Chci zastavit Ronalda

24. května 2008 v 11:00 | deniksport.cz |  Články
Nejtěžší chvíle kariéry zřejmě David Rozehnal překlenul, konečně si může říct pro fotbalistu slastné slovo: Hraju! Na šanci v Laziu, kam v zimě přišel na hostování z Newcastlu, čekal hodně dlouho.
Sympatické kavárny v centru italské metropole zvou k návštěvě, jejich vábení lze jen stěží odolat. "Uno cappucino," sdělí Rozehnal objednávku číšníkovi. Z křesla caffeterrie se mu naskytne až kýčovitý obraz světoznámého Kolosea, olemovaného modrou oblohou. "To je paráda, co?" zasní se český reprezentant a nastaví tvář slunci. Rozhovor se však nemůže točit kolem Lazia. Římský klub už v únoru vyhlásil "silencio stampa", tedy bobříka mlčení, a zákaz stále nezrušil. Na debaty třeba o počasí se ale nevztahuje.
Takové klima musí být po podzimu stráveném v Newcastlu asi velkou změnou k lepšímu... "Po životní stránce je to skvělá změna, Řím je Řím. Tam pořád pršelo, tady teplota nejde ani v zimě pod pět stupňů."
Zdeněk Grygera říkal, že když byl s Juventusem v Newcastlu na týdenním soustředění, připadalo mu, že tam strávil půl roku. "To jsem rád, že to řekl i někdo jiný." (směje se)
Nyní jste už ve čtvrté destinaci během čtyř let. Po Bruggách, Paříži a Newcastlu jste zakotvil v Římě. Neříkáte si, že byste se měl usadit? "Není to špatná bilance, ale možná bych to mohl zkrátit. (směje se) Vždy to byl posun k lepšímu, belgická liga byla lepší než česká, s Bruggami jsme hráli Ligu mistrů, francouzská liga byla zase o krůček lepší, což se dá říct i v případě přestupu do Anglie. Tam se něco nepovedlo. Do Itálie jsem pak šel ani ne kvůli kvalitě soutěže, i když vím, že je jedna z nejlepších, ale proto, že jsem chtěl hrát."
Kde jste se cítil nejlépe? "Hodně v dobrém vzpomínáme s manželkou na Bruggy. Krásné malé městečko, měli jsme tam svůj dům, chodili na procházky, byla to paráda. Samozřejmě všude jsme si zvykli, ale nejhorší to bylo v Anglii, po životní stránce se nám tam nelíbilo."
Toužíte vždycky město poznat? "Určitě, snažili jsme se v Bruggách i v Paříži. Syn ještě nebyl na světě, prošli jsme, co se dalo. A bylo na co koukat. O Římu ani mluvit nemusím. Nejhůř z toho vychází zase Newcastle, stačily nám dva dny a měli jsme město projité křížem krážem."
Jak zvládáte časté stěhování? "To je spíš otázka na manželku. Bohužel. Po fotbalové stránce to zvládám, po životní je to těžké spíš pro ženu. Vždycky zabalí celý dům, zruší všechny účty, mobily. Za to jí patří velký dík, myslím, že to není jednoduché."
Newcastle vám nepřirostl k srdci, i proto jste si v zimě "vydupal" hostování v Římě. Zpočátku se ale změnilo spíš v noční můru, na hřiště jste se skoro nedostal. Zlom přišel až v poslední době. "Samozřejmě, čekal jsem od toho trošičku víc, ale posledních pět zápasů jsem hrál, což mě nabíjí sebedůvěrou, kterou jsem měl v Paříži. Všechno se vrací do normálu, věřím, že to bude pokračovat."
Věříte tedy, že na vás Lazio uplatní opci? "Vážně nevím, nenahrál jsem toho tolik, co jsem chtěl. Teď je na Laziu, jak se rozhodne."
Ale chtěl byste zůstat, ne? "Pokud bych hrál, tak určitě. To je pro mě důležité. Nechtěl bych se tady plácat, že jednou nastoupím a třikrát ne."
Zdokonalujete se v italštině pro případ, že v Římě zůstanete? "Nejsem velký lingvista, nemám na jazyky hlavu. Na ty je expert moje žena. Pochytil jsem sice hodně fotbalových výrazů, na druhou stranu nedokážu dát ze sebe souvislé věty. Věřím ale tomu, že pokud v Římě zůstanu, tak to rychle dohoním."
