Leden 2008

Odchovanec olomouckého fotbalu zamířil už do čtvrtého zahraničního klubu

31. ledna 2008 v 20:13 Články
Český fotbalový stoper David Rozehnal bude minimálně do června hostovat z anglického Newcastlu v italském Laziu Řím. Jedenačtyřicetinásobný reprezentant se v Premier League příliš neprosadil a tak ho Newcastle uvolnil na hostování s opcí na přestup. Pokud Rozehnal v Laziu o svých kvalitách přesvědčí, změní se jeho hostování v přestup.
Při této variantě má Rozehnal v Laziu předjednanou čtyřletou smlouvu, která by měla začít platil po případném letním přestupu.
"Davidovi se splní fotbalové přání, protože vždycky chtěl hrát ve Španělsku nebo v Itálii," poznamenal hráčův manažer Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest International.
Rozehnal fotbalově vyrostl v Olomouci, odkud v roce 2003 přestoupil do FC Bruggy. Z týmu belgického mistra po dvou letech odešel do Paříže SG, kde se stal oporou. Proto si ho vyhlédl Newcastle, na jehož nabídku loni v červnu kývl.
Rozehnal po přestupu do severoanglického klubu nastupoval poměrně pravidelně, ale když přišly špatné výsledky, začal vysedávat na lavičce. Když potom od nového trenéra Kevina Keegana dostal důvěru, nastupoval nezvykle na kraji obrany nebo ve středu zálohy.
Proto se Rozehnal i vzhledem k blížícímu se mistrovství Evropy změnit dres, podobně jak to během zimy udělali jeho reprezentační spoluhráči Jan Koller a Milan Baroš.
Lazio stejně jako Newcastle zažívá nevydařený soutěžní ročník. Anglický celek je v Premier League dvanáctý, Lazio v první italské lize až čtrnácté.
Římský klub se tak pro sedmadvacetiletého Rozehnala stává už čtvrtou zahraniční štací a zároveň čtvrtou zemí, v níž si zahraje nejvyšší soutěž. Po Belgii, Francii a Anglii pozná druhou z nejprestižnějších evropských lig. V té první, Premier League, neuspěl...

Rozehnal míří na hostování do Lazia

31. ledna 2008 v 20:04 Články
Reprezentační obránce David Rozehnal míří na půlroční hostování z Newcastlu do Lazia Řím. Podle italských zdrojů bude stát jeho jarní účinkování rovný milión eur. Ve smlouvě je opce s předkupním právem na letní přestup.
"David Rozehnal sice přestoupil v létě do Newcastlu, ale nehraje na svém postu v obraně. Nabídka Lazia přišla krátce před čtvrtečním vypršením přestupního termínu ve fotbalově nejvyspělejších evropských zemích, ale přestup jsme stihli vyřídit," řekl Právu hráčův manažer Pavel Zíka z agentury Sport Invest International.

Roztrpčený Rozehnal se těší na Kypr

31. ledna 2008 v 17:00 Články
Vysněné angažmá v Anglii není pro reprezentačního obránce Davida Rozehnala procházka růžovým sadem. Starty v dresu slavného Newcastlu United sbírá jen pozvolna, většinou po minutách. A po předchozích působištích v Belgii a ve Francii, kde byl klíčovým mužem svých týmů, zažívá nepříjemný pocit nejistoty.
"Jsem roztrpčený. Ohromně jsem se po zkušenosti z Brugg a pařížského Saint Germain do Newcastlu těšil. Ale nevím, jestli takhle vypadá vysněné angažmá. Nepředstavoval jsem si, že budu sedět na lavici náhradníků," stýská si sedmadvacetiletý stoper.
Proč strádá a trápí se? Zatím naskočil ze čtyřiadvaceti ligových zápasů ve čtrnácti v základní sestavě, k pěti nastoupil v průběhu hry, dvakrát byl střídán. V FA cupu hrál jednou od začátku, dvakrát střídal, v Carling cupu byl jednou v základní sestavě. Zejména v poslední době je obráncova pozice hodně vratká.
Nepomohla mu trenérská rošáda. Allardyce, který si Rozehnala vybral, byl nahrazen Keeganem. Když už vysoký český stoper nastoupí, má jeho start většinou jednu zásadní vadu. Posty střídá jako ponožky. "Jednou hraji pravého beka, podruhé levého. Pak zase vpravo v záloze nebo jako štítový hráč před obranou. A třeba do utkání FA cupu s Arsenalem mě trenér chtěl poslat na střední zálohu jako proti Boltonu, ale zranil se Enrique, tak jsem šel na kraj defenzívy," líčí Rozehnal. "Takové střídání postů mi nesedí."

