Červen 2007

Rozehnal se stal definitivně hráčem Newcastlu

30. června 2007 v 12:42 Články
Český fotbalový reprezentant David Rozehnal v pátek dotáhl do konce svůj přestup do Newcastlu United, kam zamířil za 2,9 miliónu liber (asi 124 miliónů korun) z francouzského Paris St. Germain. V ambiciózním anglickém celku podepsal podle BBC smlouvu na čtyři roky.
Šestadvacetiletý obránce tak počtvrté v kariéře mění klubové barvy: předtím působil v Sigmě Olomouc, v FC Bruggy a právě v Paříži. Nyní je třetí posilou Newcastlu. Před ním přišli útočník Mark Viduka a anglický bouřlivák Joey Barton.
Trenér Sam Allardyce si Rozehnala přivedl do týmu jako náhradu za propuštěné obránce Tituse Brambleho, Craiga Moora a Oliviera Bernarda.

Rozehnal: Opora PSG mění barvy za černou a bílou

24. června 2007 v 11:02 | denik.cz |  Články
OLOMOUC - Nenápadně stoupal českým fotbalovým žebříčkem stoper David Rozehnal (*1980). Když odcházel ze Sigmy do belgických Brugg, moc fotbalových fandů ani pořádně nevědělo, o koho jde. Jenže teď už to neplatí.
Po reprezentačním stoperovi toužili v Německu, Anglii i Španělsku
Rozehnal se dostal do reprezentace a před dvěma lety se stal hráčem Paris St. Germain. A teď se chystá do třetího zahraničního klubu. O nabídky neměl jeho manažer nouzi. Přetahoval se o něj Dortmund s Newcastelem. Do jednání vstoupil i další velký hráč, španělský FC Sevilla. Newcastel ale v boji o služby obránce zdolal i tohoto soupeře.
Sezona v PSG? Nespokojenost
Jaká pro vás byla sezona v PSG? Asi nic moc, že
?
Nakonec jsme to zachránili, takže mohla být lehká spokojenost. Ale spíš od vedení, od klubu. Já jsem spokojen jen z toho hlediska, že jsem odehrál všechny zápasy kromě jednoho, kdy jsem byl vykartovaný. Výsledky byly hrozné, tragické. Naštěstí jsme se zachránili. Bylo to zklamání, chtěli jsme hrát do třetího místa. Udrželi jsme se, nedokážu si představit Paříž bez ligy, to by byl velký průšvih.
Nálady mohl lehce spravit Pohár UEFA, hráli jste o čtvrtfinále s Benfikou.
To byl trošičku klad. Dostali jsme se celkem daleko. Zahrál jsem si evropské poháry. Ale spíš s celou sezonou v klubu převládá nespokojenost. Určitě.
Vy jste špatně začali a pak už se nedokázali pořádně chytit. Proč to tak bývá?
Minulý rok jsme začali sezonu super, ale skončili jsme špatně. Teď jsme se vůbec nechytli. Nevím. Myslím, že mužstvo má minimálně na pozici do pátého místa. Ale měli jsme strašné výkyvy. Třeba s Lyonem jsme odehráli dobrý zápas, a pak propadli se Sedanem, který byl poslední. Nedokážu si to vysvětlit. Tým je dobrý, zázemí také, všechno bylo v pořádku. Asi největší problém bude v hlavách. Proti silným se vyhecujeme, a pak se slabšími… To už si troufám říct, že to bylo i podcenění. A nechci se vymlouvat, pár bodů nám sebrali i rozhodčí. A kdybychom měli šest osm bodů víc, tak jsme byli někde jinde.
Asi rozhodovalo jenom pár maličkostí. PSG měl skóre 42:42 a třeba Toullouse, které skončilo třetí, 47:43. To není moc velký rozdíl.
Určitě. Poslední zápasy jsme udělali hodně dobrou šňůru. Kdybychom měli o deset bodu víc, tak hrajeme Pohár UEFA. Francouzská liga je strašně vyrovnaná. Skončili jsme na hodně špatném místě, ale bodový rozdíl nebyl velký.
Nemohli na špatný výsledky mít vliv potíže s radikálními fanoušky?
Neřekl bych, že velký vliv, ale částečný asi ano. Zvlášť po Tel Avivu, kde to bylo spojené se smrtí fanouška. Po tom zápase to bylo hodně husté. Všichni se obviňovali, že za to může klub špatnými výkony. V tu chvíli to bylo asi nejtěžší. Ale to nebyl ten největší problém.
A nebyl ani v trenérovi. Vystřídali jste dva.
Já jsem neměl problém s trenérem Lacombem, i když v Česku se psalo, že mám potíže a chci kvůli němu odejít. To není pravda. Já jsem ho uznával, líbilo se mi, jak trénuje, jeho taktické myšlenky. Na druhou stranu měl i chyby, ty asi ovlivnily jeho vztahy s hráči, především největšími hvězdami. Atmosféra byla dusná. I proto musel odejít. Pak přišel bývalý trenér Lyonu Paul Le Guen. Hodně už dokázal. Potvrdil to i za ten krátký čas, co je v Paříži. Tým vytáhl z nejhoršího. Změnila se taktika, přístup byl úplně jiný. I hvězdy, které předtím trucovaly, se začaly vracet do bývalé formy. Pokud teď v létě PSG posílí, tak by mohl konečně hrát do čtvrtého místa.
Takže Le Guen potvrdil pověst jednoho z nej francouzských trenérů?
Určitě ano. Hlavně je mladší, přístupnější k hráčům, má k nim blíž. Víc rozumí jejich potřebám. Upravil tréninky podle toho, co cítil. Když jsme byli unavení, tak zvolnil. Přístup byl lepší. Ale já jsem neměl problémy s žádným trenérem. Ale pro některé hráče se atmosféra uvolnila.
Co změnil v taktice?
Moc nechtěl, aby se hrálo na naší půlce. Rychle balon dopředu, ne nějaké nákopy, ale po zemi. Dostat se na soupeřovu půlku a tam hrát. Na vlastní půlce nevymýšlet. A samozřejmě je to dobrý psycholog, dokáže mluvit s hráči. Sednout si s ním, ne hned seřvat. V tom je největší změna.
Říkal jste, že za kouče Lacomba atmosféra byla dusnější. To už umíte tak dobře francouzsky, že jste to poznal?
To ne. Ale i kdybych uměl, tak se do toho nechci zapojovat. Ani bych to moc nerozebíral. Ale třeba Dhorasoo kvůli němu musel odejít. Pokud by s ním uměl pracovat a komunikovat, tak by nám pomohl. Jenže se rafli, řešili to i přes noviny. Samozřejmě něčemu jsem rozuměl, jejich pohovory nebyly moc přátelské. A když jeden hráč začne trucovat… Bylo to fakt složité.