Pojďme k reprezentaci. EURO je za dveřmi, v pondělí se národní tým sejde v Praze. Už máte myšlenky na šampionát? "Těším se moc. V první řadě na kluky, na realizační tým. Pokecáme, dozvím se novinky z různých koutů Evropy. A pak se moc těším na atmosféru při zápasech."
Spousta hráčů včetně vás měla na jaře menší herní praxi. Neobáváte se, že to může mít negativní dopad na hru týmu? "Není to optimální. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby ti, co pojedou, odehráli co nejvíc zápasů. Horší to měli kluci, kteří byli zranění, protože nemohli ani trénovat."
Což není váš případ. "Naštěstí. I když jsem nenastupoval, trénoval jsem naplno a udržoval se v kondici. Fyzicky se proto cítím skvěle. Navíc v poslední době jsem začal hrát pravidelně, takže věřím, že budu na EURO dobře připravený."
Na šampionát nepojede kvůli zranění Tomáš Rosický. Jak jste přijal tuto zprávu? "Mrzí mě to hlavně kvůli Rosovi. Měl v poslední době velké problémy, bohužel se to nedalo řešit jinak než operací. Je to škoda pro něj a samozřejmě i pro tým. Bude chybět jako hráč, jako lídr. Přece jen je to Tomáš Rosický, jeden z nejlepších záložníků na světě. O tom se nemá cenu bavit. Přestože byl od ledna zraněný, věřil jsem, že pojede. Říkal jsem si, že je jako ferrari v servisu a až se z něj dostane, tak to zase nastartuje. Ale bohužel."
Poklesly vzhledem k jeho absenci šance týmu na úspěch? "Nemyslím. Samozřejmě, soupeřům se asi bude lépe dýchat, když neuvidí jeho jméno na soupisce, ale na druhou stranu nás to může víc vyhecovat a nabudit."
Budete hrát týmověji? "Myslím, že jsme vždycky hráli týmový fotbal. Samozřejmě, když nastoupil Rosa, tak bylo jasné, že nejdůležitější část zápasu vzal na sebe. I tak jsme cítili, že jsme silný tým. Potvrdili jsme to na konci kvalifi kace, kdy jsme bojovali bez Tomáše."
Dojde ke změně herního stylu? "To je otázka spíš pro trenéra. Myslím, že herní styl nebude stejný, ale radikálně ho měnit nebude. Nemáme až tolik času. Je jasné, že bez Rosy to bude jiné, ovšem ti, co nastoupí za něj, to určitě zvládnou."
Sledujete, jak si vedou soupeři, se kterými se český tým potká ve skupině na EURO? "Sleduju, že Ronaldo dal 40 gólů. V Newcastlu jsem měl jako spoluhráče Turka Emreho, výborného fotbalistu, v klubu ale překvapivě moc nenastupuje. Což je pro nás jen dobře. A v Římě hraju se Švýcarem Behramim, je to mladý záložník, lítá celý zápas, nevynechá jediný souboj. Se Švýcary hrajeme první zápas. Bylo by ale fajn, kdybychom po dvou zápasech měli postup v kapse. Jako v Portugalsku. Ale o podcenění nemusím mluvit, ani to nejde, půjde přece o EURO."
Švýcaři jsou v krizi, čtyři porážky, v týmu nevládne pohoda. Může to být česká výhoda? "Spíš naopak, můžou jít do turnaje s tím, že nemají co ztratit. Nepatří do evropské špičky, jsou spíš outsidery, ale hrají doma, špatné výsledky je mohou semknout. Doufám jen, že nepřekvapí s námi."
Zmínil jste Cristiana Ronalda. Jak se těšíte na zápas proti němu? "Vždycky je skvělé, když nastupujete proti nejlepším hráčům na světě. Nám se to teď podaří, i když by bylo lepší, kdyby nehrál (směje se). Bude to zážitek. Nastoupit proti hráči, který dal čtyřicet gólů, je velká výzva. Dokázat, že máte na to ho zastavit, a po zápase si říct: zvládli jsme to."
 


Anketa

Chcete aby David měl oficiální stránky?

Ano 73.7% (219)
Ne, jsem spokojem s tímto webem 26.3% (78)

Aktuální články

Reklama