Těší se na pohovor s trenérem

Sám nejlépe cítí, že pokud by měl nastolený trend pokračovat, jeho forma povadne. Přitom má být oporou reprezentační defenzívy na mistrovství Evropy. "Nechci z toho před šampionátem vypadnout. Tréninky v Newcastlu jsou sice velmi kvalitní, ale herní praxe je nenahraditelná," uvědomuje si a těší se na rozhovor s trenérem Keeganem. "Slíbil, že s námi bude mluvit individuálně. Chci vědět, jaké se mnou má plány a co mě tudíž čeká," vypráví.
Uvědomuje si velmi dobře, že anglická liga je tou nejlepší. Konkurence je tudíž vysoká. "Já mám rivalitu rád, je prospěšná. Máme na můj post čtyři vyrovnané hráče. Uznávám, že složení týmu je na trenérovi, a v nejmenším si nestěžuji. Ale myslím, že jsme na stejné úrovni. Nejsem horší. V začátku jsem navíc odehrál slušné zápasy. Proto jsem tolik smutný, že nehraji. Proto se necítím tak jako v Bruggách či v Paříži," smutní Rozehnal.
Ale nemá ve zvyku se vzdávat. "Budu bojovat," hlásí odhodlaně. Okysličit krev k zápasu o místo v sestavě hodlá při reprezentačním soustředění na Kypru. "Strašně se těším. Ohromně," vyhlíží netrpělivě přípravný duel s Polskem, v němž bude nepochybně v základní sestavě.
Než na něj dojde, nabírá síly u manželky Petry a čtyřměsíčního syna Luky. "Oni jsou v této době k nezaplacení. Plně si uvědomuji, že život není jen o fotbale. Doma se moje nálada obrací k lepšímu."

Maradona překvapil Rozehnala

31. ledna 2008 v 14:30 Články
Český obránce David Rozehnal připustil, že byl velice překvapený, když kabinu Newcastlu United navštívila legenda světového fotbalu Diego Maradona. Ten přišel utišit Straky po prohraném utkání s Arsenalem. Byla to jeho druhá návštěva anglického klubu. Před pár dny se byl totiž podívat na trénink londýnské Chelsea.
"Setkali jsme se s Diegem hned po zápase," řekl sedmadvacetiletý reprezentant pro oficiálních stránky klubu.

"Bylo to příjemné setkání, pozvedl nás," prozradil Rozehnal s tím, že na své životní setkání s Maradonou nikdy nezapomene.

Newcastle však nezvládl ligové utkání na půdě Arsenalu a prohrál 0:3. Nový manažer Strak Kevin Keegan tak opět nedokázal ve svém staronovém působišti zvítězit.

"Je to další zklamání. Arsenal má sice dobrý tým, ale myslím, že jsme hráli dobře," uvedl Rozehnal. "Věřím však, že se opět zvedneme."

Rozehnal: Keegan dokáže Newcastle pozvednout

31. ledna 2008 v 14:13 Články
Nový kouč Newcastlu Kevin Keegan udělal na českého reprezentačního obránce ve službách "Strak" velký dojem, přestože zkušený zadák před příchodem nového manažer do kabiny nevěděl, co od nastalé situace má čekat. Teď už je však sedmadvacetiletý obránce přesvědčený o tom, že Keegan může vrátit Newcastle na správnou cestu.
"Pouze jsem o něm slyšel, že byl skvělý hráč a neméně dobrý trenér. Když zde dříve působil, každý ho měl rád a on zde odvedl dobrou práci. To bylo ale vše, co jsem věděl," prohlásil Rozehnal.

Vše se však podle bývalého hráče Olomouce změnilo po prvním kontaktu: "Teď jsem se s ním setkal. Když mluvil k týmu, bylo vidět, že je to skutečně chytrý muž a vypadá to, že má k Newcastlu blízko."

"Snad týmu dokáže pomoci. Ihned nám oznámil, že po nás určitě bude chtít hrát více fotbal. Slyšel jsem, že totéž praktikoval už dříve, když byl zde a myslím si, že je to přesně to, co nyní potřebujeme," dodal Rozehnal.

I podle něho to ale nepůjde vždy: "Samozřejmě, že když budeme hrát proti lepším soupeřům, tak budeme muset více bránit, ale hlavně doma budeme muset více útočit, dávat góly a pokoušet se udržet čisté konto."

To je přesně to, co trápící se Newcastle momentálně totiž potřebuje. Strakám patří v Premier League až dvanáctá příčka, což je něco, s čím se slavný klub rozhodně nechci smířit. Navíc sestupové pásmo je vzdáleno pouhých sedm bodů...

