Už to nejsem já, kdo padá

16. ledna 2008 v 15:11 | sport.cz |  Články
Musel přitvrdit, aby obstál. Obránce David Rozehnal (27) říká, že už si na kontaktní styl anglické Premier League a souboje s urostlými útočníky zvykl. "Už očekávám střet. A nejsem to já, kdo padá," uvedl v rozhovoru.
V Anglii působili z českých hráčů především buď brankáři nebo ofenzivní hráči, obránců moc ne. Právě pro ně je fotbal, který se na Ostrovech hraje, ostrý a plný kontaktů. Předčila tvrdost, s níž se tady hraje, vaše očekávání?
"Není to až tak strašné, ale možná to říkám proto, že už jsem si zvykl a beru to jako normální věc. Když mě někdo na tréninku přejede s balonem, beru to normálně, pokud to není zákeřné. V Olomouci bych se na něj koukal jinak. Samozřejmě i tady se stane, že vás někdo zfauluje zákeřně. To nesnáším, podívám se na něj a řeknu mu to. Ale jinak, když je to souboj tělo na tělo, někdo do vás žduchne a vy odletíte, je to vaše chyba. Hraju v nejtvrdší lize na světě, musel jsem se přizpůsobit. Pracuju na sobě v posilovně a se vším, co k tomu patří. Taky jsem si zvykl na to, že už očekávám nějaký střet."
Máte v klubu speciální tréninky? Tomáš Pekhart v Tottenhamu občas pracoval se stoperem Ledleym Kingem a učil se, jak se odpoutat v pokutovém území, jak si pomoci drobným faulem.
"Takhle třeba netrénujeme, ale máme kondičního trenéra, který mi ukáže cviky, jak na vrchní část těla, tak nohy. Když se ho zeptám, co to dělám, protože já to chci vědět, řekne mi třeba: Víš, když děláš takhle a takhle (ukazuje, jak cvičí činkami střídavě pravou a levou rukou od sebe - pozn. aut.), je to proto, že v zápase při soubojích nepoužíváš obě ruce zároveň. Vždycky jen jednu, třeba když si toho hráče stáhneš (ukazuje pohyb rukou k sobě - pozn. aut.). A když nad tím přemýšlím, je to pravda. Už se mi párkrát stalo, že jsem něco z toho, co mi ukazoval v posilovně, při tréninku použil. Měl jsem z toho dobrý pocit. Vědí, proč to dělají."
Na tréninku se určitě nešetříte. Kdo je nejtvrdším soupeřem?
"Alan Smith a Joey Barton, proti nim to bolí. Jsou to spoluhráči, nemůžu říct na jejich adresu nic špatného, ale jsou to takoví největší "blázni", oni jsou jak povahou, tak i hrou srdcaři. Teď to ukázali nedávno na Fulhamu. Jezdí po zadku, Smith napadá i za cenu žlutých karet. Ale tým dokáží zvednout a vy potom následujete příklad. Když vás někdo dvakrát přejede, tak i když nejsem takový typ, potřetí si to už nenechám líbit."
Vám se občas vyčítal nedostatek agresivity. Je to největší změna, kterou na sobě od přechodu do Premier League cítíte?
"Asi jo. I ty tréninky jsou tvrdší. Já se cítím silnější. Na tréninku už to nejsem já, kdo padá. Když do mě vletí někdo silnější, takový Mark Viduka, který má stejně vysokou postavu, navíc je obalený masem, je to těžké, ale už jsem schopen s ním soupeřit. To, že se zlepšuju, je pro mě zadostiučinění."
Který z vyhlášených útočníků nebo bijců na hrotu útoku byl pro vás zatím nejtěžším soupeřem v Premier League?
"Tady má každý tým výborné útočníky. Samozřejmě se těším na zápasy s Chelsea a Manchesterem United. Když jsme hráli s Arsenalem (1:1), byl to skvělý zápas. Nehráli jsme fotbal, ale jezdili po zadku a do ničeho je nepustili. I Tomáš Rosický mi po zápase říkal: Ty jo, vy jste byli všude. Oni se vůbec nedostali ke své kombinační hře. Chelsea a Manchester United, to jsou týmy, na které čekám."
Kdo podle vás získá titul?
"Arsenal předvádí nejhezčí fotbal. V Carling Cupu jsme s nimi hráli vyrovnanou partii, ale oni nás přehrávali i s tím jejich béčkem. Arsenal má podle mě nejsilnější tým. Co se týká jmen, tak Manchester United. Jak jsem říkal, na ten se moc těším. Ronaldo, Rooney, Tévez... Tam zjistíte, jestli na to máte, nebo se ještě musíte učit."
Newcastle měl před startem Premier League mnohem vyšší ambice. Proč se United nevede tak, jak se očekávalo?
"Je to pravda, ale neřekl bych, že se nám nedaří. Jsme v průměru, ale samozřejmě ve srovnání s cílem, který jsme si stanovili - to je první šestka - jsme se chtěli pohybovat výše. Já osobně bych rád skončil aspoň do šestého místa. Premier League je těžká soutěž, měli jsme dobrý start, pak na nás něco padlo, odehráli jsme pár špatných zápasů. Za chvíli nás čekají Chelsea a Manchester United. Tam se bude lámat chleba, kdy se ukáže síla týmu. K šestému místu nemáme daleko, pořád je to reálné a já doufám, že se do evropských pohárů pro příští sezonu dostaneme."
V průběhu podzimu jste vypadl ze základní sestavy, ale vrátil se. Co se tehdy stalo?
"Já z ničeho nic vypadl, trenér psal i do novin, že jsem nic špatného neudělal, ale že máme spoustu hráčů a chce to točit. Musím to respektovat, i když se mi to nelíbí. Raději bych byl na lavičce z nějakého důvodu, třeba kvůli špatným výkonům nebo něčemu jinému. Ale beru to, protože kádr je fakt silný. Třeba na místa pro dva stopery tady máme čtyři silné hráče. Bylo to špatný období pro mě, ale týmu se dařilo. Bral jsem to tak, jak to je. Začínám si uvědomovat, že rotování sestavy je tady normální. Už bych si to tak nebral."
To vás přesun na lavičku tak rozhodil?
"Upřímně říkám, že jo, protože jsem nevěděl proč. Prohráli jsme na Manchesteru City 1:3, ale nemyslím, že bychom hráli špatně. Byl to průměr jak z mé strany, tak v podání celého týmu. Pak jsem nehrál, před dalším zápasem se nám narodil syn Luka. Říkal jsem si, že je to kvůli tomu. Tápal jsem, byl jsem nesvůj. To bylo asi takové moje nejhorší období, ale zase nechci přehánět."
 


Anketa

Chcete aby David měl oficiální stránky?

Ano 73.7% (219)
Ne, jsem spokojem s tímto webem 26.3% (78)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama