Ze zajíce je opora týmu

18. května 2008 v 11:00 | deniksport.cz |  Články
Ke jménu Davida Rozehnala se už pomalu začíná přidávat přívlastek "světoběžník"
Když jej vzal kouč Brückner na EURO do Portugalska, byl David Rozehnal v sedmém nebi. Vždyť debut si odbyl necelé čtyři měsíce před šampionátem! Od té doby se jeho pozice změnila. Teď je klíčovým stoperem národního týmu a na kontě má už 48 reprezentačních startů.
"V Portugalsku jsem vlastně patřil jen do širšího kádru nakoukl jsem do sestavy pouze někdy. Byl jsem takový vyjukaný zajíc. Ale byla to pro mě velká zkušenost a obrovský zážitek," říká Rozehnal.
Zásadní zlom v reprezentační kariéře však přišel až tři čtvrtě roku po bronzovém šampionátu. Do kvalifi kace o MS v Německu totiž zasáhl až na jaře 2005, na hřišti fotbalového trpaslíka z Andorry. Od té doby se stává oporou zadní řady, kromě dvou zápasů (s Rumunskem a Arménií) odehraje všechny zápasy. Nominace mu chodí automaticky jako třeba Tomáši Rosickému nebo Petru Čechovi. "Od doby, co jsem začal hrát pravidelně za národní tým, jsem se změnil a šel jsem výkonnostně nahoru," tvrdí Rozehnal.
Účinkování v národním týmu ovšem mělo paradoxně negativní dopad na angažmá v Bruggách, kde jej po úspěšném úvodním roce norský kouč Sollied přestal stavět. Když přijel ze srazu českého mužstva, poslal ho na lavičku. Zřejmě podlehl tlaku belgických médií, kterým nebylo po chuti, že "cizinec" Rozehnal vystrnadil ze sestavy domácí reprezentanty. Jenže jméno českého stopera už bylo v té době kvalitní značkou, proto po něm v létě 2005 sáhl Paris St. Germain. "Přesun do Francie mi hodně pomohl, dařilo se mi, získal jsem sebedůvěru," pochvaluje si Rozehnal, který se za krátkou dobu vypracoval v klíčového muže obrany jednoho z nejslavnějších francouzských klubů. Jenže sláva St. Germain postupně uvadala, někdejší elitní klub bojoval spíš o spodní příčky. A Rozehnalovy ambice stály výš. Když se loni v létě ozval Newcastle, neváhal ani vteřinu. Přestupem do Anglie se začalo jeho jméno skloňovat s přívlastkem "světoběžník". Během dvou let to byla už jeho třetí destinace. "Rád bych se už v Newcastlu usadil," říkal po příchodu na Ostrovy.
Předsevzetí vzalo za své už po půl roce. Přestože nastupoval v nejlepší soutěži světa celkem pravidelně, byl nespokojený. "Trenér mnou zalepuje místa v sestavě," stěžoval si. Nespokojený byl i po životní stránce, sychravé anglické klima nesvědčilo jemu ani manželce.
Nakonec si "vyvzdoroval" hostování v Laziu Řím. Tento krok se ale posléze také ukázal jako šlápnutí vedle, ve Věčném městě nehrál a prožil nejtemnější chvíle kariéry. Zlom nastal až v poslední době. "Nic podobného jsem předtím nezažil. Snad se teď všechno v dobré obrátí," doufá Rozehnal, jenž lituje, že se po EURO rozejdou cesty jeho a trenéra Karla Brüknera, kterému vděčí za mnohé. Loučení s koučem pro něj prý nebude vůbec lehké. "Nemám rád loučení, tím spíš, že jde o pana Brücknera, který mi dal opravdu moc. Dal mi šanci v jednadvacítce, pak mě přivedl do A-týmu, což mi pomohlo i v klubech. Vděčím mu za hodně. Je škoda, že odchází, ale je to samozřejmě jeho rozhodnutí. Má na to právo, myslím, že odvedl skvělou práci. A doufejme, že ještě na EURO odvede."
 


Anketa

Chcete aby David měl oficiální stránky?

Ano 73.7% (219)
Ne, jsem spokojem s tímto webem 26.3% (78)

Aktuální články

Reklama