Listopad 2007

Rozehnal: Nést kapitánskou pásku bylo něco úžasného

23. listopadu 2007 v 10:12 | právo
Do posledního utkání kvalifikačního cyklu vedl české fotbalisty proti Kypru jako kapitán David Rozehnal. Obránce anglického Newcastlu zavzpomínal na průběh celé kvalifikace. Nejraději bude vzpomínat na zápasy proti našim západním sousedům a na nedávno skončené utkání proti Kypru. Týmu se nevyhnula ani krize, která na tým padla na jaře. "Zůstali jsme spolu, v tom je obrovská síla tohoto týmu," řekl Rozehnal.

Jaký to je pocit, přivést jako kapitán mužstvo k vítězné rozlučce s kvalifikací?

Bylo to krásné. Mám z toho skvělý pocit, že jsem mohl být kapitánem takového týmu alespoň jednou. Možná v budoucnosti zase budu mít to štěstí, ale na pásku je víc kandidátů.

Oddechl jste si po utkání na Kypru?

Určitě. Ono v tom zápase jen zdánlivě o nic nešlo. My jsme ale kvůli nasazení ve druhém losovacím koši chtěli vyhrát a to se nám povedlo.

Když se ohlédnete za právě skončenou kvalifikací, co se vám první vybaví?

Nejvíc budu vzpomínat na zápasy s Německem a ten středeční na Kypru, v němž jsem měl kapitánskou pásku. Pro mne to bylo něco úžasného.

Kdy vám bylo v této kvalifikaci nejhůř?

Asi po zápase s Německem. Všichni víme, co se dělo. Krátce na to jsme hráli doma právě s Kyprem. Na první pohled lehké utkání, jenže v naší situaci bylo nesmírně těžké. Navíc Kypřané v této kvalifikaci hráli velmi dobře. Pro nás to byl velice těžký zápas. Vyhráli jsme jen 1:0, ale ukázala se obrovská síla tohoto týmu a po něm jsme se zase začali rozjíždět a zlepšovat. Před necelým půl rokem někteří skeptici nevěřili, že dokážeme postoupit a my jsme za sebou nechali velice silné Němce. To je přeci paráda.

Čím si vysvětlujete takový obrat?

To, co se dělo po Německu, nás ještě víc semklo. Zůstali jsme pospolu, v tom je obrovská síla tohoto týmu. Právě potom nastal ten velký obrat. Nerozhodilo nás nic, ani média, ani kritika, byť byla po těch špatných výkonech oprávněná. My se ale k té aféře už nechceme vracet. Je to za námi, byla to obrovská zkušenost, která nás jako partu posílila. Pořád je perfektní a užíváme si každý sraz. Nakopl nás nahoru právě ten týmový duch. My jsme se pak zlepšovali zápas od zápasu a na podzim jsme všech pět utkání vyhráli. Věřím, že ten duch v mužstvu zůstane i nadále.

Napadlo vás po jaru, že by se dala skupina ještě vyhrát?

My jsme nikdy nespadli z druhé postupové příčky, to bych chtěl předeslat. Po tom všem jsme chtěli hlavně postoupit, jedno jak. Když jsme pak jeli do Německa alespoň pro bodík, který by nám postup přiblížil, získali jsme tři a najednou jsme vedli. Vyhráli jsme další dva zápasy a byla z toho parádní první příčka.

Může jít toto mužstvo výkonnostně ještě výš a přiblížit se úspěšnému období kolem evropského mistrovství v Portugalsku?

Bylo by to hezké, ale důležité bude, aby se všichni momentální marodi dali do pořádku. Když budeme mít na jaře formu, budeme kompletní, proč ne. Tím nechci říct, že by ti kluci, kteří je nahradili, zklamali. Právě naopak, potvrdili svoji kvalitu a do reprezentace patří.

Zapadli noví hráči dobře do party?

Perfektně! Jsou to většinou mladí kluci, byť Zdeněk Pospěch je v mém věku. Jakmile tihle hráči dostanou šanci, chopí se jí a odvedou výbornou práci. Je to moc fajn, že máme tolik dobrých hráčů, i velmi mladých, a mužstvo má perspektivu.

Začátkem prosince se losuje evropský šampionát. Český tým bude ve druhém koši. Máte nějaké týmy, které byste si do základní skupiny přál nebo naopak nepřál?

Chtěl bych Italy, těm máme co vracet po mistrovství světa. A také Angličany nebo Francouze, protože bych mohl potkat pár hráčů, s nimiž jsem hrál nebo proti kterým jsem nastupoval. Alespoň jednoho bych chtěl. A pak je to jedno. Pokud chceme uspět podobně jako v Portugalsku, musíme porazit i ty nejlepší evropské týmy.

Už tuto neděli se losuje kvalifikace mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice. Budete los sledovat?