Žádný z trenérů vám nikdy nevadil, z jakého důvodu? Jste tak hodný, nebo to berete tak, že trenér je autorita a basta.
Ne, že bych byl hodný. Když mám nějaký problém, tak ho řeknu. Ale pro mě je každý trenér autorita, já je respektuju. Je to prostě můj šéf. Pokud s ním chci pracovat, tak se musím přizpůsobit. Samozřejmě pokud by měl nějaké požadavky, které by byly hloupé nebo proti týmu, tak bych se ozval. Ale jsem profík, pokud nebude proti mně zaujatý od prvního dne, tak s každým trenérem vyjdu.
Takže to berete tak, jak říká Patrik Berger. Kouč je šéf a pokud v klubu chci brát peníze, tak musím poslouchat?
Určitě. Je to pro mě šéf. Ta výplata je tam taky, samozřejmě. Beru to tak, že je pro mě fotbal dobře placené hobby, což jsem vždycky chtěl a je to sen hodně lidí. Trenér je můj nadřízený, respektuju ho. Pokud chci hrát, tak bych měl poslouchat.
Bude bod z Wallesu zlatý?
Sezonu v národním týmu určitě můžete hodnotit trošku lépe, než v klubu. Nebo ne?
No, trošku. Ale také žádná velká sláva. Na druhou stranu jsme stále na postupovém místě. A to je pro mě i kluky z týmu a spoustu fanoušků to nejdůležitější. Samozřejmě jsou i tací, kteří říkají, že nehrajeme hezký fotbal. Já to vím, že nehrajeme takový fotbal, jak v éře, kdy tam byl Nedvěd, Poborák nebo Šmíca. Tým se změnil. A hlavní cíl je postoupit na EURO. Pokud ho splníme, tak i kdybychom měli hrát s prominutím škaredý fotbal a postoupíme, tak budu spokojený.
No, Řecko na EURU taky nehrálo moc na krásu...
Přesně tak. Řekové hráli hodně defenzivní fotbal a jsou mistři Evropy. To už jim nikdo nevezme.
Prohra s Německem doma určitě hodně mrzela, ale na druhou stanu to jistě není soupeř, který by se porážel každý den.
Všichni říkali, že jsme hráli špatně, že jsme to projeli. Neřekl bych, že jsme hráli špatně. Hůř než Německo ano. Ale to je top světový tým, byli třetí na mistrovství světa a to už je co říct. A prostě teď mají fazonu. Byli v Praze lepší. Neodehráli jsme špatný zápas, bohužel jsme tam udělali nějaké chybičky a oni nás za to potrestali.
Ale z Wallesu mohlo být víc než jeden bod, ne?
Nepředbíhal bych, třeba ten bodík může být zlatý. Hodně lidí si myslí, že to je trpaslík, že je smeteme. Ale když se podíváte do jejich sestavy, tak uvidíte, že tam mají hodně hráčů z anglické ligy, Giggs, Bellamy. Je to bod z venku, doufám, že bude dobrý.
Třeba tak kousali, protože se Giggs loučil.
Nevím, možná ano. Ale všechny týmy, i ty nejmenší, jdou pomaličku nahoru a přibližují se. Někteří rychleji, někteří pomaleji. Walles předvedl dobrou hru, podali dobrý výkon, lepší než my.
A bulvární večírková aféra vliv neměla?
Určitě ne. Všichni přijeli na sraz s vyčištěnou hlavou. Co se stalo, to se stalo. Vliv to nemělo. To už bylo. Mělo to vliv na domácí zápas s Kyprem, ale na Walles ne.
Ve stoperské dvojici jste tam nastoupil s Radoslavem Kováčem. Gól jste nedostali, takže to fungovalo dobře?
Z mé stránky určitě ano. Hráli jsem spolu už s Itálií na mistrovství světa, párkrát už i v Olomouci nebo národním týmu v přípravě. Mně se s ním hraje dobře. Rozumíme si, dokážeme se seřvat. Ne v tom špatném, ale v dobrém. Kladná kritika tam musí být. Nedostali jsme gól, bohužel jsme ani žádný nedali. Obrana, si myslím, celkem fungovala. I když břevno tam bylo, na druhou stranu i my jsme měli pár šancí.
Boj o postup na evropský šampionát bude těžký.
Je to nejdůležitější pro nás pro všechny. Chceme postoupit, pak se dát do kupy a uhrát něco na EURU.
Na sever, nebo na jih
Měl o vás zájem Dortmund, pak se přidal Newcastle, a nakonec i FC Sevilla.
Řekl jsem, že nemám důvod odcházet z Paříže. Na druhou stranu jsem řekl, že pokud by přišla nějaká nabídka z ligy, která by mě zajímala, tak půjdu jinam. Pokud by byly dobré podmínky pro klub a pro mě. Chci udělat krůček do lepší ligy. Pořád mám nějaký sen. Myslím si, že ty kluby to splňovaly všechny. Německá liga šla nahoru, anglická liga je jedna z nejlepších na světě. Anglie, to je tempo, tvrdost, je krásné se na to dívat. Dokázal bych se ještě zlepšit, ještě něco dopracovat. Ve tvrdosti, po taktické stránce, agresivitě.
A kdyby to nevyšlo?
Také se mohlo stát, že bych začal s Paříží. A nezlobil bych se. Odvedl jsem tam, troufám si říct, dva roky dobré práce. Za tu dobu jsem si už vybudoval v klubu nějakou pozici. Pokud by se nic nestalo, tak bych asi byl v základní sestavě znova.
Dortmund si vás vybral, protože jste kdysi, ještě v dresu Brugg, v poháru ubránil Honzu Kollera?
To asi ne, to už je hodně dlouho. Zájem Dortmundu byl dlouhodobý. Hned řekli, že mě chtějí místo Metzeldera, že jsem pro ně priorita.
A Newcastle?
Tam je trenér, který mě před časem chtěl do Boltonu.
O tom, co bude v nové sezoně, jste jednal v Olomouci. Na dovolené jenom lenošíte?
Minulou sobotu jsem se začal připravovat na nástup v Paříži, který byl naplánován na 27. června. Chystal jsem se na PSG.
Předpříprava, to byl domácí úkol z klubu?
Dostali jsme domácí úkol. Ale mám kamaráda, který pracuje ve Sport Investu. Je to kondiční trenér a specialista na výživu Petr Brabec. Komunikuju s ním, co se týče výživy, strečinku a posilování. Teď podle něj dělám poprvé předpřípravu. Je to jiné, je to záhul. Doufám, že mi to pomůže. Věřím, že mě to nastartuje, že budu dobře připravený před sezonou.

