Srpen 2007

ROZEHNAL: Letadýlka už neslepuju

20. srpna 2007 v 21:08 Články
NEWCASTLE - ­ Kousek od centra města pravidelně potkává pasoucí se krávy a ovce. Když fotbalový obránce David Rozehnal poprvé uviděl v Newcastlu dobytek, myslel, že se mu to jen zdá.
Jak je možné, že se na Town Moor nedaleko věžáků pase dobytek?
V Anglii prý stále existuje zákon, podle něhož mohou lidé na rozsáhlé zeleni pást krávy a další zvířata. Tady v Newcastlu ctí staré časy a dobytek má kousek od rušného centra zelenou.

Je ještě něco, z čeho jste tady byl paf?

Se ženou nás zarazilo, jak tady chodí nalehko oblékaní. Fouká studený vítr, ale muži mají na sobě jen šortky s krátkým tričkem a ženy jsou téměř celé odhalené.

Už jste manželku pozval na nákupy do vyhlášeného centra na Eldon Square?
Byli jsme se tam nejdřív jen podívat, ale podruhé už jsme cíleně vybírali. Zařizujeme nový domek a hlavně se připravujeme na narození chlapečka.

Koupil jste si jako modelář i letadélko na slepení, aby měl malý v postýlce na co koukat?
Na to už nemám čas, od angažmá v Bruggách jsem slepil jen jedno letadlo, druhé mám skoro dva roky rozdělané. Prcek dostane lego, bude si sestavovat sám.

Na setkání s Čechy hrajícími v Anglii si čas uděláte?
Nebyla zatím příležitost. Jen Petr Čech mi před prvním zápasem poslal esemesku, aby se mi start vydařil. Hodně mě tím potěšil.

Mluvit jste už ale musel se slavným spoluhráčem Michaelem Owenem. Jak na vás působí?
Jako obyčejný kluk. Dozvěděl jsem se, že chová plnokrevníky. Rád bych jeho koně viděl, kůň je podle mě nejkrásnější zvíře na světě.

Málem zůstal v Kožušanech

Připadá si jako v pohádce. Aby také ne. Vždyť ještě před deseti lety David Rozehnal kopal pouze I. B třídu za Kožušany. V té době se mu ani nesnilo, že bude hrát anglickou ligu.

"Rychle jsem vyrostl a měl problémy se zády. Proto jsem ze Sigmy odešel na hostování za tátou do Kožušan. Už jsem si pomalu začínal hledat práci, protože jsem nevěřil, že bych to mohl někam dotáhnout. Olomouc mi ale dala znovu šanci," lebedí si Rozehnal.

David Rozehnal: Jsem ten pravý!

