Říjen 2008

Může být líp. A líp i bude, ujišťuje Rozehnal

16. října 2008 v 8:52 | idens.cz |  Články
Nevyhrát se Slovinskem, to by byl průšvih. Uvědomoval si to David Rozehnal? "No jistě, ale nepřipouštěl jsem si, že to tak dopadne," řekl reprezentační obránce po vydřeném vítězství 1:0.

Vážně nebyly v zápase chvíle, kdy jste měl obavy?
Ne.

Ani při dvou jasných šancích Slovinců v prvním poločase?
Já věřil Danovi Zítkovi, při takové rychlosti ani nejde mít strach. Všechno se semele strašně rychle, že nemůžete myslet na to, jestli padne gól, nebo ne. Jen jsem si řekl: Dane, chytni to! A on to zvládl.

Kdybyste prohráli, situace ve světové kvalifikaci by byla hodně kritická. Teď je jaká?
Prohrát, šance na postup by byla úplně minimální. A teď? I když zatím nejsme se všemi soupeři ve skupině v jedné rovině, přiblížili jsme se jim. Určitě jsme chtěli mít víc než čtyři body, proto neříkám, že atmosféra je výborná, ale lepší určitě. Teď ještě v listopadu vyhrát zápas v San Marinu a do dalšího roku musíme vstoupit s čistou hlavou.

Jak se hrálo s nožem na krku?
Takových zápasů jsme my starší hráči prožili už spoustu. Baráže, důležitá kvalifikační utkání... Víme, jak se hraje v nepříznivé atmosféře, ale jsme profíci. Celý tým to táhnul za výhrou, věřili jsme, že to zvládneme. Nebyl to skvělý výkon, ale máme výhru. Nic jiného nás nezajímalo.

Přece jen, nervozita nepřibývala?
No, není to dobrý pocit, když ubíhají minuty, a pořád je skóre 0:0. Ale my máme dost silný tým, proto jsme nervozitě nepodlehli.

Spíš to vypadalo, že bojujete sami se sebou.
Možná to tak vypadalo, protože první půle nebyla dobrá. Druhou už jsme zvládli.

Může vydřená výhra mužstvo zase nastartovat?
Neřekl bych, že jsme měli špatnou sérii, ale určitě může být líp.

Bod z Polska by byl málo, tvrdí pohodově naložený Rozehnal

9. října 2008 v 8:12
Přijel jako vyměněný. Na srazu české fotbalové reprezentace před kvalifikačními duely v Polsku a poté doma proti Slovinsku z legionáře v barvách římského Lazia Davida Rozehnala pohoda a báječné rozpoložení přímo vyzařuje. "Aby ne, když v Římě zažíváme opravdu moc pohodové období," svěřoval se David Rozehnal pro Sport.cz

Opravdu jste řekl - zažíváme?
Pochopitelně - já i rodina, která se za mnou po půl roce do Říma přestěhovala, takže jsme konečně všichni spolu. Finišujeme se zařizováním bytu, chystáme se na procházky uličkami v městě nad Tiberou, já v barvách Lazia pravidelně nastupuji a fotbal si zase naplno užívám.

Však jsme tvrdili - báječné Rozehnalovo období!
Za poslední rok určitě. V Newcastlu jsem měl dobrý start, ale pak se všechno nějak podivně zvrtlo, první půl rok v Římě byl také trochu zvláštní, neboť jsem v Laziu hostoval a pravidelně nehrál, teď je ale všechno jiné.

Zvláště, kdy vaše Lazio vede italskou ligu a je největším překvapením soutěže.
Opravdu hezky se na současnou tabulku italské ligy kouká, ale podle mého jsou mistrovské ambice klubu, o nichž už někteří spoluhráči mluví docela nahlas, přece jen předčasné. Je pochopitelně příjemné, že za námi figuruje Inter, AC, Juventus, městský rival AS Řím a další velké kluby, jenže nás čeká ještě moc a moc zápasů. Pokud však budeme v podobném stylu pokračovat, na účast v evropských pohárech bychom dosáhnout měli.

Jenže právě poslední zápas proti Lecce se vám moc nepovedl, neboť na domácím hřišti jste remízou ztratili první body!
Už nejsme takovým překvapením, jako v úvodu sezóny, takže soupeři se na nás důkladně chystají. Lecce nás překvapilo presinkem už na naší polovině, s nímž jsme si absolutně nevěděli rady. Po změně stran jsme hráli už jen na jejich půlce, jenže oni bránili v deseti lidech a bylo těžké jejich defenzívu překonat. Pár minut před koncem jsme ale bod přece jen zachránili.