Rozehnal: Pod Keeganem půjdeme nahoru

31. ledna 2008 v 14:12 Články
Newcastle před sezonou mohutně posiloval, aby se opět podíval do pohárové Evropy, jenže na trávníku vypadá všechno zcela jinak než na soupisce. Nachází se až na 12. místě s velkou ztrátou na šestý Manchester City. Podle Davida Rozehnala však "Straky" ještě neřekly poslední slovo...
Poslední utkání proti Boltonu jste odehrál ve středu zálohy, jak se vám na tomto pro vás nezvyklém postu hrálo?
Hrálo se mi fajn. Sice jsem už dlouhou dobu na tomto postu nenastoupil, ale vážně jsem si to užil.

V zápase s Wanderers jste nedokázali vstřelit gól, s bodem zřejmě moc spokojeni nejste...
Určitě jsme chtěli víc, na druhou stranu jsme udrželi čisté konto. Teď jen zlepšit výkony a posunout se v tabulce.

V tabulce jste se propadli na 12. místo, vedení před sezonou vyhlašovalo boje o poháry, s jakým umístěním budete spokojeni nyní?
Pořád ještě s pohárovým. Vím, že se nám vzdaluje, ale při dobré bodové šňůře jsme zase ve hře.

Před pár dny nahradil manažera Sama Allardyceho starý známý Kevin Keegan, jak na Vás zapůsobil?
Zatím jsem neměl možnost jej moc poznat, ale působí na mě přátelským dojmem. Snaží se mluvit s hráči a motivovat je. Myslím, že to bude změna k lepšímu.

Letos nastupujete poměrně pravidelně, jste z osobního pohledu s letošní sezonou spokojen, nebo to mohlo být lepší?
Určitě to mohlo být lepší. Sice hraji v anglické lize, ale i tak chci hrát každý zápas. Jen tak se můžu zlepšovat. Zatím určitě spokojen nejsem.

V posledních dnech se začalo spekulovat o přestupu Slováka Marka Čecha do vašeho týmu, uvítal byste jeho příchod?
Samozřejmě bych to uvítal. Jak po fotbalové, tak i po životní stránce.

V zápase s Manchesterem jste naskočil do hry na posledních deset minut, za tu dobu jste ale inkasovali tři góly a nakonec prohráli 0:6. Zažil jste někdy na prvoligové scéně tak nepovedený zápas?
Tak to bylo poprvé a doufám, že i naposled. Byl to zápas blbec.

Newcastle je znám výbornými fanoušky, jaké s nimi máte zkušenosti?
Fandí až do poslední minuty, jsou ale nároční. V hojném počtu s námi jezdí i na venkovní zápasy.

Za pět měsíců startuje EURO v Rakousku a Švýcarsku, těšíte se na tento turnaj hodně?
Upřímně se nemůžu dočkat! Už aby to začalo.

Myslíte, že bude Česko ještě silnější než na posledním turnaji před čtyřmi lety, kdy došlo až do semifinále? Případně v čem?
Nerad bych předbíhal, ale pokusíme se navázat na stejné výkony jako na posledním Euru. Tým na to máme a když se nám vyhnou zranění, budeme silní.

V kvalifikaci o MS 2010 se opět střetnete se Slováky, myslíte, že vám budou dělat větší problémy, než při posledních dvou zápasech, které jste vyhráli 3:0 a 3:1?
Určitě. Slovensko se za poslední roky hodně zlepšilo a přeci jen je to derby. Na ten zápas se těším.

Zahraje si David s Davidem?

22. ledna 2008 v 20:28 | daily mirror.co.uk |  Články
Newcastle chce Davida Beckhama za každou cenu
Newcastle chief targets David Beckham
Newcastle United are out to sign David Beckham in a plan hatched by Mike Ashley and backed by Kevin Keegan.
Billionaire owner Ashley is making contact with key figures behind the scenes to find out whether Beckham would fancy a move to the Tyne - despite the problems it would cause in his new career with American MLS outfit LA Galaxy.
The shrewd Toon supremo knows that the former England skipper would sell shirts by the thousand at his club and also make them a world-wide brand.
Ashley is not afraid to back his hunches - as he knows all the right people. He also paid £180million for a stake in adidas recently.
Newcastle's shirts are made by adidas and Beckham is the face of the brand, so it would be a commercial masterstroke as well as a sound deal for footballing reasons.
Beckham, who was on good terms with Keegan when Kev was England boss, has signed up for a lucrative spell in US football and is committed to it. But Ashley hopes the lure of Newcastle, Keegan and a better chance of staying in the England side will swing a transfer or loan deal.
Ashley would have to compensate LA Galaxy and the MLS handsomely if he wants to take Beckham on a long-term contract.

Trenér Keegan je jako náš kamarád do deště

22. ledna 2008 v 10:07 | pravo.cz |  Články
V sobotním duelu s Boltonem sice Newcastle pouze bezbrankovou remízu, při premiéře trenéra Kevina Keegana byl ale výsledek vnímán pozitivně. Překvapivě ve středu zálohy odehrál celý zápas David Rozehnal. "Důvěra trenéra mě velice potěšila, vždyť zatím neměl čas nás poznat," komentuje český zadák v exkluzivním rozhovoru pro Právo první soutěžní zápas pod novým koučem.