Pokud budu doma a los bude přenášet nějaká česká televize, protože anglickou nemám, tak se rád podívám. Jsem zvědavý, koho dostaneme. Doufám, že dostaneme zase jiné atraktivní soupeře a budeme úspěšní. Docela bych si do skupiny přál Angličany. Samozřejmě s tím, abychom je porazili a postoupili. Mým velkým přáním je konečně si zahrál proti Brazílii.

Rozehnal shání prckovi dárečky

22. listopadu 2007 v 9:31 Články
Co přivézt ženě a malému? Rozehnal bude v Nikósii brousit po obchodech.
Na rodinu myslí pořád. Obránce David Rozehnal se těší, až na Kypru vyrazí na nákupy. "Snad se najde nějaký čas, abych mohl potěšit měsíčního syna Luku a manželku Petru. Chci jim na památku něco přivézt," přeje si hráč anglického Newcastlu.

Co hodlá prckovi konkrétně přivézt, neprozradil. "Určitě ne auta nebo míč. Na to má ještě čas. Nechci teď kupovat věci, co by se pak doma válely. Pořídím jen to, co Luka právě nyní využije a s čím si vyhraje," má jasno Rozehnal.

Rozehnal: Kypr už není ten malý tým, který dostával na frak

21. listopadu 2007 v 15:28 | sport.cz |  Články
Opatrný je před utkáním na Kypru stoper David Rozehnal. Šéf české defenzívy upozorňuje, že kyperští fotbalisté udělali velký pokrok a zejména doma jsou velice nebezpeční. Přesto chce bek anglického Newcastlu zakončit evropskou kvalifikaci úspěšně. "Je to pro nás důležitý zápas, všichni chceme vyhrát skupinu," řekl Rozehnal na úterní tiskové konferenci v Nikósii.
Kvalifikace je rozhodnutá, co pro vás utkání na Kypru znamená?
Je to pro nás důležitý zápas, všichni chceme vyhrát skupinu. Před pár týdny jsme byli rádi za postup, teď máme šanci vyhrát skupinu.

Tým není kompletní, budou některé tradiční opory chybět?

I noví hráči se budou chtít předvést.

Jak byste zhodnotil středečního soupeře?

Hodně se posunuli dopředu. Už to není ten malý tým, který dostával na frak. I když poslední zápas v Německu prohráli vysokým rozdílem. Ale i Němci s nimi měli problémy, než dali gól. Musíme si na ně dát pozor.

Oproti prvnímu vzájemnému utkání nastoupí Konstantinou. Co to pro vás obránce znamená?

Ještě vše probereme, hráči soupeře nejsou bezejmenní. Viděli jsme, že svoji kvalitu mají. Víme, co můžeme čekat. Celý tým je útočně laděný, musíme si dávat pozor. A zápas zvládnout.

Pokud uspějete, vítězství ve skupině je vaše. Pomohla by vám výhodnější pozice při losování mistrovství Evropy?

Hlavně je důležité, abychom si zachovali vítěznou linii a ducha. Poslední zápasy se nám hodně povedly. Po určitém výpadku. Jestli budeme v prvním nebo druhém koši, pro mě není tolik důležité. I z druhých míst budou postupovat týmy, které mohou být lepší než z prvních příček.

V Nikósii dokonce můžete tým přivést na hřiště jako kapitán. Potěšilo by vás to?

Kdybych byl kapitánem, moc by to pro mě znamenalo. Ale to se mě musíte zeptat zítra po zápase, až když kapitánskou pásku budu mít.

Rozehnal: Cítil jsem se, jako kdyby v brance stál "Čechíno"

18. listopadu 2007 v 14:01 Články
Reprezentační stoper David Rozehnal předvedl v sobotním vítězném zápase proti Slovensku další ze svých již tradičně skvělých výkonů. Po přestupu do anglického Newcastlu získal k přehledu i potřebnou tvrdost a jeho hra už ani trochu nepřipomíná "fotbalové baroko", které tolik zlobilo kouče českého výběru Karla Brücknera. Rozehnal si pochvaloval především spolupráci s náhradním brankářem Jaromírem Blažkem.
Jak byste zhodnotil průběh utkání?
V prvním poločase jsme hráli dobře a Zdeněk Grygera dal navíc krásný gól. Po změně stran jsme přidali druhý a přestože jsme vzápětí inkasovali, zvládli jsme vše dotáhnout do vítězného konce.

Myslíte si, že za inkasovaný gól mohla ztráta koncentrace?

Připadalo mi to tak. Bylo to hrozně rychlé - rozehrávka soupeře, jedna chyba vedle druhé, nešťastná teč.

Snažil jste se autora vlastní branky, střídajícího reprezentačního debutanta Kadlece, nějak po smolném okamžiku povzbudit?