13. srpna 2007 v 12:40 Články
Touha zlepšovat se, osoba kouče Sama Allardyce a ostrá konkurence v nejprestižnější soutěži světa. To jsou hlavní důvody, proč se reprezentační bek DAVID ROZEHNAL (27) rozhoupal k přestupu do anglického Newcastlu United. "Teď už záleží jen na mně, abych prokázal, že jsem ten pravý muž na tom pravém místě. A já jsem!" věří si stoper v interview pro týdeník Sunday Sun.
Nemyslíte si, že jste na Premier League až přespříliš křehký?
"V posledním ročníku jsem odehrál za Paris St. Germain 60 zápasů. Ani jednou jsem se nezranil! A na konci sezony jsem se cítil skvěle."
Ale v přípravných zápasech jste evidentně přitvrdil…
"Doufám, že jsem pracoval dostatečně tvrdě na to, abych se protlačil do základu. Každým zápasem se cítím líp a líp. Fyzička rozhoduje. Když jste dobře připraven kondičně, jste schopen čelit každé výzvě."
A uspět v Anglii je pro vás jistě obrovskou výzvou…
"Premier League je veliké lákadlo. Bez debat jde o nejkvalitnější soutěž světa. Než jsem sem přestoupil, mluvil jsem o ní i s Petrem Čechem a dalšími hráči, kteří zde působí."
K definitivnímu přestupu vás prý ovšem přesvědčil zejména trenér United Sam Allardyce…
"Byl tím hlavním důvodem. Slyšel jsem, že mě chtěl koupit už do Boltonu, kde působil dříve."
Předtím jste chtěl odejít jinam?
"Prvním týmem, který se o mě v létě zajímal, byla Borussia Dortmund. A to je pořádný velkoklub! Pak se však do hry vložil Newcastle! Objevila se i nabídka ze Sevilly, ale ta nebyla zdaleka tak konkrétní jako ty dvě zbývající."
Nebylo vám líto opustit Paříž?
"Ale mně se tady líbí! Jistě, Paříž to není, ale místo pro život je to krásné."
Další důvod proč jásat. Ještě něco vás na severozápad Anglie přitahovalo?
"Fakt, že když budu hrát v Newcastlu, tak budu nastupovat i za reprezentaci. Jde o prestižní soutěž s řadou těžkých soupeřů. Mohu se hodně přiučit."
A prodat pak nově nabyté zkušenosti příští rok na EURO?
"Doufám, že se tam kvalifikujeme. Jestli tam můžeme vyhrát? Tak to nevím. Rozhodně ale nejsme v takové pozici jako před stříbrným šampionátem v roce 1996 nebo před minulým mistrovstvím, kdy jsme skončili třetí."
Můžete to změnit…
"Doufám… A doufám taky, že o sobě můžu říct, že jsem stabilním členem základní jedenáctky nároďáku. A chci, aby tomu tak bylo i na mistrovství Evropy."
ORIGINÁL ROZHOVORU Z SUNDAY SUN
Rozhenal is ready to be Prince Albert (ještě neumí napsat jeho jméno pozn. autor)
IN Newcastle's modern-day stripes, foreign centre-halves have enjoyed a chequered reputation.
Some - like Franck Dumas - came, went and barely registered a blip on the radar.
Others, such as Helder, just about held their own.
A few, like Nikos Dabizas, endured long enough to win over most doubters.
But there have been those whose fortunes contrasted like black and white - leaving them local laughing stocks or Geordie heroes for all time.
So while the malingering Marcelino and the swiftly-jettisoned Jean-Alain Boumsong will be cursed through the ages, Philippe Albert remains the toast of Tyneside.
David Rozehnal? He insists he is the next Prince Albert, not another jilted Jean.
Pre-season signs have suggested the Czech's optimism is not misplaced. Like Boumsong, this lad has pace. Unlike Boumsong, he can clearly play football.
But it's Rozehnal's response to the biggest question still posed of him which may inspire most confidence in the 27-year-old.
You may be 6ft 3ins David, but you're built like a jockey on stilts: are you strong enough for the Premiership?
You'd expect a man from a town called Sternberk to meet the enquiry with a withering stare.
Instead, the smile that the likeable, softly-spoken Rozehnal wears almost permanently off the pitch merely turns into a wry grin.
"Well, last year I played 60 games for Paris St Germain," he says. "It was a lot but I was never injured and I felt fine at the end of the season.
"I have heard a lot about the Premier League being a very hard competition - a lot of games during a short time, two cups and sometimes European competition.
"But fitness is the most important thing. When you are comfortable physically, then you are ready for any challenge."
Having Sam Allardyce, as uncompromising a defender as any in his time, as a new manager also tends to focus your mind on the more rudimentary requirements of English football.
But then Allardyce, having been keen to sign Rozehnal for Bolton, obviously sees hidden strength in the Czech Republic's first-choice stopper.
"It's up to me now to concentrate on changing my game to suit football in England and concentrate on the ideas of the coach," Rozehnal admits.
"He (Allardyce) was the most important reason for me to come here, because I heard he wanted to sign me before when he was at Bolton. It's important to be wanted.
"But it was also very exciting for me to show to everybody my quality in the biggest league in the world; to show I am the right man in the right place.
"I hope I work hard enough and do a good enough job during the preparation to be a first-choice in the team.
"It's up to the coach to decide the first XI of course, but I feel better with every game. I will get stronger and stronger and I'll be ready for the first game of the season."
With the Allardyce-built bruisers of Bolton awaiting on the opening day, he'd better be.
But then Rozehnal has another reason to rise to the challenge of the Premiership.
"I've built my position in the Czech Republic national team. I hope I can say I am a first XI player, and I want to continue like that with the European Championships so close.
"If I play here, I'm sure I will continue to play for my country, because this is a big competition, a big club and I'll be playing against a lot of big opponents. It can teach me a lot.
"Hopefully (the Czechs) we will qualify. Can we win? I don't know. We are not in a position like we were when we reached the final in 1996 or the last Europeans when we took third place.
"A lot of good - older, but good - players have finished their international careers and I think we are looking for a new way of playing and to build a new national team.
"The most important thing is to qualify."
First things first though, for the man who began his career at his local club Sigma Olomouc and won the Belgian title with Brugge before joining PSG in 2005.
"Coming to Newcastle is the biggest challenge of my career. I could have stayed in Europe and still definitely played in the European Championships.
"But I think I will become a better player being at Newcastle."
Rozehnal adds: "Borussia Dortmund were the first team to be interested in me this summer, and they are a big club. But then came Newcastle.
"Of course, I knew the coach - as I said, he wanted me before - but also Newcastle are such a big club, with big names and a great history.
"I heard a lot about the city as well. It is famous for being a very friendly place! Of course, it's different from Paris, but I like it.
"The Premier League is a big attraction of course. It's the biggest league in the world without question.
"The last few days before I joined, I heard something about Sevilla as well, but the offer was never as serious as Newcastle or Dortmund.
"I spoke with Petr Cech and other players who have been here as well as my manager; people who know the Premier League well.
"But the most important thing was my own feeling about Newcastle. I liked the challenge."
And Newcastle, despite their perennial troubles in the transfer window and with injuries, have not disappointed.
"I've been very impressed by the standard here. Michael Owen and Mark Viduka have missed pre-season games and we have some injuries, but it's clear we still have great players.
"I don't know what we can achieve this season but I hope I can be a part of it."
Rozehnal started his career as a striker
IF David Rozehnal looks like a centre-half who can play a bit, it is probably because he hasn't always been a centre-half.
And for the same reason, Rozehnal can hopefully read Premiership forwards better than most defenders.
"I was a striker when I started in the game," he reveals. "I only ever dreamed of playing football, and my dreams came true - but not in the way I thought they would."
So when he watched agape as the AC Milan side of the late 80s swept all before them, Rozehnal's idol wasn't Baresi or Maldini.
"My heroes were always Gullit and Van Basten," he says. "Maradona, of course, and Zidane too . . . technical footballers who could score or create goals.
"I think of myself as a defender who can play football. I have good skill."
But Rozehnal realises he hasn't been brought to Tyneside to provide "sexy football".
"My job is to stop goals, not to score them."
Not a true centre-half.