Po delším čase jste v sobotu odehrál za Newcastle celý zápas proti Boltonu, ale premiéra nového kouče Kevina Keegana skončila bezbrankovou remízou. Co chybělo k vítězství?

Pozitivem je, že jsme udrželi vzadu nulu. Před tím jsme dostávali dost zbytečné góly. Proti Boltonu nám chyběl jen gól. Šance jsme měli. Určitě jsme chtěli vyhrát, ale po nevydařené předchozí sérii byla remíza vnímána spíš jako pozitivum.

Hrál jste na svém místě stopera?

Právě že ne. Po téměř roce jsem nastoupil ve středu zálohy. Před půl rokem by mě nenapadlo, že nastoupím ve středové řadě v Premier League. Byl to také jeden z mých snů, zahrát si na tomto místě a ten se mi vyplnil.

Jak jste se tam cítil?

Docela dobře a snad jsem důvěru nového trenéra nezklamal. Uprostřed zálohy se hraje jinak, jsem víc v kontaktu s míčem, mohu i dopředu. Jinak se tam brání.

Takže tam chcete zůstat?

To jsem neřekl, ale já chci především hrát a je mi jedno, na jakém místě to bude. Můj úkol je vždy a všude odevzdat maximální výkon.

Proč vás na tento post Keegan poslal?

Tři hráči, kteří by tam mohli hrát, byli vykartovaní - Smith, Butt i Emre. Kouč měl k dispozici jen mladíky z rezervy, kteří ale neodehráli v Premier League ani jeden zápas.

Hovořil s vámi Keegan o této změně?

V pátek si mě vzal stranou a zeptal se mě, jestli bych ten post zvládl. Řekl jsem, že ano. Moc jsem o tom nepřemýšlel, chci hlavně hrát a odsouhlasil bych mu asi jakýkoliv post. Ale na tomto místě uprostřed zálohy už jsem hrál. Věřil jsem si. Kouč mi řekl, že mám zůstávat víc vzadu a sbírat míče a rozdělovat je. Dopředu měli chodit klasičtí střední záložníci. Důvěra trenéra mě velice potěšila, vždyť zatím neměl čas nás poznat. Snad jsem ho svým výkonem nezklamal a dá mi znovu šanci.

Působí na vás Keegan jako autoritativní kouč nebo spíš kamarád?

On má přirozenou autoritu, vždyť to je jedna z legend anglického i světového fotbalu. K nám hráčům se chová spíš jako jeden z nás. Třeba příprava na zápas byla úplně jiná, než za předchozího trenéra Allardyce. Keegan seděl mezi námi, oslovil každého hráče jednotlivě, řekl mu, co od něj v zápase chce, povzbudil ho, motivoval jako starší spoluhráč. Přesně tohle jsme v této době potřebovali. Keegan je pro nás takový kamarád do deště a nepohody.

Už vám řekl svoje další představy o vašem působení v mužstvu?

Na delší rozhovor opravdu zatím nebyl čas, ale všem nám jasně řekl, že si s každým pohovoří zvlášť. Těším se na to. Keegan je velká změna, ale troufám si už teď říct, že pozitivní. Jsem přesvědčený, že pod jeho vedením půjdeme nahoru. On chce dát každému šanci, všechny postavit na stejnou startovní čáru, bez ohledu na jméno a zásluhy. Řekl, že pod ním budou hrát ti nejlepší. To je pro mne veliká motivace. Dal mi obrovskou chuť do práce, čímž nechci říct, že by mi před tím chyběla. Atmosféra ale nebyla ideální, teď je to úplně jiné.

Proč vás vlastně Allardyce vyndal ze základní sestavy?

Opravdu nevím. Možná jsem ho neuspokojoval svými výkony, třeba hledal změnu, často mluvil o ideální sestavě. Nevím. Po Vánocích mi řekl, ať si odpočinu a věnuji se rodině. Na zápas Wiganem mě nevzal s tím, že se mám připravit na Chelsea. Připravil jsem se odpovědně a on mě beze slova vysvětlení posadil na lavičku. Na trávník jsem šel až na poslední necelou dvacetiminutovku na levý okraj obrany. Ani pak mi nic neřekl a znovu jsem byl na lavičce a jen střídal. Byl jsem z toho hodně zklamaný a nevěděl jsem proč nehraji.

Keegan prohlásil, že Newcastle musí narušit hegemonii elitní čtyřky, tedy Manchesteru United, Arsenalu, Liverpoolu a Chelsea. Máte na to?