Jdu výš a výš, pochvaluje si Rozehnal

23. června 2007 v 11:29 | idens |  Články
O l o m o u c - Sevilla, či Newcastle? Anebo snad zůstane v Paříži? Reprezentační obránce David Rozehnal ještě včera po obědě nevěděl, kde bude na podzim hrát fotbal. Přemítal, ze kterého slovníku se bude učit: Anglicky za 30 dní? Španělsky za 30 dní? Pak se vyjasnilo - Newcastle United. Právě tam se Rozehnalovi na podzim narodí prvorozený syn.
Nebyl jste z toho poprasku nervózní? Pořád se mluvilo jen o tom, kam Rozehnal přestoupí.
Vůbec ne, byly to příjemné starosti. Je mnohem lepší, když můžu zvažovat tak lákavé nabídky, než kdyby o mě nikdo neměl zájem.
Paříž, Sevilla, Newcastle a ještě před týdnem Borussia Dortmund. Který z těch klubů byste si vybral, kdyby na stole ležely všechny čtyři nabídky?
Všechny kluby nabízely velké jméno, slavnou tradici, báječnou diváckou kulisu. Paříž by asi na žebříčku byla na posledním místě, i když jsem z ní neutíkal, to rozhodně ne! Ale já se nikdy netajil, že bych chtěl jít o krůček výš. Vyzkoušet si, jestli mám ještě na lepší fotbal. Anglická i španělská liga prostě stojí výš než francouzská.
Vyzkoušíte si anglickou. Jaké to bude?
Lákavé. Je to pro mě obrovská výzva.
Ale nejlepší jméno z vašich nápadníků měla Sevilla, která dvakrát za sebou vyhrála Pohár UEFA.
To ano, bylo to krásné překvapení. Vždycky jsem tvrdil, že bych si rád zahrál fotbal ve Španělsku. Sevilla je top klub, má svůj půvab, ale nejdřív si vyzkouším Anglii.
Nebudete platit za příliš velkého dobrodruha? Dva roky v Bruggách, pak rok v Paříži a teď další přestup.
Spíš je to výborná reklama, že se pořád posouvám výš a výš. Nechodím po hostování, přestupuju stále do lepších klubů. Je to skvělý pocit, že někdo oceňuje moji práci.
Jak vás znám, už jistě doma v Olomouci trénujete na novou sezonu. Je to tak?
Dávám si trochu do těla. S kondičním trenérem Petrem Brabcem chodím do posilovny, plavu, předepsal mi jídelníček. Všechno zatím bez balonu, ale už se musím hýbat.

