Červen 2008

Zenit? Určitě bych přemýšlel

26. června 2008 v 12:20 | sport.cz |  Články
Do Zenitu Petrohrad by měl podle zahraničních médií přestoupit David Rozehnal, v současnosti hráč Lazia Řím. Reprezentační obránce však o nabídce ruského klubu nic neví.
Momentálně si užívá volna a je připraven nastoupit v půli července přípravu na novou sezonu v italské Serii A.
Můžete říct, jaké máte informace o možném přestupu do Zenitu Petrohrad?
"Řeknu vám úplně popravdě, že skoro žádné. Oficiálně, a vlastně ani neoficiálně, mě nikdo nekontaktoval. První, kdo mi na toto téma něco řekl, byl můj táta, který to četl někde na internetu. A vy jste vlastně druhý. Opravdu."
Nejste tou zprávou poněkud znepokojen? Místo italské ligy vám hrozí, že budete hrát ruskou…
"Takhle já bych to vůbec nebral. O žádném znepokojení nemůže být řeč. Petrohrad je vítěz Poháru UEFA, ruský mistr, takže bude hrát v příští sezoně Ligu mistrů, nebo její předkolo, to teď přesně nevím. Pokud se jedná ze strany Zenitu o seriózní zájem, pak mě to může jedině těšit a určitě bych nad tím přemýšlel."
Vám by přestup z Itálie do Ruska tedy nevadil?
"Záleželo by na okolnostech, ale ruská liga je dnes jednou z nejkvalitnějších soutěží v Evropě. Někdo by mohl říct, že je to krok zpět, ale to já si rozhodně nemyslím."
Také reprezentaci je ruská liga poněkud vzdálená. Z Itálie je do národního týmu nepochybně blíže, nemyslíte?
"Víte, že si to nemyslím? Radek Kováč je toho důkazem. Kdyby byl zdravý Radek Šírl, hrál na mistrovství Evropy taky. V minulosti se do reprezentace dostával z ruské ligy Martin Jiránek. Toho bych se nebál. Ale hlavně, bavíme se o něčem, co ještě nemá nic společného s realitou. O přestupu do Petrohradu nic podstatného nevím. Jsem stále hráčem Lazia Řím."
Tam se vám na jaře ale moc nedařilo. Nemáte obavy z toho, že se na podzim situace nezlepší a vy se do základní sestavy natrvalo neprobojujete? "Je pravda, že to jaro v Laziu z mé strany optimální nebylo. Nebylo to dobré, ale špatné taky ne. Pár zápasů jsem odehrál. Proč mě trenér stavěl tak málo, to vám ale neřeknu. Zavolejte jemu. Já jsem ale připravený udělat všechno pro to, abych ho přesvědčil, že mi tu šanci dát má. Že prostě mám na to, abych hrál v základní jedenáctce."
Od zklamání, které jste spolu s celou reprezentací prožil na EURO, ještě neuplynuly ani dva týdny. Sledujete, co se teď aktuálně kolem národního týmu děje?
"Co se objeví v televizních novinách nebo na teletextu, o tom přehled mám."
Co říkáte na okolnosti, za jakých národní tým hledá svého nového trenéra?
"Jedno mi to samozřejmě není, ale nemám žádnou možnost to ovlivnit. Takže zase nemůžu říct, že bych nějak nervózně očekával, kdy konečně bude nový trenér jmenován."
Názor reprezentanta jistě nějaký vliv má. Existuje trenér, jehož byste si u reprezentace přál mít?
"Ano, mám jednoho, kterého bych si přál. Jméno ale do novin neřeknu. Kdyby se mě ale na názor zeptal někdo z okruhu reprezentace, řekl bych ho."
Je váš favorit stále ještě v okruhu možných kandidátů?
"Ano, je."
A je to zahraniční trenér?
"Tak to už vám nepovím."
Co říkáte na výrok odstupujícího reprezentačního manažera Košťála směrem k Petru Čechovi? A zaznamenal jste také brankářovu reakci?
"Ano, ale obojí mám zprostředkované. Pokud vaše noviny citovaly pana Košťála přesně tak, jak to řekl, pak plně stojím za tím, jak reagoval Petr Čech. A to je vše, co na to téma řeknu."

Aukce reprezentačního dresu - David Rozehnal

25. června 2008 v 13:26 Články

Dres našeho odchovance Davida Rozehnala z ME hráčů do 21 let s podpisy celého týmu, který vybojoval zlaté medaile. Tento šampionát se konal ve Švýcarsku. Ve stejné zemi v tuto chvíli probíhají boje o evropský seniorský titul. Nechybí u toho ani český tým s Davidem Rozehnalem.

Koupí tohoto dresu přispějete Sdružení Šance (sdružení rodičů a přátel hematologicky a onkologicky nemocných dětí).

Aukce potrvá až do úvodního hvizdu finálového utkání mistrovství a vyvolávací cena je opět na symbolických 200,- Kč.