Já si myslím, že odehrál skvělý poločas. Kromě toho gólu nic nezkazil a že to tečoval, jak to tečoval, se prostě stane.

V obraně s vámi nenastoupily kvůli zranění obvyklé opory Ujfaluši s Jankulovskim...

Určitě to nebylo lehké, museli jsme si na sebe zvykat. Všichni hráči v tomhle týmu jsou ale kvalitní a jsou tady právem.
Jak se vám spolupracovalo s gólmanem Blažkem, který zastoupil reprezentační jedničku Petra Čecha?
Nebyl v tom žádný problém. Jak on, tak Petr jsou výborní v komunikaci s obránci. Defenzívu si dokáží hlasitě dirigovat, čímž nám hrozně usnadňují práci. Vždy jsme věděli, co brankář udělá a to je hodně důležité. Opravdu jsem se cítil, jako kdyby tam byl "Čechíno".

Nemyslíte, že bral váš sobotní soupeř utkání až příliš prestižně?

Mně se to až zase tak nezdálo. V rok starém domácím zápase byli motivovaní až moc, tentokrát jim to možná zase chybělo.

Mělo by utkání podobný průběh, kdyby některému z týmů šlo ještě o to kvalifikovat se na evropský šampionát?

V takovém případě by byl zápas určitě jiný. Mužstvo by cítilo jiný tlak a určitě by se snažilo hrát na jeden postupový gól. My jsme neměli kam spěchat a já od začátku věřil, že to zvládneme.


Čeští fotbalisté obléknou doma proti Slovákům nové venkovní dresy

16. listopadu 2007 v 8:22 Články
Několik českých reprezentantů v čele s trenérem národního týmu Karlem Brücknerem se sešlo ve čtvrtek v sídle firmy Puma, aby před sobotním kvalifikačním duelem proti Slovensku prezentovali nové dresy reprezentace pro zápasy venku. "Jsme spokojeni s takto kvalitními dresy a chystáme se to předvést i v sobotu," řekl dobře naladěný Brückner.
Český dres pro zápasy venku bude v bílé barvě a má řadu technologických inovací: lehký materiál, který odsává pot, a vložené díly ze síťoviny pro optimální prodyšnost a udržování stabilní tělesné teploty. "Musím říct, že jsou ty dresy krásné, a doufám, že nám přinesou jen vítězství," věří v magickou sílu nových dresů český obránce Radoslav Kováč.
Ač se v sobotu na Letné proti Slovensku bude jednat o domácí zápas, čeští reprezentanti na sebe navléknou právě tuto novou sadu dresů, stejně jako v nich budou hrát při posledním utkání kvalifikace na Kypru. "Dres je to pěkný, hlavně aby přinesl výhru," těší se na start v novém dresu Rosický.
Obránce reprezentace David Rozehnal, hájící klubové barvy anglického Newcastlu United, kapitána české reprezentace doplnil slovy: "Já mám rád bílou, tak jsem z nich nadšený, hlavně ať nám přinesou štěstí na mistrovství Evropy v Rakousku a ve Švýcarsku," dodal.
"Doufáme, že nové dresy napomohou k dalším fantastickým výkonům naší fotbalové reprezentace.Věříme, že díky neustálým technologickým inovacím výroby našich produktů a novým materiálům přineseme hráčům tu nejvyšší možnou kvalitu a především dobrý pocit při hře," dodal na závěr generální ředitel společnosti Puma Miroslav Ryba.

Rozehnal: Z přebalování jsem měl strach, ale zvládám to skvěle

15. listopadu 2007 v 12:24 Články
Fotbalový obránce David Rozehnal zažíval v poslední době nepříjemné chvilky, když jen zahříval lavičku anglického týmu Newcastle United. V posledním utkání Premier League už ale nastoupil a důvěře se i nadále těší v české reprezentaci. Před zápasem se Slovenskem Rozehnal vykládal o své pozici v ligovém klubu, nebo i přebalování malého syna Lucase.
V jakém rozpoložení jste dorazil na sraz reprezentace? V klubu jste v poslední době více seděl na lavičce než hrál?
Poslední zápas jsem byl v základní sestavě, takže jsem si zlepšil náladu. Snad jsem trenérovi ukázal, že do týmu patřím. Ale předtím to nebylo dobré. Jednou jsem hrál 11 minut, pak vůbec. Následně jsem byl s Portsmouthem na lavičce, ale za nepříznivého stavu jsem šel do hry už v 18. minutě. Netuším, jestli měl trenér pocit, že moje výkonnost není dostatečná. Možná mě chtěl nechat odpočinout, možná to bylo kvůli narození syna.

Zkoušel jste si s trenérem promluvit?