Fotbalista Rozehnal přestoupí do Newcastlu

23. června 2007 v 8:12 | ČTK |  Články
Fotbalový obránce David Rozehnal se v pondělí stane hráčem anglického klubu Newcastle United, kam přestoupí z Paris Saint Germain. Oba kluby se na tom domluvily v pátek odpoledne, v novém působišti je pro českého reprezentanta připravena čtyřletá smlouva, kterou by měl podepsat v pondělí dopoledne. ČTK o tom informoval Rozehnalův manažer Pavel Zíka z agentury Sport Invest International.
Podle Zíky je už vše předjednáno, k dovršení transakce chybí jen zdravotní prohlídka. "V neděli večer cestujeme do Anglie, kde se David v pondělí dopoledne podrobí zdravotní prohlídce a pak by měl podepsat smlouvu," řekl Zíka.
O Rozehnalově přestupu se spekulovalo celé jaro a v posledních týdnech nabraly události rychlý spád. Nejprve o něj usilovala především Borussia Dortmund, ale ta nebyla schopna vyhovět vysokým finančním nárokům francouzského celku, a tak se začal chystat přestup do Anglie. Na poslední chvíli sice projevila zájem také Sevilla, ovšem Newcastle už si nenechal posilu pro střed obrany uniknout.
Šestadvacetiletý Rozehnal se vydal do zahraničí poprvé před čtyřmi lety, kdy si ho v Olomouci vyhlédly Bruggy. Po dalších dvou letech šel za lepším angažmá do Paříže a nyní ho čeká slavná Premier League v týmu, za který nastupuje v útoku anglická hvězda Michael Owen.
Rozehnal bude pátým českým hráčem, který se objeví na soupiskách týmů anglické ligy pro podzimní sezónu. Branku Chelsea hájí Petr Čech, v Arsenalu působí Tomáš Rosický, v Aston Ville hraje Patrik Berger a náhradním gólmanem v Tottenhamu Hotspur je Radek Černý. Ve stejném klubu je také mladý Tomáš Pekhart, ale ten se musí ještě probojovávat do užšího kádru pro nejvyšší soutěž.

Přestup i dítě na spadnutí

19. června 2007 v 9:02 | blesk |  Články
Reprezentant bude muset vybírat vybavení do svého nového domova, jeho stěhování z Paris St. Germain do Newcastlu je na spadnutí. Kromě toho by se měl poohlížet po hračkách a plenkách!
Rozehnalova manželka Petra, kterou si vzal loni v květnu, je totiž těhotná! "Porod by měl být někdy v září, v říjnu," prozrazuje český reprezentant. Jinak ale zůstává tajemný. "Už víme, jestli to bude holčička nebo kluk. Ale do novin to říkat nechci. Stejně jako jméno, které jsme našemu potomkovi vybrali." V neděli Rozehnal přiletěl do Česka, doma chce strávit poslední dny před nástupem do přípravy. "Předtím jsme byli na krátké dovolené na Sardinii, to byla paráda. Ale teď budu doma, chci se vidět s rodiči, objet známé. Prostě si užít ty poslední volné dny," plánuje rodák z moravských Kožušan. "Ale taky musím začít trochu trénovat. V Paříži se mám hlásit už 27. června," zakaboní se. Jenže třeba taky ne... Podle informací Blesku se vytáhlý stoper upíše Newcastlu. Anglický klub je ochoten za Rozehnala zaplatit požadovaných 145 milionů korun. Na rozdíl od dalšího zájemce, německé Borussie Dortmund. "Pořád se to vyvíjí. Já osobně lehce favorizuji Newcastle," říká Rozehnalův manažer Pavel Zíka. "David už je sice s Dortmundem domluvený na smlouvě, ale musí se domluvit také kluby," dodává. A to je ten problém: Borussia odmítá zaplatit víc než 112 milionů.

Co vy na to?

14. června 2007 v 9:36 Ankety
Jak se Vám líbí stránky fotbalového reprezentanta Davida Rozehnala?
Díky za Váš hlas!