Více na Sigma Olomouc


Rozehnal věří, že český tým má perspektivu

18. června 2008 v 9:09 | pravo.cz, sport.cz |  Články
Obránce David Rozehnal patřil na ME k nejlepším českým hráčům. Udělal jen jednu větší chybu v duelu s Portugalskem, po níž padl první gól. Jinak především ve vzduchu odvedl výbornou práci a patří k borcům, na nichž může nový trenér stavět. Už to dávno není "baroko", jak jej před lety nazval trenér Brückner. Vyrostl v důrazného stopera, krále vzduchu, který se snaží chodit i do zakončení. V reprezentaci zatím bez gólového efektu.
"Moje výpady dopředu vyplývají vždy ze situace. Prvořadým úkolem je samozřejmě obranná činnost. Nemám žádný problém jít s míčem dopředu. Možná to jsou trochu pozůstatky mých útočnických začátků, že si troufnu i na kličku. Kdybych se najednou zastavil, někomu míč kopnul a utíkal zpátky, bylo by to nefotbalové. Umím si situaci pohlídat a nevzpomíná si, že bych po nějakém svém výletu pak vzadu chyběl. Jen mě mrzí, že jsem se nedostal na EURO k pořádnému zakončení. Na první gól v reprezentaci si musím ještě počkat," přiznal.
Když přijde řeč na zápas s Tureckem, zvážní. Ani s odstupem času nedovede najít vysvětlení. "Vést čtvrt hodiny před koncem 2:0 a ještě minutu před závěrečným hvizdem hrát o penalty, a pak všechno ztratit, to je neuvěřitelné... Nemám pro to vysvětlení ani s odstupem času. Po třetím gólu mi blesklo hlavou jediné... Je to v pr.... Já nemluvím sprostě, snad mi všichni prominou, ale opsat ten pocit jiným výrazem by nebylo výstižně," pravil tichým hlasem.
Hned se ale dívá dopředu. "Teď máme volno. Každý z nás se s tím bude prát sám. I když tohle vyřazení bude bolet hodně dlouho, život ani fotbal nekončí. V srpnu hrajeme přípravu v Anglii, na podzim začíná kvalifikace o mistrovství světa. Pořád je o co hrát. Skončil trenér Brückner a s ním i jedna éra. Naposledy jsem si zahrál s Honzou Kollerem a Tomášem Galáskem... Budou chybět. Věřím, že Marek Jankulovski zůstane. Máme ale další šikovné hráče. S českým fotbalem to nevidím do budoucnosti nijak černě," rozloučil se Rozehnal.
Petra Rozehnalová o telefonátu s manželem po zápase s Tureckem
"Nikdy jsem takový telefonát po utkání s Davidem nezažila. Mlčel. Neříkal nic. Cítila jsem, jak je z toho zdrcený… Co jsem v takové chvíli říkala? Asi to byla spousta nesmyslů, ale hlavně jsem se snažila mu říct, že není sám, že tu jsme my dva s Lukou, že ho máme rádi a těšíme se na něj. Davida znám dobře a vím, že nemá smysl ho po zápase utěšovat. Na to on není. Snad mu moje slova alespoň trochu ulehčila. Dokážu se vžít do jeho pocitů. Muselo to být hrozné."

Rozehnal: It’s still in our hands

17. června 2008 v 9:00 | fifa.com |  English-Deutsch news
Rozehnal: It's still in our hands from Friday 13 June 2008
David Rozehnal has been his usual serene self at UEFA EURO 2008, calmly going about his defensive duties without even conceding a free kick and completing 83 per cent of his passes in his side's two games to date.
Also an unruffled character off the pitch, Rozehnal, who has just completed a move from Lazio to Newcastle United, took time out after the Czechs' 3-1 reverse to Portugal to give an exclusive interview toFIFA.com.
Even in the wake of a disappointing defeat, Rozehnal was cool, calm and collected as he assessed the Reprezentace's efforts in their first two games in Austria and Switzerland, and remains convinced a place in the knockout rounds is theirs for the taking. To get there, however, Karel Bruckner's men must win Sunday's Group A clash with Turkey in Geneva or face a penalty shootout in the event of a draw.
Assuming that hurdle is overcome, Rozehnal and company will then have the chance of emulating the class of 1996, who went all the way to the final in England.
FIFA.com: David, were you surprised to lose 3-1 to Portugal?
David Rozehnal: We're obviously disappointed, and not just because of the result - it's never easy to accept defeat - but because I felt we deserved more. It was a difficult performance to analyse. We had our problems against Switzerland and won, and then we play much better against Portugal and end up losing.
You seemed a little lethargic in the second half against the Swiss. And today [Wednesday] Portugal got on top after the break. Do you think the team has a problem in terms of stamina?
I don't think it's got anything to do with our fitness because we'd been preparing very hard to be in good shape for the start of the tournament, and I don't feel Switzerland or Portugal had the edge on us in that department. Our problems started after we conceded the second goal. We'd defended pretty well up to then but they put together a good team move and went in front. That forced us to push out a bit more to try and get the equaliser, but unfortunately they scored a third goal to seal the game.
That result put Portugal through, but the Czech Republic are still on course for a place in the quarter-finals. How will you be approaching the decisive final game against Turkey?

We were disappointed about losing, but we need to keep on going because it's still very much in our hands. One more win is all we need to achieve our initial objective of reaching the next round. Turkey are a solid side and they might also be a playing for a place in the quarter-finals [Editor's note: Turkey will go through if they beat the Czechs after their 2-1 win over Switzerland]. We're expecting a very demanding and physical match, but we will be ready for it.
Jan Koller operated as a lone striker against the Swiss, with Milan Baros performing the same role against Portugal. Neither of them managed to score, though, and it looked at times as if you were short of ideas up front. Do you think they can both play together? Would that not give you more options?
They are both talented, experienced players and they know how to adapt, so I'm sure they can play side by side. But at the end of the day it's up to the coach. He has a system in his head and there's only a place for one them at the moment. It worked out for us against Switzerland, but not so much against Portugal. But even though he didn't score, Milan had a good match. He created chances, did a lot of running, made himself available a lot and gave their defence problems. And Jan did the same things in our opening game. Neither of them have scored as yet but we're hoping they'll put that right in the next match.
The team sometimes looks as if it lacks experience and creativity in the midfield. Have the retirement of Pavel Nedved and injury to Tomas Rosicky taken their toll?
Yes, they have. Any team that's missing players like Nedved and Rosicky is obviously not going to be as strong. But we need to move on. You can't keep going over it all the time and we need to stop talking about them and wondering how we might be doing if they were here. The fact is they're not here at the Euros and we have a group of 23 players to work with. We shouldn't keep going back to the past and lamenting the fact they're not around.
In the past the country's greatest players, the likes of Karel Poborsky, Vladimir Smicer and Patrick Berger, all played in the midfield and attack. These days the team's key men, such as you, Tomas Ujfalusi, Marek Jankulovski and Tomas Galasek, are all defenders. Do you think Czech Republic have changed their style?
You could look at it that way I suppose, but the fact that we've become a more defensive side is nothing to do with any tactical switches or the coach changing his approach. It's just a natural development. It's very hard to replace players like Smicer, Poborsky and Nedved and we've had to adapt since they went. The team has really changed its style and we rely on our more talented and experienced performers now. And it's definitely true to say that our strengths are in defence right now.
Can the current Czech Republic team match the achievements of the 1996 side and go all the way to the final?
The Nedved generation has gone now and new players have come into the national side. They need time, though. They've got the task of cementing a place in the team and of replacing those players. That process could take a few games, a few months or even a few years depending on the team. In any case, it's something every national side has to go through. You create your own style depending on the best players available. I honestly feel we've got a strong side right now, one that's capable of big things. All we need is a little time to grow and develop together, and a good run at these championships would really help us do just that.