Rozehnala nervovala televize

13. srpna 2007 v 11:14 | šíp.cz |  Články
NEWCASTLE - Objednal si jako pravý Angličan čaj a zakusoval k němu sušenku. Servírka, která jej obsluhovala v hotelu Jesmond Dene House, obránce Davida Rozehnala okamžitě poznala.
Český reprezentant začíná být v Newcastlu populární. Přispěl k tomu i jeho sobotní debut v Premier League, kdy v Boltonu obstál celých devadesát minut a málem dal gól.
Šíp: Nerozklepala se vám kolena, když jste nastoupil na hřiště?
Podobnou atmosféru jsem už zažil v St. Germain, ale stejně jsem byl nervózní, zápas totiž přenášela Prima. Říkal jsem si, nesmíš to zvorat.
Šíp: Jak moc bolí anglická liga? Spousta lidí říkala, že jste cukrová panenka, která na tvrdou soutěž nemá.
Tím se nezaobírám. Ale anglická liga je skutečně agresivnější než francouzská. Dost se tu šermuje lokty a drží za dres.
Šíp: Trenér Brückner o vás před časem prohlásil, že jste byl těžkopádný jako baroko. Necítíte nyní satisfakci, když vás chválí i jindy kritický tisk?
Baroko už je dávno minulostí. S trenérem jsme si všechno vyříkali mezi čtyřma očima.
Šíp: Fotbalově jste v Newcastlu zapadl dobře, ale vyvedlo vás něco z míry v zákulisí?
Absolutně nemusím anglické snídaně. Když jsem viděl na stole po ránu kus jelita, málem se mi zvedl žaludek.
Šíp: A jak jste se vyrovnal s jízdou vlevo?
Je to nezvyk. Jezdím tady opatrněji, zvlášť když vezu těhotnou manželku Petru.

Co o něm řekli a napsali
Karel Brückner, trenér nároďáku - 7. září 2005:
Jeho výkon proti Arménii se podobal fotbalovému baroku. Je málo tvrdý.
The Sun, britský bulvár, 12. srpna 2007:
Rozdával rány a několikrát se po straně hbitě protáhl. Stíhal se ale i vracet.
(Od nedělníku obdržel velice solidní známku 7)

Skvělá premiéra Davida Rozehnala v Newcastlu: Jasná výhra a navíc... CENTIMETRY OD GÓLU!

