Březen 2008

Králem Říma je i Rozehnal

26. března 2008 v 11:15 | idnes.cz |  Články
Jen půlka Říma slavila, ta druhá měla zkažené celé jaro. Fanoušci Lazia brázdili dlouho po půlnoci Věčným městem, troubili v autech, na křižovatkách hrdě ukazovali šály s emblémem orla a nadšeně kličkovali v ulicích na mopedech.
Blankytně modrá barva tu noc vládla. Lazio totiž ve velkém městském derby porazilo 3:2 AS Řím.
"Incredibile! To není možné. Nevěřím, že se to stalo," překřikovali se dva staříci, když mezi špalírem tisíců aut opouštěli Olympijský stadion, o který se velkokluby střídají.
Ti pánové fandí Laziu celý život a museli by dlouho vzpomínat, aby v paměti našli opojnější okamžik. Lazio ve středu porazilo nenáviděného rivala gólem v 93. minutě.
"Pokud existuje spravedlnost, tak dnes zapůsobila," blaženě prohlásil prezident vítězů Claudio Lotito, jediný muž, který v posledních týdnech mohl za Lazio mluvit.
Pro ostatní platí přísný zákaz rozhovorů. Bohatý klub se totiž plácá uprostřed tabulky a musel snášet ostrou kritiku. Jenže teď vyhrál "Derby della Capitale", což pro fanoušky římských konkurentů bývá hlavní událost sezony.
Nedvěd málem plakal, Panděv byl ve slipech
Králem Říma se pro letošní jaro stal i český obránce David Rozehnal, byť za Lazio znovu nenastoupil. Dres s číslem 7 měl celý zápas schovaný pod zeleným rozlišovacím tílkem, až 15 minut před koncem se zvedl, zalepil si izolepou stulpny, začal se pečlivě rozcvičovat, ale na hřiště se nedostal.
Přesto slavil s ostatními: ve 3. minutě nastavení pelášil od laviček až daleko pod kotel fanoušků Lazia, kteří po sobě v euforii skákali a pouštěli k nebi modrý kouř. Švýcarský záložník Valon Behrami totiž trefil sladkou výhru.
Byla to chvíle, na kterou budou ti lidé léta vzpomínat. Makedonský kanonýr Panděv naházel do hlediště téměř všechno, co měl na sobě, po atletické dráze běhal jen ve slipech.
Hrdina Behrami si ovázal klubovou šálu kolem krku, trenér Rossi se křižoval a hubený fanoušek v brýlích, s číslem 18 a jmenovkou NEDVED na dresu se v desáté řadě dojetím téměř rozplakal.
Slavný český záložník v Laziu hrával, s klubem získal titul a určitě by potvrdil, jak kouzelný je triumf v derby. "Fanoušci mi sami říkali: Odpustíme ti cokoli, jen ne porážku v derby," tvrdil dřív Nedvěd.
Stačilo se podívat doprava na horu zahořklých fanoušků AS, abyste pochopili. Tahle porážka je zostudila. Tým kapitána Tottiho se přitom mohl v tabulce přiblížit vedoucímu Interu Milán, ale zkolaboval. Když derby skončilo, před sektorem fanoušků AS práskl dělbuch. Snad na znamení toho, co se v zápase událo.
Jen zastřelený fanoušek nenáviděné rivaly spojil
Už dvě hodiny před výkopem se překřikovaly hordy fanoušků na obou stranách. Vlevo Lazio, vpravo AS. Fanoušci mávali vlajkami na dlouhých žerdích, zpívali chorály. Když jedni spustili klubovou píseň, druzí pískali. Na Lazio obvykle chodí 20 tisíc lidí, teď se jich v aréně mačkalo třikrát tolik.
Jen jednou se spojili a tleskali zároveň. To když hodinu před zápasem vyšli na atletický ovál oba kapitáni Rocchi s Tottim. Oba nesli kytici, kterou položili před podobiznu mládence s laskavýma očima. Gabriele Sandri byl skalní fanoušek Lazia, ale v listopadu ho při dosud nevyřešené události zastřelil policista.
Pak už se fanoušci ve stárnoucí aréně propadli do extáze. Možná se nehrál úplně exkluzivní fotbal, ale ta vřava římských klanů v hledišti musela strhnout každého. Lazio prohrávalo, protože Behrami nešťastně při odkopu trefil do ramena Taddeie. Panděv před pauzou vyrovnal.
Když Rocchi po přestávce proměnil penaltu, Lazio vedlo a náhradník Rozehnal vyskočil se zaťatou pěstí z lavičky. Půlka stadionu zpívala hymnu Forza Lazio.
Jenže za šest minut vyrovnal Perrotta.
Středeční půlnoc se blížila, když šlágr italské ligy vrcholil. A v tu chvíli se trefil Švýcar Behrami, záložník s albánskými rodiči, melírem a potetovanýma rukama. A římská noc patřila Laziu.

Soutěž

18. března 2008 v 13:25 Ankety
Chcete si opět soutěžit?