EURO Česko-Turecko 2:3

16. června 2008 v 9:00 Fotogalerie

Rozehnal: Pokud se nám povede zopakovat výkon, nebojím se o výsledek

15. června 2008 v 16:51 | pravo.cz
Optimistou je před nedělním utkáním proti Turecku David Rozehnal. Obránce římského Lazia si vůbec nepřipouští, že by se mohla česká reprezentace s mistrovstvím Evropy loučit už po základní skupině. "Máme skvělý tým, pro některé je to poslední šampionát. Celý mančaft chce něčeho dosáhnout a dojít co nejdál. Uděláme pro to všechno," upozorňuje na důležitost utkání Rozehnal.

Máte za sebou den volna. Dokázal jste při něm nemyslet na šampionát?

Je to hodně těžké, já se snažil na fotbal nemyslet. Ale upřímně říkám, že to nešlo. Měl jsem v hlavě výsledkově nepovedený zápas proti Portugalcům i nadcházející utkání s Tureckem.

V případě postupu vás čekají ve čtvrtfinále Chorvaté. Je složité se soustředit výhradně na Turecko nebo už přemýšlíte nad dalším protivníkem?

Není to složité, víme o co hrajeme - o čtvrtfinále. To je náš cíl a do zápasu jdeme s tím, že Turky porazíme. Pak můžeme přemýšlet nad dalším soupeřem, zatím je to předčasné.

V čem bude zápas proti Turecku těžký?

Podle mě to v tomhle utkání bude jejich vidina postupu. Celkově mají dobrý tým, na videu jsme viděli, s kým budeme mít čest. Bohudík pro nás je zraněný Emre, který je skvělý hráč. O postup se určitě poperou, budou hrát o všechno.

Co hovoří v prospěch českého týmu?

Musíme podat stejný výkon jako proti Portugalsku. Ten byl až na menší chybičky dobrý. Z mé strany to bylo horší oproti zápasu se Švýcary. Pokud se nám to povede, nebojím se o výsledek. Všichni dáme do zápasu maximum.

Hrál jste už někdy důležitější utkání?

Už jsem hrál spoustu důležitých, ale tohle bude nejdůležitější v národním týmu.

Během šampionátu oznámilo vedení Lazia, že uplatnilo opci a budete v Římě hrát i příští sezónu. Jste rád, že máte o nejbližší budoucnosti jasno?

Jsem rád, že se vše vyřešilo a Lazio uplatnilo opci. Ale nezaobíral jsem se tím. Mám jiné myšlenky a soustředím se na sto procent na reprezentaci a následující zápas

Rozehnal: Věříme, že penalty nebudou

15. června 2008 v 11:48 | sport.cz |  Články
Porazit v neděli Turecko v normální hrací době a nestresovat se při penaltách, který by následovaly v případě remízy. Takový je vysněný scénář Davida Rozehnala.
Český obránce prý nepochybuje o tom, že český tým do čtvrtfinále na úkor Turků postoupí.
"Samozřejmě o té možnosti penaltového rozstřelu víme. Ale bylo by špatné si to před zápasem připouštět. Pevně věřím, že na žádné penalty nedojde," prohlásil Rozehnal na dnešní tiskové konferenci v Seefeldu.
Nechtěl ani spekulovat o tom, zda by si v rozstřelu míč na puntík postavil. "Nevím, naposledy jsem penaltu kopal snad jako sedmnáctiletý kluk.
A v nároďáku jsou na penalty jiní vyvolení. Ale kdyby mi trenér řekl, tak bych šel," uvažoval Rozehnal.
Podle zadáka Lazia Řím by pro tým mohlo být pohromou, kdyby reprezentanti do rozhodujícího duelu vstoupili s myšlenkami na remízu.
"Do zápasu se s tím prostě jít nedá. Naším záměrem bude jít jednoznačně za vítězstvím a rozhodnout v normální hrací době," tvrdil Rozehnal.
Češi by se prý měli inspirovat svým výkonem proti Portugalsku, kterému sice ve středu podlehli 1:3, ale herně nepropadli.
"Samozřejmě, byly tam i chyby a i já vím, že to z mé strany nebylo zdaleka ideální. Ale když na ten zápas navážeme a nedostatky odstraníme, tak o ten výsledek strach nemám," věřil Rozehnal.
Připustil, že v neděli nastoupí k jednomu z nejdůležitějších zápasů kariéry. Kdo s koho, to bude nedělní bitva s Tureckem, po níž už nebude existovat možnost nápravy.
Matematika je jasná, vítěz si proklestí cestu do další fáze mistrovství, poražený odjede předčasně domů.
Rozehnal ani ve čtvrtek, kdy měli fotbalisté úplné volno, nedokázal z hlavy vytěsnit myšlenky na dění na mistrovství.
"Je opravdu těžké na to nemyslet. Probíral jsem si jak zápas s Portugalskem, tak i ten, který nás čeká s Tureckem," líčil Rozehnal.
Vůbec se prý nedívá za hranici základní skupiny, i když je už teď jisté, že by Češi v případě postupu narazili na Chorvaty.
"Nejprve musíme porazit Turky a až pak můžeme přemýšlet o tom, na koho můžeme jít. Takové myšlenky jsou teď předčasné," přemítal Rozehnal.

Kritizovaný hráč nejlepším bekem

15. června 2008 v 11:45 | sport.cz |  Články
Kritizovaný hráč nejlepším bekem
Rozehnal, král obrany?!

Fanoušci mu spílají, technologie ho vynáší do nebes. Český stoper David Rozehnal je podle aktuálních statistik nejlepším obráncem šampionátu.
Systém Castrol Performance Index, který pomocí osmi párů kamer sleduje zápasy na EURO, jej vynáší do nebes. Bravo! Ale proboha, zač si to zasloužil?
Vždyť to všichni viděli - se Švýcarskem (1:0) a Portugalskem (1:3) patřil k nejhorším Čechům na hřišti. Také to přiznává. "Vím, že tam chyby byly. Neodehrál jsem povedené zápasy," kál se.
Jenže Velký bratr, jak se systému na sběr dat říká, se lidským okem nedívá. Hru vyhodnocuje trochu jinak: Hráčům přičítá či odečítá body za určité úkony.
Třeba bekům je přidává za čisté zastavení protivníka, za blokování střel, za vstřelení branky... Faktorů je několik a právě Rozehnal v nich překvapivě dominuje.
Přestože David jinak slyší ze všech stran kritiku, sebevědomí mu před rozhodující duelem s Turky nechybí. "My to zvládneme. Stoprocentně postoupíme," prohlásil v pátek na tiskové konferenci. Možná je dobře, že si tolik věří.
Ale neřeže si pod sebou před tak psychicky vypjatým duelem větev? "Nemyslím si. Zápas s Portugalci se nám výsledkově nepovedl. Víme, co je s Turky v sázce. Čtvrtfi nále musíme urvat. Je to náš jednoznačný cíl na turnaji," dodal.