Kožušany - obec, ve které vyrostl fotbalový reprezentant

14. června 2007 v 9:31 David Rozehnal - nejen životopis

Kožušany - obec, ve které vyrostl fotbalový reprezentant David Rozehnal

Obec leží 6 km jižně od Olomouce a je součástí integrované obce Kožušany-Tážaly. Dostupná je vlakem (trať Olomouc-Prostějov) nebo autobusem. Přes obec vede cyklotrasa Kroměříž-Chropyně-Tovačov-Dub nad Moravou-Olomouc (trasa č.47- 44 km)
Památky, které uvidíte, když navštívíte obec Kožušany-Tážaly.
Zámek
V l. 1830-33 olomoucký měšťan Josef Koudelka postavil jednopatrový klasicistní dům, od r. 1880 se mu říkalo zámek. Po r. 1945 sloužil jako činžovní dům. Jednalo o prostou jednopatrovou budovu se starším jádrem v blízkosti základní školy. V r. 1979 zchátralá budova zbourána. Na tomto místě byl vybudován parčík s dětským hřištěm (parčíku se říká "zámecká zahrada").
Nemovité kulturní památky registrované v ústředním seznamu kulturních památek ČR.
Část obce Kožušany:
l) Kaple sv. Anny - uprostřed návsi, parc.č. 67, rejstříkové číslo 1834 - centrální osmiboká kaple z roku 1750. Během své existence prošla několika rekonstrukcemi.
2) Socha sv. Josefa - u domu č.p.70, v části Na domkách, parc.č. 98, rejstříkové číslo 1836, pochází z poloviny 18 století. Socha sv.Josefa s dítětem je umístěna na hranolovém podstavci, na němž se dá číst latinský nápis a letopočty obnovy sochy - 1864,1881.
3) Památník obětem 2.světové války - u základní školy číslo popisné 79, parc.č. 99/1-rejstříkové číslo 1835. Autorem sochařské výzdoby památníku z roku 1955 je Julius Pelikán.
Část obce Tážaly :
4) Socha sv. Norberta - umístěná u polní cesty na návrší západně od obce, parc.č. 145, rejstříkové číslo 1837.Socha představuje světce v životní velikosti, stojícího na oblacích s andílky. U jeho nohou leží nestvůra představující poraženou herezi (kacířství). Do Tážal byla socha převezena po zrušení kláštera Hradisko. Český překlad latinského nápisu na čelní straně soklu zní:" Svatému Norbertu, magdeburskému arcibiskupu, primasu Německa, anděli míru, vítězi nad kacířstvím Tauchelinovým, přeslavnému zakladateli kanonie řádu premonstrátského, tuto sochu postavil veledůstojný pán Norbert Želecký, z rytířů počenických, hradišťský opat jedenapadesátý." Norbert Želecký z Počenic byl opatem kláštera Hradisko vletech
1679-1709, socha jeho jmenovce byla vytvořena roku 1708.
Nemovité památky místního významu
Část obce Kožušany:
1) Boží muka - 2.polovina 19.století, vlastnictví obce Kožušany-Tážaly. Umístěna před základní školou v tělese místní komunikace parc.č. 445. Původně v zaskleném výklenku byla soška sv.Antonína, po jejím zcizení tam byla umístěna replika bez valné ceny, ale i ta byla zcizena v závěru roku 2000.
2) Socha Venuše - z roku 1861, vlastnictví obce. Provizorně umístěna v zahradě rodiny Procházkovy a Rozehnalovy, Kožušany č.p. 139 po demolici obytného objektu - zámečku v 70.letech dvacátého století, a následném zpřístupnění zámeckého parku parc.č. 1/1, kde byla Venuše původně umístěna.
3) Kamenný kříž - z roku 1888, vlastnictví obce. Umístěn na návsi, před kaplí sv.Anny na místní komunikaci parc.č. 399/1.Opticky tvoří s kaplí jeden celek.
4) Kamenný kříž - z roku 1766, vlastnictví obce. Nachází se ve východní části obce Kožušany s místním názvem Na trávníku, před rodinným domkem č.p.69 na pozemku parc.č. 40.
5) Kamenný kříž - z roku 1854, vlastnictví obce. Umístěn je na návrší nad železniční tratí u objektů Zemědělského družstva na obecním pozemku parc.č. 150/4.
6) Náspí selského statku - v části obce Kožušany č.p. 27. Statek je v souvislé zástavbě domů,. Majitelem je Břetislav Kovář, parc.č.stavební 62/1. Pochází pravděpodobně z počátku 20.století.
7) Socha sv. Jana Nepomuckého - je z roku 1755 a umístěna je na vjezdu do části obce Kožušany od Olomouce, u silnice III.třídy, a to na pozemku p.č.323.
Část obce Tážaly :
8) Zvonice - postavena z tvrdého materiálu v roce 1825 po velkém požáru obce Tážal, kdy původně dřevěná zvonice shořela.Do makovice zvonice byl vložen aktuální zápis,jehož opis se zachoval. Větší oprava byla provedena v roce 1919, a následná generální rekonstrukce v letech 1997/98.Do makovice byla i tentokrát vložena řada písemností, mince, fotografie, tisk. Je umístěna na návsi v tělese místní komunikace parc.č. 191. Samotná zvonice má stavební parc.č. 57 a je vlastnictvím obce.
9) Socha Madony s dítětem - je umístěna před výše uvedenou zvonicí, tedy rovněž v tělese místní komunikace parc.č. 191, na podstavci s pamětní deskou se jmény místních padlých vojáků v I.světové válce. Postaveno jako pomník v roce 1919 z veřejné sbírky.
10) Kamenný kříž - u silnice do Charvát, před domem č.p.60 a u křižovatky silnice II/435 s místní komunikací. Postaven z veřejné sbírky z vděku za ochránění v závěru II.světové války. Je vlastnictvím obce, je však umístěn na pozemku parc.č.124/4, který je ve vlastnictví majitele domu č.60 - pana Zdeňka Buchty.