Měli jsme na to už za Allardyce. Vždyť si vezměte, jak kvalitní kádr Newcastle má. Keeganův cíl je určitě reálný. V téhle sezóně možná už ne, ale určitě můžeme ještě bojovat o první šestku a evropské poháry. V té příští bychom měli útočit na první čtyři příčky. Věřím, že Keeganovi svými výkony nebudeme přidělávat na jaře starosti a v létě se připravíme co nejlépe na novou sezónu a na splnění tohoto cíle.

Vedení Newcastlu oslovilo klubovou legendu Alana Shearera, nevíte, proč nabídku odmítl?

To přesně nevím, ale Keegan ho chce oslovit také. Hovořil o tom na tiskové konferenci. Rád by ho přivedl jako asistenta. Myslím si, že by to bylo pozitivní krok jak pro mužstvo, tak i pro fanoušky. Někteří spoluhráči s ním ještě hráli a hovoří o něm s velikým uznáním.

Prosím hlasujte!

17. ledna 2008 v 9:49 Články
Těší nás vysoká návštěvnost, a proto nazapomeňte hlasovat v anketách.
Děkujeme!

Rozehnal nemá kouče

16. ledna 2008 v 15:20 | sport.cz |  Články
Český obránce David Rozehnal přišel v Newcastlu United o trenéra. Kouč Sam Allardyce včera po dohodě s vedením rezignoval. V sobotním utkání s Manchesterem United povede tým dosavadní asistent Nigel Pearson. "Nový trenér zatím angažován nebyl," uvedl ve svém prohlášení anglický klub. Fanoušci by na lavičce rádi viděli nedávného kapitána a nejlepšího střelce klubové historie Alana Shearera, ačkoli nemá žádné trenérské zkušenosti.
Newcastle má jeden z nejvyšších rozpočtů v anglické lize, v tabulce je ale až jedenáctý. Východoanglickému klubu se od roku 2004 nedaří proniknout mezi nejlepší šestici a ani Allardyce nedokázal ambice naplnit. Z 24 utkání pod jeho vedením klub vyhrál jen osmkrát.