Fotky z TopStar (2)

14. června 2008 v 10:33 Fotogalerie


Rozehnalovi se v Laziu změnilo hostování v přestup

11. června 2008 v 9:05 | čtk |  Články
Fotbalový obránce David Rozehnal, který v současné chvíli bojuje s českou reprezentací na evropském šampionátu v Rakousku a Švýcarsku, přestupuje do Lazia Řím. V italském klubu působil od začátku tohoto roku, nyní na něj vedení uplatnilo opci. "David má v Laziu smlouvu na čtyři roky," potvrdil hostování v přestup Sport.cz Rozehnalův agent Pavel Zíka.
"Klub měl do desátého června povinnost vyjádřit se, pakliže chtěl opci uplatnit. Bylo to stanoveno již ve smlouvě, která se podepisovala v lednu," prozradil Zíka s tím, že bývalý hráč Olomouce má v hlavním městě Itálie smlouvu na čtyři roky.
"Jsem rád, že to tak dopadlo. V danou chvíli je to ale na pokraji zájmu, soustředím se na své výkony v reprezentaci na mistrovství Evropy," řekl v dějišti turnaje Rozehnal.
Rozehnal už na probíhajícím Euru stihl odehrát první zahajovací utkání v Basileji proti domácímu Švýcarsku. Také jeho zásluhou český tým neinkasoval, a když v 71. minutě rozhodl jedinou trefou utkání Svěrkoš, radovali se čeští reprezentanti z výhry 1:0.
Sedmadvacetiletý Rozehnal už stihl za svou kariéru působit v pěti evropských zemích. S velkým fotbalem začínal v Olomouci, kde během čtyř sezón odehrál 72 zápasů. Následoval přestup do belgického Clube Bruggy, odkud se po dvou letech stěhoval, aby dva roky působil ve francouzském klubu s velkou tradicí Paris Saint-Germain.
Od roku 2007 byl Rozehnal členem anglického týmu Newcastle United, kde odehrál 21 zápasů. Na začátku letošního roku přišel na půlroční hostování do Lazia Řím, které se nyní za pět miliónů eur změnilo v přestup.

Rozehnal completes permanent Lazio move

11. června 2008 v 8:17
Czech central defender Rozehnal leaves Newcastle for Lazio
Czech Republic defender David Rozehnal has signed permanently for Serie A club Lazio from Newcastle United. The 27-year-old centre-back spent the last three months with the Rome club after failing to make his mark at St James's Park. Rozehnal was one of Sam Allardyce's first signings last summer, joining in a £2.9 million deal from Paris St Germain.
But the tall defender, who started his career in the Czech Republic with Sigma Olomouc before moving on to Bruges and PSG, struggled in the Barclays Premier League and made just 16 league starts before he was left out of the side by the former Bolton boss. New boss Kevin Keegan then quickly shipped him off to Lazio on loan and Siena and Udinese were also believed to be interested in ending his Newcastle spell. But Lazio coach Domenico Caso has acted quickly to sign him on a permanant basis after his solid performance in the Czech Republic's 1-0 win over co-hosts Switzerland in the opening Euro 2008 game in Basle on Sunday night.
Rozehnal completes permanent Lazio move
Lazio have signed Czech Republic defender David Rozehnal from Newcastle United on a permanent deal, the Italian club have confirmed. Rozehnal, who is currently with the Czech Republic squad at Euro 2008, spent the second half of last season on loan at the Rome club. A statement on the Lazio website read: 'David Rozehnal is a Lazio player the club announces, having today concluded the transfer of the player after agreeing terms with English club Newcastle. 'Newcastle announced on their website that with the deal the club have recouped the £2.9million they paid to Paris St Germain for the player in June 2007.
Rozehnal seals Lazio transfer
Rome-based Serie A side Lazio have completed the signing of Czech Republic defender David Rozehnal from Newcastle. The 27-year-old, who joined the Magpies in a £2.9million deal from Paris St Germain last summer, had been on loan at the Italian club since January. Lazio have now exercised their option to sign the player permanently in a move Newcastle say will see them recover the fee they paid PSG.
Rozehnal Joins Lazio In Permanent Move
Good news today for Newcastle United, Lazio and David Rozehnal.
It really does look like Newcastle are stepping up their summer transfer business, and today the club announced the good news that Lazio have exercised their option to purchase David Rozehnal.
The sale will mean Newcastle have got the fee they wanted for David, who never quite made it at the club. It's being reported the agreed fee is £2.8M, which is what we paid for David when he was signed from PSG only last summer. Rozehnal has looked good for the Czech Republic in the latest games he has played, and it has obviously convinced Lazio that is is worth buying permanently.
David has earned the deal. There were also several other clubs starting to express interest in the 6′3″ center-back. That's more money in the coffers for Newcastle, and another significant wage earner now off the pay roll. We wish David all the best in Italy, and we think he can do very well in that league.

Fotky z TopStar (1)