Rozehnal preferuje Newcastle, neodmítl by ani Dortmund

6. června 2007 v 12:07 | sport.cz |  Články
Obránce české fotbalové reprezentace David Rozehnal by rád přestoupil do Newcastlu United. V úterý citoval server BBC hráčovy zástupce, podle kterých by se šestadvacetiletý bek rád učil od manažera Sama Allardyce. Hráčův agent Pavel Zíka pro Sport.cz uvedl, že Rozehnal by se nebránil ani odchodu do Dortmundu, jehož nabídku čtyř miliónů eur francouzský klub již odmítl.
V Newcastlu je nově trenérem Sam Allardyce, sám bývalý stoper. Allardyce měl o českého reprezentanta zájem již v lednu coby manažer Boltonu. Paris Saint-Germain tehdy prodej rázně odmítla. "David by si rád zahrál za Newcastle," cituje BBC Sport mluvčího britské pobočky Sport Investu Eliota Vantila. Podle něj Allardyce sledoval Rozehnala během kvalifikačního utkání ve Walesu. Tam patřil urostlý stoper k nejlepším českým hráčům. Podle britského deníku The Sun je pro Rozehnala připravená smlouva s týdenním platem 24 000 liber (přibližně 1 000 000 Kč).
Zájem má ovšem i německá Borussia Dortmund, která nabídla 4 milióny eur a v Rozehnalovi vidí náhradu za Christopha Metzeldera. Částka se francouzskému klubu zdála nízká a do hry mezitím vstoupil Newcastle. Ten je údajně ochoten nabídku Dortmundu přeplatit. "PSG čeká na správnou nabídku za svého hráče," uvedl Vantil.
Dortmund jednal o příchodu českého obránce několik týdnů, jednání ale ztroskotala na odstupném. "Zatím je předčasné mluvit o tom, kam David zamíří," řekl Sport.cz Pavel Zíka z hráčovy agentury Sport Invest. "David je smluvně vázaný v Paříži, ale nebránil by se ani odchodu do německé bundesligy, ani do Premier League. Obě dvě soutěže jsou velice kvalitní a David by si v nich rád zahrál," uvedl Zíka. Podle něj si Paříž představuje odstupné ve výši 5-5,5 miliónu eur.
David Rozehnal přišel do Paris Saint-Germain v roce 2005 z belgických Brugg, v reprezentaci nasbíral 35 startů a nechyběl ani na loňském mistrovství světa v Německu. V poslední sezóně pomohl Paříží k záchraně v nejvyšší soutěži a v pěti soutěžích odehrál celkem 58 utkání. Smlouvu v Paris Saint-Germain má ještě na dva roky.

Rozehnal může být českým hitem přestupového léta

6. června 2007 v 7:28 | idnes.cz |  Články
Obránce Rozehnal je blízko Newcastlu
P r a h a - Stoper fotbalové reprezentace David Rozehnal stojí blízko přestupu z pařížského PSG do Newcastle United, klubu anglické Premier League. Francouzský list Le Monde už v článku pod titulkem "Newcastle: Rozehnal přichází" informuje: "Obránce se nechává najmout na příští tři sezony Newcastlem. Podle některých zdrojů bude brát 40 000 euro týdně." To dělá v přepočtu přes 1,1 milionu korun.
"Davidův odchod není ještě jistý, ale kluby se už vzájemně kontaktovaly, a pokud se domluví ony, jsem si jistý, že se dohodneme i my za hráče," říká Rozehnalův manažer Pavel Zíka. "Vše je podle mě otázkou nejbližších hodin, nebo dní."
Rozehnal, o kterého svedl s Angličany zřejmě marný boj Dortmund, je jedním z českých hitů letního přestupového období. To začíná 1. července, ale už teď je leccos dojednáno a o dalších hráčích se jedná.
Letní přesuny
Kdo určitě změní klub
Zdeněk Grygera (Ajax - Juventus)
Jar. Blažek (Sparta - Norimberk)
Jaroslav Drobný (Bochum - Hertha)
Štěpán Kučera (Sparta - FC Bruggy)
Ondřej Mazuch (Brno - Fiorentina)
Jan Hable (H. Králové - Fiorentina)
Kdo možná změní klub
David Rozehnal (Paříž SG - Newcastle, Dortmund)
Tomáš Ujfaluši (Fiorentina - Bayern Mnichov, West Ham)
Libor Sionko (Rangers - klub ve Francii)
Jiří Jarošík (Celtik - klub v Anglii)
Vladimír Šmicer (Bordeaux - jiný klub ve Francii, případně Slavia)
Lukáš Jarolím (Slavia - Siena)