13. srpna 2007 v 11:08 | aha |  Články
Kouč Newcastlu sliboval DAVIDU ROZEHNALOVI (27) před jeho včerejším debutem v Premier League šok. Splnilo se! Rozehnalův tým, v minulé sezoně třináctý v lize, nasázel Boltonu na jeho hřišti během úvodní půlhodiny tři góly! A snadno si dokráčel pro tři body.
Stejně lehce vypadala Rozehnalova souhra s ostatními. Reprezentační univerzál odehrál v dresu se čtyřkou na zádech zápas, po němž mohl v klidu usnout. Při soupeřově gólu byl sice ze svého postu daleko vpředu, ale jinak si počínal bez chyby. "Bylo to jediné podklouznutí týmu. Jinak to bylo fantastické odpoledne," zářil kouč Sam Allardyce, který pokořil svůj bývalý klub.
Rozehnal dokonce Newcastle málem poslal do vedení. Naběhl si na N'Zogbiův přímý kop a míč skončil v síti! Rozehnal jej hlavou minul jen těsně… A gólman reagoval na jeho pohyb.
Dvacet minut před koncem ještě český stoper vyprovokoval soupeře k faulu, byla z toho první žlutá karta zápasu. Po ostré kose byl po ošetření zase za chvíli na hřišti. Všechny pochybovače přesvědčil, že není tak křehký, jak se po přestupu z Paris SG říkalo. Ve vzduchu kraloval i proti urostlejším borcům. Fanoušci z něj byli nadšeni, řada z nich jej na internetu označila za nejlepšího hráče zápasu.
I kouč Allardyce mluvil v superlativech. "S Davidem jsem moc spokojený. Skvěle sem zapadl," pochvaloval si trenér. "Když zvládl tenhle zápas, zvládne všechno," dodal. A samotný Rozehnal? "Každým zápasem se tu cítím stále lépe," prohlásil. Útočníci v Premier League se mají na co těšit...

Těší se na kluka!

13. srpna 2007 v 11:05 Články
Pruhované ´černobílé straky´z Newcastlu se stoperem Davidem Rozehnalem (27) dobyly v prvním kole anglické fotbalové ligy Bolton (1:3).
"Perfektní, nádherný," těžko hledal chvíli po zápase slova český reprezentant. Ale ještě více nadšený je ´Rozi´ z brzkého na rození prvního potomka...

Davide, jaké to je naskočit poprvé do anglické ligy?
"Přiznám, že jsem byl před zápasem docela nervózní. Ale cítil jsem se moc dobře, celý tým hrál skvěle hlavně v první půli, kterou jsme vyhráli o tři branky. Oproti Francii je v Anglii větší nasazení, důraz, soustředění... No a do Boltonu s námi přijely snad tisíce fandů, to je opravdu něco úžasného.

Při vašem vedoucím gólu jste nabíhal na centr a míč jen o kousíček proletěl kolem vaší hlavy...
"...ale netečoval jsem ho. Asi bohudík! Gólman totiž reagoval na můj pohyb. Jsem rád, že jsem míč netrefil, jinak ten gól padnout nemusel."

Loni Newcastle v lize zklamal. Letos máte prý hodně velké ambice.
"Obrovské. Chceme na pohárové příčky. Máme silný tým, ale ťukám to, ať nic nezakřiknu."

Jak se vám s manželkou Petrou v Anglii žije?
"Jsme spokojení. Minulý týden jsme se přestěhovali do domečku za městem. Sice to ještě není stoprocentně dodělané, ale konečně nejsme na hotelu. Mám to jen patnáct minut do tréninkového centra a pět minut na stadion."

Jak se vám řídí vlevo?
"Sám jsem překvapený, jak rychle jsem si zvykl. Mám klubové auto s řízením vpravo a díky tomu nezapomenu, že je na silnici vše opačně. Navíc Angličané nejsou Francouzi a nejezdí jako blázni."

Zanedlouho čekáte první miminko. Prozradíte, jestli to bude kluk, nebo holka?
"Bude to kluk! Chtěli jsme to s Peťkou vědět dopředu. Ale jméno si necháme pro sebe, ačkoliv už je tutový. (usmívá se) Miminko se má narodit v září a už aby to bylo. Strašně se těším!"

Vypadáte po všech stránkách nadšeně. Je vůbec něco, na co si můžete v Anglii stěžovat?
"Vlastně jen malinko a s úsměvem na počasí. Sluníčka je málo. Fouká a prší. Ale co, my si žijeme v pohodě.