Ne. Ale už jsem se k tomu chystal. Byl jsem zklamaný, že nehraji. A důvod jsem neznal. Přitom předtím jsem byl osmkrát v základní sestavě. Chtěl jsem se ho zeptat, i kdyby jeho slova měla být nepříjemná. Ale po domácí prohře s Portsmouthem k tomu nebyla vhodná doba. A teď jsem se Sunderlandem šanci dostal. A myslím, že jsem odehrál dobrý zápas. I když mě mrzelo, že jsme nevyhráli.

Vám právě prohra 1:4 s Porstmouthem pomohla, že?

Mám z toho smíšené pocity. Ztratili jsme domácí neporazitelnost. Během prvních dvanácti minut bylo ve hře hodně chyb. Po střídání jsem se snažil hrát jednoduše, nic jsem nevymýšlel. A snažil se hlavně nezklamat.

Jak velkou vzpruhou v těchto těžkých chvílích byl několikatýdenní syn Lucas?

Obrovskou. Já i manželka si ho moc užíváme. I když jsme trošku unavení. Těšili jsme se na první úsměv. Nějaké náznaky byly, ale pořádně se asi bude smát až během srazu, takže já o to přijdu... Jsme překvapení, jaký je to fofr. Syn roste jako z vody. Už začínáme skládat jeho oblečení do krabic, protože z toho vyrostl. To jsem nečekal.

Pomáháte manželce hodně? Zvládáte přebalování?

Hlavní tíha leží na Petře. Ale i já v noci vstávám a snažím se jí vše ulehčit. Pomáhám hlavně právě s přebalováním. Nechci se chválit, ale jde mi to skvěle. Přitom jsem z toho měl strach.

Berete z tohoto pohledu reprezentační sraz i jako možnost trošku si odpočinout?

Budu upřímný a přiznám, že se těším, až se pořádně vyspím.

Byť postup na ME už má český tým jistý, v sobotu vás čeká prestižní bitva se Slovenskem. Co zápas přinese?

Slováci nemají co ztratit, budou nebezpeční. Doufám, že nedopadneme jako Němci, kteří při oslavě postupu doma schytali tříbrankový příděl od nás.

Oficiální stránky?

12. listopadu 2007 v 0:01 Ankety
Jsme mile překvapeni jak si vede web v návštěvnosti a proto přicházíme s novou anketní otázkou.
Chcete aby David měl oficiální stránky?
Děkujeme za Váš hlas!

Čím jezdí David?

8. listopadu 2007 v 14:48 David Rozehnal - nejen životopis
První auto Davida Rozehnala, které můžete vidět v Kožušanech je VW Golf, jezdí s ním jeho rodiče.
V Paříží měl dvě auta a to Mini Cooper a Lexus. Černý kabriolet si David Rozehnal pořídil od svého spoluhráče z reprezentační obrany Martina Jiránka. "To auto měl Jiras, ale chtěl se ho zbavit. Tak jsem se v něm projel a zaujalo mě. Bylo za slušnou cenu," usmívá se odchovanec Sokola Kožušany. "Teď jsme s ním poprvé jeli z Francie do Olomouce a je to netypický sporťák. Má pohodlné sedačky, automat, jede se v něm dobře i na delší cestě." Stoper, který v uplynulé sezoně působil v Paris Saint-Germain, se vyžívá ve vozech, jež vybočují z řady. "Líbí se mi neobvyklá auta. Teď jsem si vyhlédl jedno americké, ale nebudu ho jmenovat, aby mě někdo nepředběhl," směje se.
Čím pak bude jezdit v Newcastlu?

David Rozehnal hlásí: Návrat do sestavy! Kouč: Promiň, Davide!

2. listopadu 2007 v 13:29 Články
Nikdo to nechápal. Po skvělém začátku DAVID ROZEHNAL (27), odnedávna šéf reprezentační obrany, najednou vypadl ze sestavy Newcastlu. A nikdo znamená nikdo. Ani kouč Sam Allardyce neuměl podat uspokojivé vysvětlení.
"David neudělal nic špatně. Pořád hledám ideální jedenáctku. A soupeření o místo v sestavě je zdravé," uvedl Allardyce. Rozehnal odehrál kompletních sedm úvodních zápasů týmu. Ale po tříbrankové prohře na hřišti Manchesteru City o místo přišel. Dvakrát střídal na posledních pár minut. A v posledním zápase v Readingu nenastoupil vůbec. Jeho parťák Taylor, kapitán anglické jednadvacítky, byl dokonce na tribuně. Jenže tým prohrál 1:2 a Allardyceův hněv se snesl především na hlavu nové stoperské dvojky Faye, Cacapa. Oba propadli především ve hře ve vzduchu, což je Rozehnalova přednost. A tak se v sobotu proti Portsmouthu s největší pravděpodobností vrátí společně s Taylorem do sestavy. "Chyby obránců v zápase v Readingu byly příliš hloupé," naznačil Allardyce.