Starší články z roku 2004

5. června 2007 v 13:23 | dtp |  Články
Rozehnal, fotbalový student z Belgie
Je asi nejméně nápadným mužem českého výběru. Přitom třiadvacetiletého obránce Davida Rozehnala fotbalová Evropa zná. Vzpomínáte? Fantom s maskou, psalo se loni na podzim. V dresu belgických Brugg, které v Lize mistrů vyřadily Dortmund a porazily Milán, řídil obranu vysoký stoper s bandáží zraněného obličeje.
"Chtěl jsem ukázat, že nejsem tuctový hráč, který jde do ciziny jen pro peníze," říká. "A potvrdil jsem si, že jsem schopen hrát proti nejlepším evropským klubům. V reprezentaci se teď nemusím bát, nastupujeme proti stejným fotbalistům."
Do Brugg odešel potichu z Olomouce v létě za 21 milionů korun. "Milionový kluk," mluví o něm olomoucký šéf Jiří Kubíček a myslí víc na charakter. Žádná hvězda. Sám si sháněl pracovní povolení i bydlení. A tvrdě bojoval o sestavu. "Jezdí se tam každý trénink celé dvě hodiny naplno, všichni se perou o místo."
Trenér Karel Brückner si ho vybral už do reprezentační jedenadvacítky, jež před dvěma lety získala zlato na evropském šampionátu. Se spoluhráčem ze stoperské dvojice Drobným nyní usiloval o místo v portugalském kádru. "Neberu to tak, že na jeho úkor," usměje se plaše. "Je jistější," řekl Brückner.
První pozvánku do áčka na únorový přípravný zápas v Itálii - dostal v době, kdy v klubu čtyřikrát po sobě nehrál. Pak se na trávník v Bruggách hned vrátil. "Začal jsem si plnit sny."
Klub skončil druhý v lize a vyhrál pohár. Vyniká ve vzduchu i rozvážnou rozehrávkou. Ale někdy by hodný chlapec potřeboval přitvrdit. Připomíná spíš studenta.
A ve skutečnosti jím stále je. Po gymnáziu se přihlásil na management sportu a trenérství Univerzity Palackého. "Chvilku jsem to stíhal, ale teď, na takovou dálku, to asi nepůjde." Podpoří aspoň milou Petru, akvabelu, kterou čekají státnice na Vysoké škole ekonomické.
Rozehnal tuší, že bude jen náhradníkem
Fotbalový obránce David Rozehnal má za sebou úspěšný rok. Na podzim pomohl Bruggám do Ligy mistrů a v evropské pohárové soutěži se mu dařilo. Na San Siru byl u výhry nad AC Milán, uhlídal i Ševčenka s Inzaghim. Skvělé období zakončí na evropském šampionátu. Nejspíš však jen jako náhradník. "Říkal jsem si, že bych možná mohl dostat před Bolfem přednost," přál si.
Ovšem jen do té doby, než mluvil s koučem Brücknerem. "Uzemnil mně. Na hřišti své chyby nevidíte, ale pak na videu je to zřetelné," vrátil se k zápasu s Bulhary, po němž se na něho i na Bolfa snesla trenérova kritika.
V nedělním zápase s Estonskem doufal, že dostane šanci nevýrazný dojem napravit. "Myslel jsem, že poločas hrát budu," pronesl.
Jenže do hry zasáhl ze stoperů až jako poslední pátý jen na devatenáct minut. V té chvíli už tušil, že evropský šampionát se mu mírně vzdálil. "Ale kdyby mi v zimě někdo řekl, že pojedu s národním týmem do Portugalska, bral bych to," řekl.
Hned po zápase si jej vyzvedla přítelkyně, spolu si odjeli užívat dva dny volna do rodných Kožušan.
"Půjdeme na procházku, chtěl bych do kina," svěřil se milovník sci-fi filmů. Má vyhlédnutý nejnovější holywoodský trhák Den poté. Sám by ale byl nejraději, kdyby bylo den předtím. Tedy den před zápasem s Lotyšskem. Tehdy se dozví, jestli se nakonec přece jen do základní sestavy nedostal.
Rozehnal je dalším hráčem reprezentace, který povstal z prachu vesnických hřišť až k milionovým příjmům. Začínal v rodných Kožušanech, vísce s necelou tisícovkou obyvatel ležící sedm kilometrů jižně od Olomouce.
Ve dvaadvaceti si pověsil na krk zlatou evropskou medaili v kategorii jednadvacítek, o rok později opustil Olomouc a na čtyři roky podepsal smlouvu v belgických Brugách.
Okamžitě se prosadil do základní sestavy a pomohl klubu do Ligy mistrů. Tam s plastovou maskou na obličeji, kterou si chránil zlomenou lícní kost, pouštěl hrůzu. Na San Siru byl u výhry nad AC Milán, uhlídal i Ševčenka s Inzaghim. Nedělá mu problémy vyvézt míč dopředu, prosadit se ve vzduchu, odhadnout soupeřovy úmysly.