Před zápasem: Bude to zkouška ohněm

13. srpna 2007 v 10:49 | lidovky.cz |  Články
Už žádné fotbalové "baroko". Hned při dnešním debutu za Newcastle chce reprezentační obránce David Rozehnal (27) ukázat, že se bez problémů dokáže vyrovnat s řízným stylem v anglické lize.
LN Jak moc se těšíte na zápas v Boltonu?
Bude to pro mě zkouška ohněm. Jen doufám, že se v sestavě objevím. Nějaká zdravá nervozita přijde, ale snad mi nesváže nohy.
Jaké rozdíly na hřišti očekáváte?
Náznaky jsou patrné z tréninků. Nasazení je úplně jiné, než jsem dosud zažil. Dojíždí se každý balon, hraje se až na doraz.
Musel jste svůj způsob hry anglickým podmínkám hodně přizpůsobit?
Už vím, že se v soubojích víc používají lokty, útočníci nám nedají vydechnout a tempo je až abnormální. Neměl by to být problém. Když vidíte, jak makají spoluhráči, také vás to strhne.
Aklimatizaci v běžném životě máte za sebou?
V porovnání s mými předchozími štacemi v Belgii a Francii to bylo tentokrát nejsnadnější. Jazyk jsme s manželkou ovládali dopředu a rychle jsme si našli i bydlení. A při přecházení ulice se už rozhlížím na správnou stranu.
Jak vysoké jsou ambice Newcastlu?
Od prezidenta klubu jsem zatím konkrétní cíl neslyšel. Na titul asi myslet nemůžeme, ale troufáme si na horní polovinu tabulky. S naším kádrem se chceme poprat o evropské poháry, to znamená skončit do šestého místa.
Na jaký zápas se v následující sezoně nejvíc těšíte?
Teď na ten první. Do budoucna na duely s velkými týmy, jako jsou Manchester, Chelsea a Arsenal. Vypjatá atmosféra bude prý i při derby se Sunderlandem.
A proti kterému hráči si rád zahrajete?
Těším se, jak mě prověří Cristiano Ronaldo, protože byl minulou sezonu nejlepším hráčem soutěže.

V Anglii fotbal víc bolí, poznal hned Rozehnal

13. srpna 2007 v 10:44 | idnes.cz |  Články
N e w c a s t l e , P r a h a - Báječná premiéra. "Nic lepšího jsem si snad ani nemohl přát," řekl reprezentační obránce David Rozehnal po prvním kole anglické ligy. Newcastle vyhrál v Boltonu 3:1 a Rozehnal celkem suverénně zvládl fotbalový nástup na ostrovy.
Nervózní jste nebyl?
Malinko, zdravě. Trenér Beránek říkával: Když nejsi před zápasem nervózní, je to špatně. Byl to první zápas v novém klubu, v nové zemi, všichni mě sledovali. Ale nesměl jsem si připustit, aby mě nervozita omezovala.
Premiéra dopadla skvěle, co říkáte? Možná jen vstřelený gól vám chyběl k dokonalosti. Co tomu chybělo?
Pět centimetrů? Charlie N'Zogbia zahrál prudce trestný kop a balon se kolem mě jen mihnul. Možná bych to tečí pokazil. Nakonec brankář reagoval na můj pohyb, zůstal stát do poslední chvíle a byl z toho gól.
Co vám zůstane jako památka na první zápas?
Nechal jsem si dres z první půle. Ten druhý jsem hodil fanouškům. Jsou neskuteční.V Boltonu byla jedna tribuna jen naše, černobílá.
Už můžete srovnávat. Jaká je tedy anglická liga? Zvládnete ji?
Tomu věřím. Chci dokázat, že za mě Newcastle zbytečně nevyhodil peníze. Ale změna to je. Liga je rychlejší, důraznější, víc to bolí. Schytal jsem pár ran, všichni dohrávají souboje, pro příště mě to poučilo.
Musel jste se hodně změnit? Dřív vám vyčítali, že nejste příliš tvrdý.
Nemyslím, že jsem se musel nějak extra měnit. Jen musím v soubojích čekat ještě o ránu víc než třeba ve francouzské lize. Musím se přizpůsobit v nasazení i rychlosti.
Jde to snadno?
Když kolem vás všichni makají a i při tréninku jezdí po zadku, není to těžké. V Anglii je fotbal fofr, nesmí se podcenit ani vteřina.
A život je v Anglii jaký? Nechybí vám Paříž?
Chybí nám jen kamarádi, ale my si s manželkou Peťkou zvykneme všude. Anglicky umíme, už máme i baráček na předměstí. Kromě počasí to tady zatím nemá chybu.
Poznávají vás už lidé na ulici?
Občas za mnou přijde někdo v supermarketu, když nakupuju. Pozdraví, poprosí o podpis. Je to příjemné.
Teď ještě aby Newcastle udržel formu celou sezonu.
Tenhle tým si zaslouží hrát nahoře, je bohatý, má skvělé zázemí, hráče, diváky, výborného trenéra Allardyce, krásný stadion.
Budete tedy útočit na titul?
Na titul asi pomýšlet nemůžeme, ale kdo ví... Zatím bych zůstal na zemi. Budu spokojený, když skončíme do pátého místa. To by znamenalo Pohár UEFA.

