalem, Chelsea a s Manchesterem United ani jeden gól. Co jste na to říkal?
"Italská liga není moc na koukání. V Anglii se hraje jinak, zápasy často končí pro diváky krásným výsledkem. Třeba 4:3. Jenže když chcete studovat fotbalovou taktiku a strategii, zajedete si do Itálie. Seženete si nejvyšší možné místo na tribuně, odkud budete mít perfektní výhled na hřiště. Ty nejlepší celky mají taktiku fakt zmáknutou. Proto v zápasech Serie A nepadá moc gólů. Nemyslím si, že jsou anglické kluby lepší než italská špička. Kvalita je srovnatelná. Největší postupové šance dávám asi Interu. Ale bude to mít těžké."

Za dveřmi je pokračování kvalifi -kace MS 2010 a Česko čekají dva důležité duely ve Slovinsku a proti Slovensku. Nebude vám chybět zápasová praxe?
"Na nároďák zatím myslím jen okrajově. Samozřejmě vím, o co nám jde. Myslím, že se dokážu dobře připravit, i když v Laziu nebudu pravidelně nastupovat. Podstatné pro mě je, že od trenéra Rady cítím důvěru a respekt. Když má respekt on ke mně, já mu ho dám zpátky. A mezi námi to tak funguje. Kouč má dobrý vztah s celým týmem. Kdyby za mnou Rada přišel a řekl mi: Nehraješ v klubu, proto dám šanci někomu jinému, tak to vezmu. Je to daleko lepší, než když někoho posadíte na lavičku beze slova. Ale doufám, že žádná z těchto variant nenastane. Trenér ví, co ode mě může čekat."

Volali jste si?
"Mluvil jsem s ním týden po Maroku. To bylo tehdy všechno čerstvé. Až se bude kvalifi kace blížit, čekám jeho telefonát."

Cítíte od Rady větší důvěru než za jeho předchůdce Brücknera?
"Tohle nechci srovnávat. I Brückner mě respektoval. Nestavěl mě jen proto, že jsem hrál za Olomouc, odkud pochází."