10. června 2008 v 10:31 Fotogalerie

ROZEHNAL HOPES FOR SWISS UPSETS

9. června 2008 v 8:00
Czech Republic defender David Rozehnal remains hopeful Switzerland can survive the absence of star striker Alexander Frei and pip Portugal to a top-two finish in Group A at the European Championships.
The Swiss were hit with a double-whammy on the tournament's opening day - not only did they lose 1-0 to the Czechs in a match they dominated for large parts, they have lost captain Frei for the rest of the tournament.
The Borussia Dortmund frontman is set to be sidelined for about two months with cruciate ligament damage after appearing to jar his knee in a challenge with Zdenek Grygera at the end of the first half of the curtain-raiser at Basle's St Jakob-Park.
It made for a nightmare start for the co-hosts and with Portugal beating Turkey 2-0 later on Saturday, the group already has an ominous look about it after just one round of fixtures.
But Newcastle centre-back Rozehnal does not believe Switzerland should give up hope, and would be delighted if they rose from the ashes and gave the Portuguese a run for their money in their remaining games in the pool stages.
"It's a shame for him (Frei) and I wish him a quick return," the 27-year-old said.
"But I think that even without him, they played well against us. In the last 20 minutes, they attacked us all the time and had a lot of chances.
"I think they could still pick up some crucial victories, hopefully against Portugal!"
Portugal look to be the team to beat in the group and their next match, against the Czechs in Geneva on Wednesday, will probably decide who finishes top of the pool.
Rozehnal insists his side would be delighted if they were to pick up anything from that game, with qualification for the last eight already in sight.
"Portugal are a great team, with great players and big names like (Cristiano) Ronaldo, who has had a great season," said the former Paris Germain defender, who has returned to St James' Park after a spell on loan at Lazio.
"It will be difficult for us but we will go looking for at least one point. For me, getting a point will be like a win for us.
"It would be a great result although we know all three points will take us out of the group."
The Czechs will still be pinching themselves after somehow emerging from their clash with the Swiss with all three points.
Substitute Vaclav Sverkos clinched his side a smash-and-grab win when he poked home the only goal of the game in the 70th minute, less than a quarter of an hour after coming on to replace the ineffective Jan Koller.
That strike came against the run of play and Switzerland went on to hit the bar and have two penalty appeals, both for handball against Czech captain Tomas Ujfalusi, turned down in a tense final few minutes.
"Football is a lot about luck and it was on our side here," added Rozehnal.
"We are very happy - in a competition where you only have a few games, it is good to not play well and still take the points."
The defeat, and Frei's injury, will have been hard to take for a Swiss public who had genuine reason to be optimistic heading into the Euros.
A major tournament is always worse off when the host nation is eliminated and neutrals will hope they can recover by beating Turkey in Basle on Wednesday, setting up a grand finale in the last round of fixtures next Sunday.
Swiss midfielder Gelson Fernandes told PA Sport: "It is difficult to take - we are disappointed because we have played well.
"We created so many chances, but we can't do anything about the missed opportunities or the refereeing decisions now. We can't keep our heads down. We have to keep working hard.
The Manchester City man added: "We are still there and in with a chance.
"People were expecting a lot of us and it wasn't easy. We are hurt but the group is still very much open."

Rozenhal keen to rain on Swiss parade

8. června 2008 v 17:15 | by Ian Holyman from Seefeld |  English-Deutsch news
David Rozehnal said that the passionate atmosphere expected in Basel for the Czech Republic's game with Switzerland on Saturday could work against the co-hosts.

'50-50'
The majority of the 42,500-capacity crowd at St. Jakob-Park for the opening game of UEFA EURO 2008™ will be supporting the home side, and while acknowledging the help it could give their opponents, Rozehnal believes the weight of expectation could prove too big a burden to bear. "It could be bad for us. They're playing at home, in front of their own supporters, and the stadium will be full," said Rozehnal. "But it could also work in our favour, because they could, perhaps not be scared, but be nervous. It will be 50-50, with hopefully a good result for us at the end of the match."
Turbulent season
The tournament comes as a refreshing change for Rozehnal who has endured a turbulent season on the club front. Having fallen out of favour with Newcastle United FC's new boss, Kevin Keegan, the 27-year-old was loaned to S.S. Lazio last January, although the Rome club are yet to decide whether they will make the switch permanent. However, the former Paris Saint-Germain FC player has never lost the confidence of Czech coach Karel Brückner, playing all but 45 minutes of the qualifying campaign as the Czechs topped their group to clinch a place in Austria and Switzerland.
Defence key
The 12 qualifying matches saw the Czechs leak just five goals, the joint-best record along with France and the Netherlands, and Rozehnal acknowledged the back four and goalkeeper Petr Čech will play a key role in the competition. "If we don't concede, we just need to score once and we'll take three points," said Rozehnal, who should start the match against the Swiss in central defence alongside captain Tomáš Ujfaluši. "We did make some mistakes [in qualifying], but hopefully, with good defence from the whole team and the best goalkeeper in the world, we can win."
'Good memories'
The game in Basel has particular resonance for Rozehnal as the city provided the stage on which he and six other members of the current squad - Čech, Zdeněk Grygera, Radoslav Kováč, Jan Polák, Rudolf Skácel and Milan Baroš - won the UEFA European Under-21 Championship in 2002, with Čech proving decisive against France in a penalty shoot-out. "My memories are very good of Basel," the former Club Brugge KV man added. "And hopefully after Saturday's game I will still have only good memories."

Euro08 - ČR:Švýcarsko 1:0

8. června 2008 v 10:43 Fotogalerie

Rozehnal se bude stěhovat?

7. června 2008 v 11:00 Články
O Rozehnala je prý zájem v Itálii
Podle tamních médií mají o sedmadvacetiletého obránce zájem FC Janov a Siena, za kterou hraje záložník Lukáš Jarolím. V Janově proslavil v minulosti český fotbal kanonýr Tomáš Skuhravý.
Rozehnal loni v létě přestoupil za 124 milionů korun z Paris St. Germain do Newcastlu, kde však postupně vypadl ze základní sestavy. V zimě se proto vydal do Lazia, kde během hostování odehrál deset utkání, z toho šest v základní sestavě. Římský klub má opci na jeho přestup, zatím ji však neuplatnil.
V Newcastlu s ním už nepočítají a český obránce se netají tím, že by rád zůstal v Itálii.

Rozehnal: Na pokoji je mazákem Jarolím

6. června 2008 v 11:00 Články
Bezprostřední dojmy českých fotbalistů z dějiště evropského šampionátu přináší každý den rubrika Můj den na EURO. V pondělí hovořil s redaktory deníku Právo David Rozehnal.
"Sotva jsme přiletěli do Rakouska, atmosféra šampionátu na mě dýchla. Všechno kolem: vítání, hotel, ochranka, média. I hřiště je kvůli oplocení trochu jiné, než když jsme tady byli naposledy.
Hotel Dorint všichni dobře známe, každý jde najisto. Nemusíme se ptát, kde je regenerace, posilovna. Já osobně jsem hrozně rád, že jsme ve známém prostředí. Je to daleko jednodušší. Po příjezdu jsem stihl akorát zajít na oběd, vybalit věci, trošku jsem si odpočinul a zašel jsem se protáhnout do posilovny, protože jsem dva dny odpočíval.
Na pokoji jsem tradičně s Davidem Jarolímem. Vůbec jsem nepřemýšlel, že bych si vybral jednolůžkový pokoj. Nehledám soukromí. Je pro mě příjemné si s někým popovídat nebo se podívat na film. Hodně si rozumíme, jsme oba klidné povahy a vyhovíme si. Protože je David o něco starší, tak je mazák on, ale nemusím zase dělat všechno. Třeba o zhasínání se poctivě dělíme...
Loučení s rodinou pro mě bylo těžké. Přišlo mi, že syn Luca byl poprvé takový smutný. Ale na druhou stranu bych byl rád, abychom se domů vraceli co nejpozději. Věřím, že budeme úspěšní a nezůstaneme tady jen čtrnáct dní, ale tři nebo čtyři týdny. Rodina mi to určitě odpustí. Strašně bych chtěl, aby malý s manželkou Peťkou přijeli na finále...
Na cestu mi žádný talisman nepřibalili, ale mám je v srdíčku a to mi stačí. S Peťkou už jsem si telefonoval, slyšel jsem i malého a bylo to moc krásné. Minimálně jednou denně se uslyšíme."