Rozehnalovi chyběl milimetr k brance

13. srpna 2007 v 10:24 | denik.cz |  Články
NEWCASTLE, PRAHA - Český stoper odehrál za Newcastle celé utkání v Boltonu a patřil k nejlépe hodnoceným hráčům
Premiéra jako hrom! Český stoper David Rozehnal po svém prvním vystoupení v anglické Premier League v dresu Newcastlu může být spokojen. Nejen že se svým novým týmem vyhrál v prvním kole na hřišti Boltonu jednoznačně 3:1, zároveň byl český zadák britskými médii vyhlášen jedním z nejlepších hráčů zápasu.
Mimo bezchybného vyztužení defenzivních řad "bíločerných" se mohl ještě Rozehnal zapsat hned v úvodním duelu i mezi střelce. V 11. minutě po trestném kopu N'Zgobii mu ke gólové hlavičce chyběly jen centimetry. Přesto alespoň český obránce rozhodil obránce a míč, jež minul skončil v síti. "Byl jsem blízko gólu," řekl pro klubový web spokojený sedmadvacetiletý bek.
Newcastlu se vstup do nového ročníku dařil i nadále. Do třiceti minut prakticky rozhodl o osudu utkání nigerijský útočník Obafemi Martens. Snížení domácích přinesla jen branka francouzské hvězdy Boltonu Nicolase Anelky, kterého ale si ale během celého utkání pečlivě hlídala hostující obrana v čele právě s olomouckým odchovancem.
Rozehnalův start do anglické soutěže nadchl i britské novináře. Ve stupnici od jedné do deseti dostal český reprezentant vysokou známku sedm. Reprezentační obránce tak navázal na své výborné výkony z přípravy. V ní nastupoval, stejně jako v Boltonu, ve stoperské dvojici s mladým anglickým reprezentantem do jedenadvaceti let Stevenem Taylorem. "Se Stevenem se mi hraje dobře," uvedl před začátkem ligy na adresu svého nového kolegy z obrany český reprezentant Rozehnal.

Rozehnal: Je to jízda od začátku do konce

13. srpna 2007 v 10:21 | čtk |  Články
Báječnou premiéru za Newcastle v anglické lize má za sebou český obránce David Rozehnal. V Boltonu jeho tým vyhrál v sobotu po skvělé první půli 3:1 a reprezentační stoper výkonem potvrdil, že bude pro nový klub velkým přínosem.
"Byla to nádhera, lépe jsem si to snad ani nemohl představit. Zápas měl skvělou atmosféru a výsledek je výborný. Výborně nám vyšel první poločas. Vždyť jsme za půl hodiny dali tři branky a ty soupeře zlomily. Druhá půle už byla o něco horší. Dostali jsme zbytečný gól z protiútoku po našem rohu, ale celkově jsme to zvládli dobře.
Trenér byl spokojený, ale když zápas hodnotil, začal právě tou chybou a zbytečně inkasovaným gólem. Nakonec ale řekl, že jsme odvedli dobrou práci. Měl z vítězství radost, přece jen je takový vstup do sezóny hodně důležitý. Moc nechybělo a dokonce jsem se zapsal mezi střelce. Charlie N'Zogbia skvěle kopl trestňák z velké dálky a gólman asi nepočítal s tím, že to propadne do branky. Skákal jsem na hlavičku a chybělo mi možná pár centimetrů, abych balón zasáhl. Ale byl to krásný gól a vůbec mi nevadí, že jsem neskóroval. Ligová premiéra mi ukázala, že anglická liga je jízda od začátku do konce. Oproti Francii je tady daleko větší nasazení, tvrdost, tempo a agresivita. Ale už si pomalu zvykám. Člověk tady musí být ve střehu od první do 93. minuty.

