Starší články z roku 2004

5. června 2007 v 13:23 | dtp |  Články
Rozehnal, fotbalový student z Belgie
Je asi nejméně nápadným mužem českého výběru. Přitom třiadvacetiletého obránce Davida Rozehnala fotbalová Evropa zná. Vzpomínáte? Fantom s maskou, psalo se loni na podzim. V dresu belgických Brugg, které v Lize mistrů vyřadily Dortmund a porazily Milán, řídil obranu vysoký stoper s bandáží zraněného obličeje.
"Chtěl jsem ukázat, že nejsem tuctový hráč, který jde do ciziny jen pro peníze," říká. "A potvrdil jsem si, že jsem schopen hrát proti nejlepším evropským klubům. V reprezentaci se teď nemusím bát, nastupujeme proti stejným fotbalistům."
Do Brugg odešel potichu z Olomouce v létě za 21 milionů korun. "Milionový kluk," mluví o něm olomoucký šéf Jiří Kubíček a myslí víc na charakter. Žádná hvězda. Sám si sháněl pracovní povolení i bydlení. A tvrdě bojoval o sestavu. "Jezdí se tam každý trénink celé dvě hodiny naplno, všichni se perou o místo."
Trenér Karel Brückner si ho vybral už do reprezentační jedenadvacítky, jež před dvěma lety získala zlato na evropském šampionátu. Se spoluhráčem ze stoperské dvojice Drobným nyní usiloval o místo v portugalském kádru. "Neberu to tak, že na jeho úkor," usměje se plaše. "Je jistější," řekl Brückner.
První pozvánku do áčka na únorový přípravný zápas v Itálii - dostal v době, kdy v klubu čtyřikrát po sobě nehrál. Pak se na trávník v Bruggách hned vrátil. "Začal jsem si plnit sny."
Klub skončil druhý v lize a vyhrál pohár. Vyniká ve vzduchu i rozvážnou rozehrávkou. Ale někdy by hodný chlapec potřeboval přitvrdit. Připomíná spíš studenta.
A ve skutečnosti jím stále je. Po gymnáziu se přihlásil na management sportu a trenérství Univerzity Palackého. "Chvilku jsem to stíhal, ale teď, na takovou dálku, to asi nepůjde." Podpoří aspoň milou Petru, akvabelu, kterou čekají státnice na Vysoké škole ekonomické.
Rozehnal tuší, že bude jen náhradníkem
Fotbalový obránce David Rozehnal má za sebou úspěšný rok. Na podzim pomohl Bruggám do Ligy mistrů a v evropské pohárové soutěži se mu dařilo. Na San Siru byl u výhry nad AC Milán, uhlídal i Ševčenka s Inzaghim. Skvělé období zakončí na evropském šampionátu. Nejspíš však jen jako náhradník. "Říkal jsem si, že bych možná mohl dostat před Bolfem přednost," přál si.
Ovšem jen do té doby, než mluvil s koučem Brücknerem. "Uzemnil mně. Na hřišti své chyby nevidíte, ale pak na videu je to zřetelné," vrátil se k zápasu s Bulhary, po němž se na něho i na Bolfa snesla trenérova kritika.
V nedělním zápase s Estonskem doufal, že dostane šanci nevýrazný dojem napravit. "Myslel jsem, že poločas hrát budu," pronesl.
Jenže do hry zasáhl ze stoperů až jako poslední pátý jen na devatenáct minut. V té chvíli už tušil, že evropský šampionát se mu mírně vzdálil. "Ale kdyby mi v zimě někdo řekl, že pojedu s národním týmem do Portugalska, bral bych to," řekl.
Hned po zápase si jej vyzvedla přítelkyně, spolu si odjeli užívat dva dny volna do rodných Kožušan.
"Půjdeme na procházku, chtěl bych do kina," svěřil se milovník sci-fi filmů. Má vyhlédnutý nejnovější holywoodský trhák Den poté. Sám by ale byl nejraději, kdyby bylo den předtím. Tedy den před zápasem s Lotyšskem. Tehdy se dozví, jestli se nakonec přece jen do základní sestavy nedostal.
Rozehnal je dalším hráčem reprezentace, který povstal z prachu vesnických hřišť až k milionovým příjmům. Začínal v rodných Kožušanech, vísce s necelou tisícovkou obyvatel ležící sedm kilometrů jižně od Olomouce.
Ve dvaadvaceti si pověsil na krk zlatou evropskou medaili v kategorii jednadvacítek, o rok později opustil Olomouc a na čtyři roky podepsal smlouvu v belgických Brugách.
Okamžitě se prosadil do základní sestavy a pomohl klubu do Ligy mistrů. Tam s plastovou maskou na obličeji, kterou si chránil zlomenou lícní kost, pouštěl hrůzu. Na San Siru byl u výhry nad AC Milán, uhlídal i Ševčenka s Inzaghim. Nedělá mu problémy vyvézt míč dopředu, prosadit se ve vzduchu, odhadnout soupeřovy úmysly.

Přesto pro něj byla reprezentace dlouho vzdálenou planetou. "Vždycky jsem se díval jen v televizi. Kvalifikaci tým odehrál zvlášť v obraně bez velkých chyb," řekl.
Proto byl v příjemném šoku, když mu v únoru přišla pozvánka na zápas s Itálií. Debut proti vicemistrům Evropy a hned v základní sestavě. René Bolf, do té doby pilíř zadní linie, tehdy usedl jen mezi náhradníky.
Na mistrovství Evropy se situace nejspíš zase obrátí.
 


Aktuální články

Reklama