Trénink a focení v Edenu

5. června 2008 v 11:00 Fotogalerie

Snad mi rodina odpustí, když postoupíme

5. června 2008 v 9:00 Články
David Rozehnal se rozhlédl po nádherně střiženém hřišti pod skokanským můstkem v Seefeldu a řekl: "Už to na mě dýchlo. Euro právě začíná."
Dosud to nebylo ono?
Teď je teprve ta pravá atmosféra. Hotel, security, zábrany, připravené hřiště. Mám to tady strašně rád.
V hotelu už musíte znát každé místo. Všichni jsme šli automaticky. Jídelna, regenerace, posilovna.
Vy už jste před tréninkem stihl posilovnu?
Pro dobrý pocit, dva dny jsem nic nedělal. Vychutnával jsem si poslední chvíle s manželkou a synem. Prožil jsem zatím nejtěžší loučení, malý Luka byl poprvé smutný.
Ale kapitán Ujfaluši řekl: Doufám, že se domů vrátíme co nejpozději.
Taky věřím tomu, že tu nebudeme jen 14 dní. Doufám, že mi rodina odpustí. A úplně nejlepší by bylo, aby manželka s malým přijeli na finále.
Možná na Euru hrajete i o svou budoucnost. Patříte Newcastlu, jaro jste odehrál v Laziu Řím. Další sezona je nejistá.
O tom moc nepřemýšlím. Pokud to dopadne, jak si všichni přejeme, můžeme si říct: Odvedli jsme dobrou práci. Kvůli tomu tady jsme.
Vše se tu změnilo - sport.cz
V Seefeldu už je David Rozehnal počtvrté. Tentokrát však oproti předchozím pobytům v tyrolském městečku zaznamenal rozdíl.
"Je tady cítit ta pravá atmosféra velkého turnaje," říká sedmadvacetiletý stoper.
Co všechno se nyní v Seefeldu změnilo?
"Všechno. Hotel, ochranka, hřiště a vše kolem je jiné, než když jsme tady byli jen na soustředěních. A je tady také mnohem více novinářů."
Je výhodou, že už vše znáte, že nejdete do neznáma?
"Skoro všichni už šli po paměti, neptali jsme se, kde co je, kde máme pokoje, kde je regenerace, kde posilovna. Osobně jsem moc rád, že jsem zase tady. Nemusíme si na nic zvykat, je to pro nás o dost jednodušší. Navíc to tady máme rádi."
Co jste za pár hodin od příletu stihl?
"Skoro nic. Jen se najíst, vybalit, vyspat se a nakonec zajít do posilovny, poslední dva dny jsem totiž nic nedělal a jen odpočíval."
Mohl jste si vybrat, jestli budete na pokoji sám. Proč jste zvolil dvojlůžkový s Davidem Jarolímem?
"Nepřemýšlel jsem o tom, že bych byl na pokoji sám. David mě sice někdy zlobí, ale to se dá skousnout. Na pokoji je mazák on, je totiž bohužel starší. Soukromí jsem ani hledat nechtěl, mrkneme na film, pokecáme a tak, ve dvou je to lepší. S Davidem si vyhovíme, jsme oba stejné klidné povahy."
Jaké bylo loučení s rodinou?
"Zatím nejtěžší. Asi poprvé byl malý syn Luka nějaký smutný, jako kdyby cítil, že odjíždím na delší dobu."
Potáhne vás to zpět za rodinou, nebo byste tady raději vydržel co nejdéle?
"Věřím, že se vrátíme co nejpozději. Že tady nebudeme jen dva týdny, ale že si to protáhneme třeba na celé čtyři. Doufám, že rodina mi to odpustí, a byl bych rád, kdyby manželka Peťka přijela s malým na finále. To by bylo nejhezčí."