Kotníky dostaly zabrat

Pár ran jsem taky schytal, někteří domácí hráči se mi trošku podívali na kotníky. Naštěstí nešlo o nic vážného. Kluci mě na to připravovali už před zápasem a po něm se mi kvůli tomu smáli. Říkali mi: Vítej v Anglii...
Mám strašnou radost, že jsme do ligy vstoupili vítězstvím. A určitě budeme ještě silnější. Michael Owen už po zranění začal trénovat a brzy by měl být k dispozici. S Martinsem to bude skvělá útočná dvojice.
Protože jsme hráli venku, tak se na mě z rodiny nikdo dívat nebyl.
Doma v Newcastlu už máme české programy, takže manželka se dívala na televizi. Stejně jako rodiče a kamarádi v Česku. Měl jsem velkou radost, že mě můžou sledovat v akci alespoň takhle."


Rozey alias Rozehnal začal v Newcastlu nadějně

11. srpna 2007 v 14:32 | denik.cz |  Články
NEWCASTLE - Velmi optimisticky zatím vypadá pozice českého fotbalového reprezentanta Davida Rozehnala v anglickém Newcastlu United.
Stoper českého národního týmu přišel do Newcastlu v létě z Paris Saint Germain za tři miliony liber a v třináctém celku minulé sezony Premier League si vybudoval před startem nové sezony nadějnou pozici.
Po vydařené nedělní generálce proti Sampdorii Janov, v níž obrana United dirigovaná odchovancem olomouckého fotbalu neinkasovala, sklidil Rozehnal pochvalu i na klubových stránkách. Tam označili výkon sedmadvacetiletého obránce po vítězství 1:0 za vůbec nejlepší v celé přípravě.
Sám Rozehnal si pochvaluje spolupráci ve stoperské dvojici s hvězdou anglické jedenadvacítky Stevenem Taylorem. "Se Stevenem se mi hraje dobře, stejně jako s Peterem Ramagem," uvedl na klubovém webu.
Zranění bylo jen lehké
"Oba jsou velmi mladí hráči a už působí na té nejvyšší úrovni. Komunikace je lepší zápas od zápasu. Všichni jsme v přípravě udělali maximum, uvidíme pro koho se nakonec manažer rozhodne pro zápas s Boltonem (utkání 1. kola Premier League)," pokračoval Rozehnal, jenž v přípravě nehrál jen při porážce od Hullu.
"Chtěl jsem hrát před sezonou co nejvíce. Měl jsem problémy se svalem, ale nebylo to nic vážného. Přesto jsem po dohodě s koučem zápas s Hullem raději vynechal. Proti Sampdorii bylo vše bez problémů," vysvětlil důvod svoji absence "Rozey", jak Rozehnala v Anglii přezdívají.
Rozhodující gól proti Sampdorii vstřelila nejdražší letní posila "Strak" Alan Smith, jenž přišel za 6 milionů liber z Manchesteru United.
"Odehráli jsem dobrý zápas proti výbornému soupeři. Dali jsme gól a uhájili čisté konto," zhodnotil český zadák utkání pro Evening Chronicle.
Vedle Smitha a Rozehnala zamířil v létě na sever Anglie ještě Mark Viduka z Middlesbrough, Geremi z Chelsea a Joey Barton z Manchesteru City. Klub naopak opustil mimo jiné gólman Pavel Srníček.
"Příprava proběhla na výbornou, myslím, že můžeme jít do Premier se sebevědomím," netajil ambice Rozehnal.


David Rozehnal si zvyká na tradiční anglický fotbal

1. srpna 2007 v 12:52 | Právo |  Články
Nová fotbalová posila anglického Newcastlu United David Rozehnal se seznamuje s pověstnou tvrdostí a vysokým tempem Premier League. Zda bude v nadcházející sezóně hrát v základní jedenáctce ještě neví, ale je optimistou. Se spoluhráči se už sžil. Teď už se jen nemůže dočkat začátku ligy a zaplněné stadióny. Z fanoušků strach nemá, ví, že anglický divák nejvíce ocení snahu.
Jak si zvykáte na tvrdý anglický fotbal?
Anglický fotbal není jen o té pověstné tvrdosti, ale především o velkém nasazení po celé utkání, větším důrazu, presingu a častých kontaktech, v nichž nesmím jako obránce uhnout. Víc se hraje také ve vzduchu, což mi vyhovuje. Mohu říct, že si úspěšně zvykám na tradiční anglický fotbal, a věřím, že to bude zápas od zápasu lepší. První pocity jsou příjemné. Cítím se sice trochu unavený, ale to je tím, že jsme do zápasů šli z plného tréninku.

Takže vás v Newcastlu nic nepřekvapilo?

Před prvním přípravným utkáním, to bylo s třetiligovým soupeřem, jsem byl plný očekávání, jaké to bude. Odehrál jsem poločas a měl toho plné zuby. Věděl jsem, že se v Anglii hraje ve vysokém tempu, ale ono to platí i pro přípravné zápasy. Tempo bylo opravdu pekelné, tady nic neošidíte. V dalším utkání už to bylo mnohem lepší, věděl jsem, jak do utkání jít.