Fanoušci Lazia musí asi zažívat obrovskou euforii, vy musíte být obletováni a oslavováni od rána do večera.
Bude záležet jen na nás, jak si jejich přízeň udržíme. Při posledním utkáních jich přišlo čtyřiačtyřicet tisíc. V obrovitých ochozech Olympijského stadiónu se sice trochu ztráceli, ale za poslední léta to byla vůbec nejvyšší návštěva. Doufám, že jsme remízou diváky neodradili.
Daří se ovšem nejen Laziu, ale i vám. Na rozdíl od jarního hostování, o němž jste se zmiňoval, hrajete od začátku podzimu pravidelně a startů na vašem kontě kvapem přibývá...
Z toho mám vůbec nejlepší pocit. Nejenže hraji kvalitní ligu, ale navíc pravidelně nastupuji. Vždyť já za celý podzim začínal jen dvakrát na lavičce - jednou jsem šel na hřiště po pětadvaceti minutách, podruhé v závěru zápasu.

Při nadcházejících kvalifikačních zápasech české reprezentace si můžete být jistý, že se v základní sestavě objevíte. S nejbližším protivníkem, jimiž budou v sobotu Poláci, máte ostatně dost čerstvé zkušenosti, neboť jste proti nim nastoupil v únoru v přípravě na Kypru.
Raději nepřipomínat, protože utkání nám moc nevyšlo a rozhodně bychom nechtěli dopadnout stejně.

Takže namísto prohry, jako v Larnace, tentokrát alespoň bod?
Bod je málo, musíme mít nejvyšší cíle a chtít v Polsku vyhrát, čímž rozhodně nemíním sobotního soupeře podceňovat. Musíme přece v kvalifikaci myslet na to, abychom měli co nejdřív největší možný počet bodů, protože jakmile bude skupina rozhodnutá, bude se nám dýchat i hrát daleko lépe.

Jenže Poláci nejsou žádní nazdárci. Na Kypru vás porazili, a i když podobně jako česká reprezentace na EURO vyhořeli, fotbalovou kvalitu pořád představují.
To nepopírám. Jenže pouze z prohry v přípravném duelu na Kypru vycházet nemůžeme. Bylo to totiž zvláštní utkání, v němž na lavičce chyběl trenér Brückner, sestavu poznamenala zranění, k tomu se přidala únava z cestování. A navíc jsme dělali chyby, jež se nesmí v sobotu v Chorzówě rozhodně opakovat.

Třeba?
Hráli jsme s až příliš vysunutou obranou, kterou Poláci překopávali a jejich útočníci pak sprintovali do šancí. Tak nám ostatně dali dva góly, přičemž další příležitosti promarnili. A to nemluvím o nasazení, jež bude v našich řadách určitě daleko větší, než v únoru na Kypru.

Poláci žili dost dlouho v nejistotě, zda k zápasu vůbec nastoupí, neboť po sporech jejich fotbalového svazu s vládou FIFA hrozila, že utkání kontumuje. Myslíte, že zmiňované pohrůžky a ultimata mohou na sobotním soupeři zanechat stopy?
Může je to nalomit, může je to ale zároveň vyburcovat, protože vzpomínané spekulace a panující nejistota se může projevit dvousečně. My se ale na nic podobného spoléhat nemůžeme, protože podstatnější bude, abychom se soustředili sami na sebe.

Rozehnal: S bodem se nespokojím

8. října 2008 v 11:55 | sport.cz
Dle svých slov prožívá jedno z nejúspěšnějších období své kariéry. O reprezentaci, Laziu Řím i znovuzrození usměvavého střelce Milana Baroše hovoří reprezentační obránce David Rozehnal.

Davide, o víkendu jste s Laziem poprvé doma ztratili body, čím to?
"Nebyl to vůbec jednoduchý zápas. Asi všichni už pochopili, že se nám daří a budou na nás připraveni. Lecce dobře presovalo na naší půlce a myslím, že na nás bylo poznat, že jsme chvíli vůbec nevěděli, co hrát. Byl to hodně nepříjemný soupeř, dostal se do vedení a potom se snažili bránit jednogólový náskok. Naštěstí se nám podařilo vyrovnat a minimálně ta remíza je z naší strany určitě zasloužená."

Odpovídá umístění Lazia klubovým ambicím, nebo jsou v klubu příjemně překvapeni?
"Je to předčasné, máme za sebou jen pár zápasů, které se nám naštěstí povedly. Všechny týmy jsou za námi, včetně těch papírově lepších, a hezky se na to kouká. Ale hodně utkání je ještě před námi. Pokud ale budeme takto pokračovat, tak určitě máme na to, abychom v příští sezoně hráli evropské poháry."

Zavládla ve městě euforie z úspěchů?
"Určitě. Teď přišlo na zápas přes čtyřicet tisíc diváků, což je nejvíce od začátku soutěže. I když hrajeme na sedmdesáti tisícovém stadionu, tak bylo poznat, že lidi více fandí a jsou více natěšení, což je způsobeno dobrými výsledky a výkony."

Dá se mluvit o nejúspěšnějším období vaší kariéry?
"Z posledního roku určitě. V Newcastlu jsem měl dobrý start, ale jak všichni ví, pak se to zvrtlo. Z několika důvodů to tam nevyšlo, nechci to dále rozvádět. V Římě jsem byl první půlrok na hostování, takže jsem jednou hrál a pak zase ne. Musím to zaťukat, ale teď hrávám pravidelně a jsem spokojený."