Soustředění v rakouských Korutanech

4. června 2008 v 12:02 | čtk |  Fotogalerie

Rozhovor z konce roku 2007 v NEWCASTLE

3. června 2008 v 11:00 | lidovky.cz
Dobrého obránce dělají vstřelené góly
Hvězda Davida Rozehnala se jistými krůčky dere na výsluní. Po letním přestupu do Newcastlu United vyčnívá v novém působišti nejen výškou, ale i spolehlivými výkony na hřišti. Pevným postavením se může pochlubit také ve fotbalové reprezentaci. Když není k dispozici Tomáš Rosický, je jedním z adeptů pro kapitánskou pásku. Sedmadvacetiletý obránce by se sebou mohl být spokojený. Co by ještě rád vylepšil? "Jeden můj dobrý kamarád říká, že dobrého obránce dělají vstřelené góly. Na tom budu muset ještě zapracovat," usmívá se rodák ze Šternberka.
LN Končí pro vás přelomový rok. Kromě fotbalových úspěchů se vám v říjnu také narodil syn Luka. Změnil se tím váš vztah k fotbalu?
Už dříve jsem věděl, že fotbal neznamená všechno, a po narozeni syna je ten pocit ještě intenzivnější. Zároveň nemohu říct, že bych postavil fotbal na vedlejší kolej, protože jsem stále profesionál. Jsou ale důležitější věci a rodinu stavím na první místo.
Do Newcastlu si vás v létě přivedl trenér Sam Allardyce, kterému v Anglii nikdo neřekne jinak než "Big Sam". Jak byste ho popsal?
Zatím ho stále poznávám, ale už můžu říct, že je to komunikativní a přátelský člověk, který rozumí legraci. Je to i výborný trenér s množstvím zkušeností. Předtím udělal velký kus práce v Boltonu. Věřím, že to samé se mu povede i tady.
Na začátku sezony jste se zařadil do základní sestavy, pak jste z ní na chvíli vypadl a jen střídal. Trenér na vaši adresu v místním tisku podotkl, že jste nic nezkazil. Cítíte od něj stále důvěru?
"Big Sam" má prý ve zvyku točit hráče kvůli únavě a koncentraci. Zpočátku mě překvapilo, když jsem nehrál, ale pak jsem si uvědomil, že je to důsledek širokého kádru, který tady máme.
V Paris St. Germain, kde jste působil předtím, asi taková konkurence nebyla. Je to pro vás nyní složitější?
Mám konkurenci rád, protože mě dokáže správně vyburcovat. VPaříži jsme byli jen dva hráči s reprezentačními zkušenostmi. Na lavičce seděli převážně mladí hráči. Tady jsou i mezi náhradníky borci se spoustou reprezentačních startů. Pořád za sebou vidím toho psa, který štěká a chce kousnout. Snažím se mu utéct a zůstat v základní sestavě.
Newcastle letos významně posílil. Je na mužstvo vyvíjen tlak, abyste dosáhli lepších výsledků, než je současné desáté místo?
Všichni jsme čekali, ze budeme bojovat o účast v evropských pohárech. Pořád věřím, že na to máme. Domácí remízou s Arsenalem jsme prokázali, že dokážeme hrát vyrovnaný zápas s nejlepším týmem Premier League.
Spočívá styl Newcastlu spíš v kombinační hře, nebo v klasickém ostrovním stylu s nakopávanými balony a tvrdé kontaktní hře?
Najdete u nás kvalitní hráče, kteří mají vlohy pro kombinaci. Spíš ho tvoří fotbalisté, kteří do hry dávají srdce, rvou se o každý míč. Tak to ostatně vnímal i Tomáš Rosický, když proti nám nastoupil.
Ve Francii se vám hrálo z tohoto pohledu asi lépe...
Způsob, jaký se uplatňuje ve Francii, mám skutečně radši. Na druhou stranu jsem si tady už zvykl. Vím, co můžu čekat. Například na tréninku nemůžu jít do zbytečně tvrdého souboje. Z toho by hrozilo zranění, případně bych musel přitvrdit sám. Nikdy ze mě nebude typický anglický obránce. Ale vím, že se musím přizpůsobit.
Poznávají vás fanoušci na ulici
Jsem tím mile překvapený. Zdravili mě hned od začátku, co jsem do Newcastlu přišel. Pokaždé jsou nejdřív trochu nejistí, zeptají se, jestli jsem opravdu ten hráč Newcastlu, a pak si řeknou o podpis. V Paříži jsem takový zájem nezažil. Přece jen to bylo mnohem větší město.
Připomínají vám často Pavla Srníčka, který tady léta chytal? To je místní rituál při setkání s někým z České republiky...
Samozřejmě. Pavel tady udělal českému fotbalu výborné jméno. Každý, s kým jsem se o něm bavil, tak o něm mluví jen v superlativech, odvedl tady výbornou práci.
Už jste se seznámil s klubovou legendou číslo jedna Alanem Shearerem?
Zatím bohužel ne, ale rád bych si s ním jednou alespoň podal ruku, protože to stále je osobnost mezinárodního i anglického fotbalu.
A co místní velmi specifická angličtina? Dělá vám problémy?
Když na mě někdo spustí hodně rychle, musím ho požádat, aby zpomalil. Anglicky se jinak dorozumím, ale když narazím na někoho, kdo nebere ohled na to, ze jste cizinec, tak je to problém.
Newcastle patří k nejpopulárnějším evropským destinacím v oblasti noční zábavy. Už jste si to vyzkoušel na vlastní kůži?
Tohle slyším poprvé. Nemůžu říct, že bych se na něco takového chystal. Až jednou bude syn starší, tak si určitě se ženou zajdeme na večeři a na skleničku, ale to bude asi tak všechno.
V Anglii se rojí hlasy pro omezení počtu cizinců v anglické lize. Jaký na to máte názor?
Podle mě je dobře, když jsou rozdílné kultury promíchané. Možná by ten návrh mohli zkusit realizovat. Pak by sice mohli být hrdí, že mají domácí soutěž složenou jen z Angličanů, ale bez cizinců by určitě ztratila současný šmrnc atraktivní pro celou Evropu.
Zastavme se ještě u vašeho působení v reprezentaci. Vnímáte, že se z vás stává jeden z klíčových mužů národního týmu?
Vedle jmen Rosický, Koller a Čech bych se zatím nestavěl. Ale vím, že se moje role změnila. Vnímám velkou důvěru trenéra a cítím se jako platný člen týmu.
Který zápas během úspěšné kvalifikace na EURO vnímáte jako zlomový?
Byl to ten domácí proti Kypru. Po té aféře. Potřebovali jsme ho vyhrát. I když si normálně tlak nepřipouštím, tenkrát jsme byli pod maximálním drobnohledem médií a veřejnosti. Uznávám, že možná právem. Tým ukázal velkou vnitřní sílu a od té doby se naše výkonnost hodně zvedla.
Před příchodem do Newcastlu jste říkal, že je to další stupínek ve vaší kariéře. Jaký posun bude následovat dál?
Newcastle je tým s velkými ambicemi a jsem tu velmi spokojený. Mám ale ještě jeden sen. Do něj patří Barcelona, to je můj oblíbený tým.

Rozhovor z roku 2006

2. června 2008 v 11:00 Články

Rozehnal: Srdcem jsem útočník

Reprezentační stoper nejdříve střílel góly, z dorostu Olomouce dostal padáka a teď ho v Paříži rozesmívají černoši. Baroko. Příměr, který mu přišil reprezentační kouč Brückner po kvalifikačním utkání s Arménií, zlidověl.