Už to nejsem já, kdo padá

16. ledna 2008 v 15:11 | sport.cz |  Články
Musel přitvrdit, aby obstál. Obránce David Rozehnal (27) říká, že už si na kontaktní styl anglické Premier League a souboje s urostlými útočníky zvykl. "Už očekávám střet. A nejsem to já, kdo padá," uvedl v rozhovoru.
V Anglii působili z českých hráčů především buď brankáři nebo ofenzivní hráči, obránců moc ne. Právě pro ně je fotbal, který se na Ostrovech hraje, ostrý a plný kontaktů. Předčila tvrdost, s níž se tady hraje, vaše očekávání?
"Není to až tak strašné, ale možná to říkám proto, že už jsem si zvykl a beru to jako normální věc. Když mě někdo na tréninku přejede s balonem, beru to normálně, pokud to není zákeřné. V Olomouci bych se na něj koukal jinak. Samozřejmě i tady se stane, že vás někdo zfauluje zákeřně. To nesnáším, podívám se na něj a řeknu mu to. Ale jinak, když je to souboj tělo na tělo, někdo do vás žduchne a vy odletíte, je to vaše chyba. Hraju v nejtvrdší lize na světě, musel jsem se přizpůsobit. Pracuju na sobě v posilovně a se vším, co k tomu patří. Taky jsem si zvykl na to, že už očekávám nějaký střet."
Máte v klubu speciální tréninky? Tomáš Pekhart v Tottenhamu občas pracoval se stoperem Ledleym Kingem a učil se, jak se odpoutat v pokutovém území, jak si pomoci drobným faulem.
"Takhle třeba netrénujeme, ale máme kondičního trenéra, který mi ukáže cviky, jak na vrchní část těla, tak nohy. Když se ho zeptám, co to dělám, protože já to chci vědět, řekne mi třeba: Víš, když děláš takhle a takhle (ukazuje, jak cvičí činkami střídavě pravou a levou rukou od sebe - pozn. aut.), je to proto, že v zápase při soubojích nepoužíváš obě ruce zároveň. Vždycky jen jednu, třeba když si toho hráče stáhneš (ukazuje pohyb rukou k sobě - pozn. aut.). A když nad tím přemýšlím, je to pravda. Už se mi párkrát stalo, že jsem něco z toho, co mi ukazoval v posilovně, při tréninku použil. Měl jsem z toho dobrý pocit. Vědí, proč to dělají."
Na tréninku se určitě nešetříte. Kdo je nejtvrdším soupeřem?
"Alan Smith a Joey Barton, proti nim to bolí. Jsou to spoluhráči, nemůžu říct na jejich adresu nic špatného, ale jsou to takoví největší "blázni", oni jsou jak povahou, tak i hrou srdcaři. Teď to ukázali nedávno na Fulhamu. Jezdí po zadku, Smith napadá i za cenu žlutých karet. Ale tým dokáží zvednout a vy potom následujete příklad. Když vás někdo dvakrát přejede, tak i když nejsem takový typ, potřetí si to už nenechám líbit."
Vám se občas vyčítal nedostatek agresivity. Je to největší změna, kterou na sobě od přechodu do Premier League cítíte?
"Asi jo. I ty tréninky jsou tvrdší. Já se cítím silnější. Na tréninku už to nejsem já, kdo padá. Když do mě vletí někdo silnější, takový Mark Viduka, který má stejně vysokou postavu, navíc je obalený masem, je to těžké, ale už jsem schopen s ním soupeřit. To, že se zlepšuju, je pro mě zadostiučinění."
Který z vyhlášených útočníků nebo bijců na hrotu útoku byl pro vás zatím nejtěžším soupeřem v Premier League?
"Tady má každý tým výborné útočníky. Samozřejmě se těším na zápasy s Chelsea a Manchesterem United. Když jsme hráli s Arsenalem (1:1), byl to skvělý zápas. Nehráli jsme fotbal, ale jezdili po zadku a do ničeho je nepustili. I Tomáš Rosický mi po zápase říkal: Ty jo, vy jste byli všude. Oni se vůbec nedostali ke své kombinační hře. Chelsea a Manchester United, to jsou týmy, na které čekám."
Kdo podle vás získá titul?
"Arsenal předvádí nejhezčí fotbal. V Carling Cupu jsme s nimi hráli vyrovnanou partii, ale oni nás přehrávali i s tím jejich béčkem. Arsenal má podle mě nejsilnější tým. Co se týká jmen, tak Manchester United. Jak jsem říkal, na ten se moc těším. Ronaldo, Rooney, Tévez... Tam zjistíte, jestli na to máte, nebo se ještě musíte učit."
Newcastle měl před startem Premier League mnohem vyšší ambice. Proč se United nevede tak, jak se očekávalo?
"Je to pravda, ale neřekl bych, že se nám nedaří. Jsme v průměru, ale samozřejmě ve srovnání s cílem, který jsme si stanovili - to je první šestka - jsme se chtěli pohybovat výše. Já osobně bych rád skončil aspoň do šestého místa. Premier League je těžká soutěž, měli jsme dobrý start, pak na nás něco padlo, odehráli jsme pár špatných zápasů. Za chvíli nás čekají Chelsea a Manchester United. Tam se bude lámat chleba, kdy se ukáže síla týmu. K šestému místu nemáme daleko, pořád je to reálné a já doufám, že se do evropských pohárů pro příští sezonu dostaneme."
V průběhu podzimu jste vypadl ze základní sestavy, ale vrátil se. Co se tehdy stalo?
"Já z ničeho nic vypadl, trenér psal i do novin, že jsem nic špatného neudělal, ale že máme spoustu hráčů a chce to točit. Musím to respektovat, i když se mi to nelíbí. Raději bych byl na lavičce z nějakého důvodu, třeba kvůli špatným výkonům nebo něčemu jinému. Ale beru to, protože kádr je fakt silný. Třeba na místa pro dva stopery tady máme čtyři silné hráče. Bylo to špatný období pro mě, ale týmu se dařilo. Bral jsem to tak, jak to je. Začínám si uvědomovat, že rotování sestavy je tady normální. Už bych si to tak nebral."
To vás přesun na lavičku tak rozhodil?
"Upřímně říkám, že jo, protože jsem nevěděl proč. Prohráli jsme na Manchesteru City 1:3, ale nemyslím, že bychom hráli špatně. Byl to průměr jak z mé strany, tak v podání celého týmu. Pak jsem nehrál, před dalším zápasem se nám narodil syn Luka. Říkal jsem si, že je to kvůli tomu. Tápal jsem, byl jsem nesvůj. To bylo asi takové moje nejhorší období, ale zase nechci přehánět."