Jak se liší příprava s anglickým klubem?

Je hodně náročná fyzicky, tréninkové fáze byly velice intenzívní, zaměřené nejen na získání fyzické kondice, ale také s důrazem na vytrvalost, dynamiku, rychlost. Až nyní v závěrečné fázi přípravy se věnujeme především herní stránce.
S kým hrajete ve stoperské dvojici?
V tuto chvíli ještě nemohu mluvit o někom konkrétním. Máme několik zraněných hráčů a kolem mne se točí mladíci z klubové líhně. Nemáme ve spolupráci problémy. Pro mne je důležité, že nastupuji pravidelně a zvládám úkoly, s nimiž jdu na trávník. Střídáme všichni, trenér hledá nejlepší sestavu pro start Premier League, který bude 11. srpna, a začínáme v Boltonu.

Budete v základní sestavě?

To je otázka pro kouče, ale podle toho, kolik mi zatím dává šancí, jsem optimista. Vím, že všechno teď záleží na mně a na mých výkonech. Dělám pro to maximum.

S jakým hrajete číslem na dresu?

Vybral jsem si číslo 6.

Pověstnou atmosféru anglických stadiónů jste asi ještě nezažil...

Ale ano. Sice ne tu ligovou, ale na utkání s Celtikem Glasgow přišlo do St. James Parku dvaatřicet tisíc lidí. Bylo to úžasné. Vychutnával jsem si tu elektrizující atmosféru a už se moc těším, až bude stadión úplně vyprodaný, což je tu běžné.

Už jste se stihl sžít se spoluhráči?

Bez nejmenších potíží. Byl jsem překvapený, že všechno šlo rychleji než třeba v Bruggách nebo Paříži. Nerozkoukával jsem se tak dlouho. Pomohla mi i znalost angličtiny. Sice není dokonalá, ale co potřebuji, to vyřídím, případně se zeptám. Každým dnem se zlepšuji, protože musím mluvit a v angličtině myslet, což je nejlepší škola. Spoluhráči jsou perfektní, je nás tu hodně národností a černí kluci jsou pořád vysmátí, což mám rád. Kabinou zní černošská muzika, atmosféra je báječná. Je to mnohem uvolněnější než třeba v St. Germain.

Pocítil jste v klubu nebo ve městě, že tam léta chytal a loni znovu krátce působil Pavel Srníček?

Spousta lidí se mne na něj ptá a já lituji, že Pavla neznám osobně. On má v Newcastlu fantastickou pověst a těší se obrovské úctě. Tady si hráčů, kteří pro klub něco udělali, velice váží. V programu na domácí utkání byl rozhovor s ním a se mnou. Moc rád bych ho poznal.

Angličtí fanoušci jsou velice nároční, pocítil jste z jejich strany nějaké reakce na vás?

Přijali mě velmi dobře, ale než budu moci říct, že si mě oblíbili jako Srníčka, musím odehrát mnoho dobrých zápasů. Poznal jsem, že jsou nároční, ale dovedou ocenit snahu a nasazení i prominout z toho pramenící chybičku. Budu se snažit, abych jich udělal co nejméně a vzali mě jako posilu svého klubu, kterému se přezdívá podle černobílých barev straky. I na ulici pociťuji, že pro ně už nejsem úplně neznámý fotbalista.

Města Paříž a Newcastle se asi srovnat nedají...

Jistěže ne, Paříž je krásné veliké město, ale i daleko menší Newcastle má úžasné kouzlo. My jsme si s manželkou Paříž užívali, ale cítím, že v Newcastlu jsou lidé mnohem srdečnější, příjemnější. Mají tu k sobě blízko, Paříž v tomhle byla mnohem anonymnější.

Našel jste si v Newcastlu už bydlení?

Petra zařizuje všechno potřebné pro stěhování z Paříže. Už jsme si našli pěkný domek, který se nám oběma moc líbí. Chceme si ho co nejdříve zařídit, protože brzy budeme tři. Pro mne je moc důležité, že se v Newcastlu líbí i manželce a cítí se tu výborně. Já jsem opravdu spokojený po všech stránkách. Určitě jsem udělal správný krok v kariéře směrem nahoru. Newcastle je velmi kvalitní klub se skvělým zázemím a silným týmem, který hraje pravidelně v horních patrech tabulky Premier League i v evropských pohárech.