Životní trampoty Davida Rozehnala, tichého chlapíka z Kožušan, malé obce u Olomouce, naopak znají jen zasvěcení.
V Paris Saint Germain i v reprezentaci vám patří místo stopera. Vy jste ale začínal jako útočník. Dokdy jste válel na hrotu?
"Až téměř do konce žákovského věku. Moc mě to bavilo."
Protože jste byl úspěšným kanonýrem?
"Docela jo. Za benjamínky Kožušan i pak po přestupu do Olomouce jsem dával hodně gólů. Já jsem srdcem vlastně pořád útočník (usmívá se)."
Kdo z vás udělal obránce?
"Asi výška. Já jsem byl až téměř do prváku na gymplu prcek, a proto mě stáhli z útoku do zálohy. No a pak mě vyšoupli z Olomouce úplně, dostal jsem padáka."
Kam jste zamířil?
"Zpátky do Kožušan. Hrál jsem za chlapy I. B-třídu."
Jak dlouho to trvalo?
"Půl roku. Pak za mnou přišel trenér Chromý, který teď dělá asistenta panu Uličnému, že by mě rád viděl zpátky. A tak jsem se vrátil. Začal mě stavět na defenzivního záložníka. Potom mě ale posunul na stopera."
Bouřil jste se proti tomu?
"Ne. Jen jsem to jednou lehce zkusil. Jednou jsem řekl trenérovi, že se mi to moc nelíbí. Jenže on mě hned uzemnil slovy: Pokud chceš hrát, tak budeš hrát na stoperu. No a pokud nechceš, tak nebudeš hrát. Tak jsem od té doby pořád na stoperu."
Co vám řekl otec poté, co kouč Brückner přirovnal vaši hru po Arménii k baroku?
"Abych se na baroko vykašlal. Že to třeba tak trenér nemyslel. A pak to shrnul ve větu: Zapomeň na to a pokračuj dál. Táta ví, kdy potřebuji vynadat a kdy naopak podržet. Já byl totiž tenkrát z toho trošku špatnej. Pár dní mi to leželo v hlavě. Jenže hraje se dál, a tak se člověk musí rychle otřepat."
To se vám podařilo. V baráži proti Norsku jste uhlídal Carewa a i z Francie o vás přicházejí dobré reference. Takže vás baroko posílilo. Hodí se to pro Paříž?
"Určitě. Z hlediska médií a tlaku zvenčí je to tady hodně tvrdý. Já si noviny ještě moc nepřečtu, kluci však o tom, co se v nich píše, dost mluví. Protože se o nás píše pořád."
Jste tedy první na ráně jako třeba Sparta v Česku?
"Ano. Lyon je čtyři roky prakticky ve francouzské lize neporazitelný a především se rozebírá PSG. Do sezony jsme vstoupili super. Pak jsme jednou remizovali, hned nato prohráli a okamžitě křičelo z novinových titulků: Krize v Paris SG! Přitom jsme byli stále první. Když Lyon začne ztrácet body, tak je ticho po pěšině. Ale jakmile klopýtneme my, tak běda. I při malinkatém škobrtnutí je ihned oheň na střeše. A to i tehdy, když doma sice vyhrajeme, ale hrajeme špatně."
Fanoušci jsou také kritičtí?
"Ano. Jsou hodně nároční. Deset minut předvádíme skvělý fotbal, neustále to hrneme dopředu, což dá fyzicky zabrat. Proto pak potřebujeme na chvilku hru trošku zklidnit a vydechnout si. Vzadu si to poslat zprava doleva a zpátky nebo si vypomoci přihrávkou brankáři. Jenže nejde to, fanoušci pískají. I když předtím vidí téměř půlhodinu fantastický útočný fotbal."
A když se nedaří?
"Prohrávali jsme v Parku princů o gól. Blížil se konec zápasu, soupeř měl v držení míč a hrál s námi bago. Naši fandové? Každou přihrávku doprovázeli skandováním: Hej, hej. To je nepříjemný. Ale jinak jsou výborní. Mají dva kotle. Každý je za jednou bránou. A už před zápasem se překřikují. Jedna strana spustí chorál, druhá kontruje dalším. Tomu lepšímu pak zatleská celé hlediště. Perfektní atmosféra."
Platí poslední věta také pro klima v šatně?
"Stoprocentně! V kabině necítím žádnou závist typu, že já jako cizinec hraju a Francouz ne. To v Bruggách nebylo. Teď je sice nálada poznamenaná tím, že jsme sedmkrát za sebou nevyhráli. Ale že by tu všichni chodili s hlavami dolů, to ne. Ono to ani nejde. Máme tu dost černochů a ti neumí být dlouho smutní. Stačí jim málo a už se smějí. Vidí krásné auto nebo hezkou holku a hned se jim rozzáří oči. Jdou v kabině do sprchy, broukají si, pohupují se do rytmu. Někdo přijde v divných botách, hned vyprsknou smíchem. A smějí se třeba i pět minut a nakazí tím ostatní."
Stal jste se terčem vtípků i vy?
"Nedávno jsem těsně před koncem zápasu v Lille zahodil stoprocentní šanci. My kvůli tomu jen remizovali a hned po zápase mi jeden z kluků povídá: Poslouchej, víš, žes mě připravil o peníze? Kdybys dal gól, tak jsme vyhráli. A byly by prémie. Měl pravdu. Odražený balon ve vápně a já ho bohužel neuklidil do brány. Lepší hráči to dávají."
Kvůli oblečení si vás nedobírali?
"Ne. To už bych totiž musel přijít v hodně odvážném nebo zvláštním modelu."
Kabině tedy vládne extravagance?
"Velká extravagance! Třeba Kamerunec M´Bami tuhle dorazil v riflích, které vypadaly, jako by v nich předtím maloval pokoje. Na nohavicích byly červené, žluté, zelené, hnědé a já nevím ještě jaké fleky. Někdo by si je nevzal ani na práci... Nebo ty jejich šperky, náramky. Kolikrát to v kabině chrastí jako v železářství."
Líbí se vám to?
"Jo. Ale asi bych hodně přemýšlel o tom, jestli si na sebe vzít kšiltovku s lebkou."
Cissé v Liverpoolu udivoval americkým autem, nebo spíš tankem, značky Hummer, kterému se točily i na místě poklice u kol. Jak je tomu v PSG?
"Oni jsou na cadillaky, které si ještě vylepšují. Třeba si nechají namontovat do zavazadlového prostoru ledničku. První den jsou z toho vedle, každému to ukazují a září přitom jako malé děti. Druhý den přijdou, že nemohli nastartovat motor, protože jim lednička sežrala moc energie. Oni to neřeší, i když je ta hloupost přijde na nemalé peníze. Místo truchlení si vypůjčí od kamaráda nejnovější typ ferrari a v šatně tvrdí, že si ho koupili. No a když se to provalí, tak se pro změnu smějí."
Zasměje se rád i kouč Guy Lacombe, bývalý francouzský reprezentant?
"Drží si samozřejmě odstup, rozhodně však nedělá problém z toho, když se někdo směje. Je to osobnost. Hráči za ním jdou a důvěřují mu. Jinak si dost potrpí na taktiku. Všechno má v počítači, pak to promítá přes projektor. Tréninky nejsou únavné pro tělo, ale pro hlavu. Musíte přesně sledovat, co po vás chce."
Přemýšlíte už o mistrovství světa?
"Vím, že se blíží. Ale snažím se na šampionát nemyslet. Nechci sklouznout k tomu, abych byl bojácný v soubojích. Teď musím dát všechno pro PSG. Chci odehrát dobré jaro a připravit se, aspoň doufám, na mistrovství světa. Chtěl bych na něj odjet s čistou hlavou a s vědomím, že jsem pro klub odevzdal maximum."