Rozehnal: Už mi ani nepřijde, že je tady fotbal tvrdší

16. ledna 2008 v 14:55 | denik.cz |  Články
Letošní Vánoce jsou pro stopera Newcastle United a české fotbalové reprezentace Davida Rozehnala jiné, než ty v předchozích letech. Pod stromečkem se bude poprvé z dárků těšit se synem Lukou, který se právě letos Petře a Davidovi Rozehnalovým narodil.
A premiérově bude i o svátcích pracovat. Anglická Premier League, ve které od léta působí, totiž na svátky nehledí. Hrál den před Štědrým dnem, kdy měl Newcastle doma Derby County, a další utkání ho čeká hned na Štěpána, kdy Straky čeká utkání ve Wiganu. "Ale samozřejmě i tak si Vánoce pořádně užiji. Už se na ně těším," říká Rozehnal.
Rok 2007 pro vás musel být hodně radostný. Nejen ve fotbale, ale i v osobním životě.
Určitě. Narodil se nám syn Luka, což pro mě a manželku byla ta největší radost, zážitek a úspěch celého roku. A fotbalově to také nebylo zlé. Přestup do Newcastle a postup na EURO s reprezentací. Takže to byl úspěšný rok.
Přestup z PSG do Newcastle vás může těšit o to víc, že Paříži se ani v této sezoně zrovna dvakrát nedaří.
Kvůli tomu žádnou radost nemám. PSG sleduju, takže vím, že je na tom ještě hůř než v předchozí sezoně, když jsem tam ještě hrál. Je to ale určitě klub, který patří na čelo francouzské ligy. Jediný z Paříže, s velkou tradicí, kádr na lepší pozice jistě má. Pro mě byl přestup do Anglie výzvou zkusit si lepší ligu, momentálně asi nejlepší na světě. A navíc v klubu, který patří mezi ty top. I když v tabulce to tak zatím nevypadá, ale Newcastle patří mezi anglické top kluby zázemím, podmínkami i tradicí.
A proč se dosud Newcastle tolik nedaří? Jste desátí. Proč?
Nevím, čím to je. Samozřejmě před sezonou jsme měli vyšší cíle než umístění, na kterém jsme nyní. Ale ještě je před námi dost kol, máme dost času na to, abychom se posunuli výš, tam, kam chceme. Poslední zápasy jsme oddřeli a dokázali bodovat. I když to nebyl zrovna fotbal na krásu. Doufám, že se nám podaří udělat nějakou bodovou šňůru a rychle k tomu pak přidáme i tu fotbalovost.
Za sedmnáct kol jste měl třináct startů v základu a třikrát nastoupil jako střídající hráč. To není špatná bilance na první sezonu v Premier League.
Celkem to jde, ale samozřejmě bych měl raději odehrány všechny zápasy s plným počtem minut. To je jasné. Chci hrát co nejvíce, abych tak mohl být co nejvíce prospěšný týmu. Ale na druhou stranu je to Premier League a už vím, že trenér Sam Allardyce točí sestavu a netýká se to pouze mě. A jasně, že je mým cílem zůstávat v základní sestavě pořád.
Anglický fotbal je celkem tvrdý. Cítíte na sobě, že už jste i vy do své hry přidal více agresivity?
Myslím, že v tomto směru jsem nějaký pokrok udělal. Upřímně už mi ani nepřijde, že je tady fotbal tvrdší. Už jsem si na to zvykl. Beru už jako normální, že je více kontaktů, že do mě třeba i na tréninku někdo zezadu zajede. A samozřejmě opačně. Snažím se stále lepšit, dá se říct, že se cítím silnější po fyzické i psychické stránce.
Je z těch zápasů, které už jste odehrál, pro vás nějaký extra, s největším zážitkem?
Asi ten úplně první. Vyhráli jsme venku, v Boltonu, který předtím vedl náš kouč. A pak samozřejmě zápasy s top týmy. S Manchesterem United už jsme hráli, Chelsea nás teprve čeká. Nebo proti Arsenalu v poháru. To byl také zážitek. Silný soupeř, krásné prostředí i atmosféra.
Newcastle dostal 26 branek. Proč tolik?
Z větší části je to shoda náhod, svůj díl pak mají i chyby individuální a celého mužstva. Není to jen věc čtyř obránců a brankáře, je to záležitost celého týmu. Třeba proti Manchesteru jsme vedli jedna nula a pak dostali tři branky. A chodili na nás v přečíslení tři na jednoho nebo čtyři na dva. Ale gólů jsme dostali skutečně hodně. Pracujeme stále na tom, aby se to zlepšilo.
Reprezentace, kde jste sezonu končil jako kapitán, má ze sebou rok, který nezačal ideálně. Ale skončil pak moc povedeně.
Byli jsme na začátku sezony v trošku obtížnější situaci. Ale dostali jsme se z ní, porazili Kypr a pak šli nahoru. Nakonec jsme hráli dobrý fotbal jako předtím. Povedlo se nám vyhrát skupinu, což asi čekal málokdo. Splnili jsme cíl, postoupili jsme na EURO. Teď se na něj musíme dobře připravit.
Na šampionátu bude Česko jeden z favoritů?
To určitě ne. Je ovšem pravda, že Česká republika už dávno není neznámým mužstvem, i když se nám třeba světový šampionát nepovedl. Ale pořád jsme jeden ze silnějších týmů. Neříkám, že jsme černým koněm EURA. Ale pokud se dobře připravíme a budeme moci nastoupit v nejsilnějším složení, tak můžeme uspět.
Skupina je zajímavá, za soupeře máte Turecko, Portugalsko a Švýcarsko. Je pro vás nějak zvláštní ten první zápas. Proti Švýcarům, zahajovací na Euru?
Skupina je zajímavá. Patří do průměrné obtížnosti. Troufám si říct, že bychom měli postoupit. A když budeme hrát tak dobře, jako na konci kvalifikace, tak bychom postoupit měli. Je to Euro, kde je každý soupeř těžký, ale postup je v našich možnostech. A že hrajeme zrovna my zahajovací zápas? Takhle jsem nad tím nepřemýšlel. Doufám, že bude vyprodáno a že v dobré atmosféře hned to první utkání zvládneme a uděláme první krok k postupu do další fáze.
Jsou Vánoce. Už máte připravený stromeček?
Stromeček už mám nachystaný. (Rozhovor se konal v pátek - pozn. red.) Už bliká, strojil jsem ho dva dny. Byl jsem tady sám, manželka se synem byli doma v Olomouci, přijedou za mnou v sobotu. Přiznám se, že nebýt stromečku, tak mi ani nepřijde, že jsou Vánoce. Je to teď pro mě jiné, pořád trénujeme, nemám volno, jako v předchozích letech. Budou to první Vánoce naší rodiny, už se na ně těším. Jak se budou synovi líbit dárečky, jak bude reagovat na stromeček.
Fotbal se v Anglii hraje i přes Vánoce, takže moc doma nebudete.
Na Stědrý den dopoledne máme trénink, pak pětadvacátého odpoledne letíme na soustředění a na Štěpána hrajeme ve Wiganu. Ale užiji si aspoň ten kus Štědrého dne a následující dopoledne. A třeba napadne sníh, aby byla atmosféra ještě lepší.
No, on sníh nebude asi ani v Olomouci. Jak to vůbec na vás působí? Poprvé hrajete i o svátcích.
Jak to na mě působí? Když to zjednoduším, tak jakože jdu do práce. Nemám žádné volno. Jak říkám, kdybych neměl doma stromeček, tak mi ani nepřijde, že jsou Vánoce. V Olomouci jsme mívali celkem dlouhé volno, v Bruggách tak osm až deset dní, v PSG týden. Vždycky byla nějaká pauza a mohli jsme se podívat domů. Teď je to jinak. O tohle přijdu, ale s blízkými, rodinou a přáteli, se uvidím jindy. Nebo si popovídáme přes kameru na skype.