Jak je spokojená vaše rodina?
"Přijeli za mnou minulý týden, je tam krásně a příjemně, přestože se zrovna v Itálii ochladilo."

Už jste rodinu provedl po římských památkách, nebo si na to nepotrpíte?
"Od té doby, co tam jsou se mnou, tak na to nebyl čas, protože finišujeme zařizování domu. Ale něco jsme stihli už v prvním půlroce a doufejme, že na to ještě čas bude."

Podobně úspěšné období jako vy prožívá i Milan Baroš. Překvapilo vás, kolik gólů nastřílel a s jakou pravidelností?
"Nepřekvapilo, ale potěšilo mě to. Všichni víme, že Bary je dobrej hráč. V poslední době neměl famózní formu. Nechci přímo říct, že se trápil, ale prostě mu to nešlo a nepadalo mu to tam. Já jsem jenom rád jak kvůli němu, tak i kvůli reprezentaci, že mu to tam začalo padat a myslím, že je to dobře pro všechny."

Věříte, že si formu přenese i do reprezentace?
"Doufám, že jo. Cítím to na sobě a myslím, že každý hráč, pokud se mu daří na klubové úrovni a pokud je spokojený, tak nepřinese třeba góly, ale přenese tu pohodu a nasazení. Nemyslím, že je nutné, aby střílel góly. Pokud dají góly ostatní, tak to bude jenom dobře."

Vnímal jste, že Baroš přijel na sraz v lepší náladě než dříve?
"Dlouho jsme se neviděli. Ale během té půlhodiny, co jsme byli na obědě, jsem na něm neviděl velký rozdíl. Byl to pořád ten náš usměvavý Bary. Jak říkám, doufám, že si přivezl formu i do reprezentace."

Budete hrát s Polskem. Vnímali jste ty spekulace ohledně možné kontumace zápasu?
"Jak jsem řekl, mám spoustu zařizování, nemám ani internet, takže jsem to vnímal jen okrajově. Samozřejmě, že by to byly jednoduché body bez práce, ale myslím si, že ten zápas budeme hrát a musíme se na něj co nejlépe připravit, protože bude hodně těžký a důležitý. My chceme získat co nejvíce bodů a pokud budeme mít z následujících dvou utkání šest bodů, bude to paráda."

Myslíte, že mohou tyto spekulace sehrát roli v táboře soupeře?
"Je to možné, ale nesmíme se na to spoléhat. Může je to nalomit, na druhou stranu jim může i pomoct. Budou chtít dokázat, že jsou to problémy jen uvnitř svazu."

Co o Polácích vůbec víte, z čeho podle vás hrozí největší nebezpečí?
"Momentálně toho nevím moc, ale hráli jsme s nimi přípravný zápas, který nám tenkrát na Kypru nevyšel. Určitě bychom nechtěli dopadnout jako tenkrát, kdy jsme to utkání neodehráli s takovým nasazením. Dostali jsme góly po našich chybách, to se nesmí opakovat. Myslím, že my se hlavně musíme soustředit na sebe, ale věřím, že se ještě podíváme na nějaké video. Trenér nám určitě dá dostatek informací."

Čím vás tehdy Poláci zaujali?
"Naše obranná čtyřka hrála až příliš vysoko. Oni nás překopávali a jejich útočníci za nás zabíhali. Z toho padly i ty góly a byly tam i další šance. Tím nás asi překvapili nejvíce. My jsme nebyli kompletní, chyběl nám i trenér Brückner."

Myslíte si, že si můžete vzít něco z jejich minulé úspěšné kvalifikace?
"Určitě můžeme, ale myslím, že se budeme soustředit na ty nejaktuálnější zápasy, které nám trenér vybere."

Byli byste spokojeni s bodem?
"Já ne. Snad jen pokud by Poláci měli hodně šancí a my jen bránili, tak bych vám po zápase řekl, že s bodem spokojený jsem. Nechci to podceňovat, ale my musíme mít ty nejvyšší cíle. Protože čím více bodů mít budeme, tím lépe se nám bude dýchat a nemusíme se strachovat do posledních kvalifikačních kol."

Preferoval byste hru na dva útočníky?
"K tomu bych se nechtěl vyjadřovat. To je na trenérovi. Nechci říkat, že je mi jedno, jestli hraju s jedním nebo dvěma útočníky, ale důležitější bude výsledek."

Všechno nejlepší k narozeninám

3. října 2008 v 0:01 David Rozehnal - nejen životopis
Dne 3. října oslaví 1. narozeniny Luka Rozehnal.
Všechno nejlepší přeje www.davidrozehnal.blog.cz
17. 8. 2008
Luka se "přijel" podívat jak hraje strejda Marek fotbal. David a Petra tam nebyli, babička měla hlídání. Byla tam i sestřenka Anetka s tetou Zuzanou.