David Rozehnal Adapting To Everything English

9. ledna 2008 v 12:37 | Ed Harrison |  English-Deutsch news
In the Czech Republic, people celebrate Christmas on Christmas Eve with a nine course meal, which includes fish soup, baked carp and bread and honey. And that's how David Rozehnal will celebrate Christmas this year in Newcastle. It's good we don't have a game on Christmas day though, that's for sure.
"Before I came to England I already knew what a crazy period it was in the Premier League because of the number of games there are," "It isn't something I've had to do before. We don't get a break. When I was in the Czech Republic, Belgium and France, we took a holiday and had a few days off to spend with the family."
"I don't think any other countries play so many games over Christmas and a lot have breaks, which means everyone can spend some time at home, but I'm still looking forward to it. I decided to play in England so I will not be moaning. It will be difficult, I'm sure, but it's the same for all the teams. I will just have to hope I am able to recover quickly from games because it is non-stop."
Rozehnal will celebrate Christmas for the first time as a father, since his wife Petra, recently gave birth to their first child, a baby boy. Seems like David will approach Christmas in England as he seems to approach most things in life, he will adapt to it and embrace it.
"I'm fortunate because in the Czech Republic, we have the big celebration on Christmas Eve. We will be given a bit of time off I think and we will make that day special."
"It is a new experience, but I have already had plenty of those living in England. I am very happy and I will take on this challenge just as I have done with everything else, adapting to a new style of football, learning a new language and living in a different city."
"Every day we will be in training and then we will start a really difficult period of games, which will test our squad, I think. I am told it is a very important time in the season, with big crowds and so many points to play for. If we can have a good Christmas it will put us in a very good position."
The results in the next 4 games through January 2nd and the game with Manchester City at home, will let us know how well Newcastle are likely to do in the league this season. We still haven't lost hope of qualifying for the UEFA Cup next season, but we may need some help such as one of the top 4 teams winning the Carling Cup, so extra league places will qualify teams for Europe. It's still possible we can do that, which would be great.

ČR - Slovensko

4. ledna 2008 v 20:00 Fotogalerie

ČR - Kypr 2007

4. ledna 2008 v 19:55 Fotogalerie

ČR - Irsko 2007

4. ledna 2008 v 19:51 Fotogalerie

ČR - Německo 2007

3. ledna 2008 v 15:50 Fotogalerie