Přesto pro něj byla reprezentace dlouho vzdálenou planetou. "Vždycky jsem se díval jen v televizi. Kvalifikaci tým odehrál zvlášť v obraně bez velkých chyb," řekl.
Proto byl v příjemném šoku, když mu v únoru přišla pozvánka na zápas s Itálií. Debut proti vicemistrům Evropy a hned v základní sestavě. René Bolf, do té doby pilíř zadní linie, tehdy usedl jen mezi náhradníky.
Na mistrovství Evropy se situace nejspíš zase obrátí.

Rozhovor s rodiči (2004)

5. června 2007 v 10:05 | idnes.cz |  David Rozehnal - nejen životopis
Stopera Rozehnala štvalo, že byl malý
O l o m o u c - Jedním ze zástupců olomouckého regionu, kteří dnes reprezentují Česko na fotbalovém mistrovství Evropy, je i David Rozehnal, rodák z Kožušan. Při vzpomínce na fotbalový vývoj svého syna rodiče několikrát vzpomenuli jméno trenéra Miroslava Recmana, který vedl Rozehnala od páté do osmé třídy.
"Dokázal kluky nabudit, vyhecovat, vštípil jim preciznost, měli i slušné známky ve škole. A taky jim říkal, že jeden ze sta bude hrát ligu a jeden z tisíce možná i za reprezentaci."
David Rozehnal si jeho slova vzal k srdci. "Když jsme jezdili na dovolenou a mu už bylo šestnáct, tak mělo ráno už odtrénováno a pak si ještě přidával," vzpomíná maminka Jarmila.
Kdyby nebyl fotbalistou, byl by Rozehnal nejspíš návrhářem automobilů. "To ho vždycky bavilo. Pořád si kreslil různá auta a také loga. Bavily ho i počítače."
Už na základní škole však byl rozhodnutý, co se stane jeho povoláním.
"Když se učitelka ptala, řekl, že bude profesionálním fotbalistou. Tehdy jsme to samozřejmě nebrali vážně," usmívají se rodiče.
Po úspěšném absolvování gymnázia se dostal na vysokou školu do Jihlavy na obor finance a řízení a měl by šanci studovat i ekonomiku v Ostravě. Jenže jeho kariéra se vydala na fotbalovou cestu.
V mládí hrál i házenou, stejně jako jeho starší bratr Marek. Ten hrál i za juniorku Sigmy, ale kvůli těžké operaci ledvin se fotbalu načas vzdal.
Poté ho v Holici zkoušel Mrázek, ale starší z bratrů Rozehnalových kvůli zaměstnání s fotbalem nadobro skončil. A co je podle rodičů výhodou třiadvacetiletého reprezentačního stopera Davida?
"Umí předvídat, protože je vysoký, ale mohl by být větší raubíř. Je hodně férovej. Radši skloní hlavu a jde pryč," bere si slovo otec Oldřich.
"Chybí mu ale větší výbušnost bratra Marka," připojuje se maminka. Oba se shodují, že jejich mladší syn dokáže být sebekritický. "Vždycky dokázal přiznat, že hrál špatně, že se mu zápas nepovedl a na nic se nevymlouval," řekl Rozehnal starší.
"Milionový kluk," mluví o něm olomoucký šéf Jiří Kubíček a myslí víc na charakter. Žádná hvězda. Když loni odešel do Belgie, tak si sám sháněl pracovní povolení i bydlení. A tvrdě bojoval o sestavu. "Jezdí se tam každý trénink celé dvě hodiny naplno, všichni se perou o místo."
Mladší z bratrské dvojice se tak vydal z Kožušan, které mají sedm set obyvatel, do Evropy. "Měli jsme samozřejmě obavy, ale manžel byl rád, že je v malém klidném městě. Hodně mu tehdy pomohla přítelkyně Petra, která umí perfektně anglicky," říká paní Rozehnalová.
Právě jméno Petra v čínštině nosí hráč, který nastoupil k šesti zápasům za reprezentační áčko, na přívěsku na ruce. Za svým synem na Euro letí rodiče již zítra, kdy hraje česká reprezentace s Nizozemskem a v Portugalsku zůstanou i na zápas s Německem. A kdyby na šampionátu jejich syn vůbec do hry nezasáhl?
"To vůbec nebude důležité. Jsou tam opravdu zkušenější hráči. I tak to pro něj bude velká škola. Hlavně ať to vyjde týmu," shodují se rodiče Davida Rozehnala.
DAVID ROZEHNAL OČIMA RODIČŮ
Jaké nosil ze školy poznámky?
Táta: Možná se s někým někde honil, ale nic vážnějšího neprovedl.
Co dělal vždycky nerad?
Máma: Nerad po sobě uklízel.
Za co nejvíce utrácel kapesné?
Za videokazety, když tenkrát začínaly, a taky za různé časopisy.
Na kterého fotbalistu si hrál?
Jeho vzorem byl vždycky Bulhar Stoičkov a maturitní práci psal o Ronaldovi.
Jakým jídlem jste mu udělali největší radost?
Máma:
Nejraději měl takzvané libové zelí s knedlíkem a vepřovým, ale teď miluje veškeré kuřecí.
Kdy se vrátil z fotbalu nejvíc potlučený?
Táta: Když poprvé hrál Pohár UEFA proti Celtě Vigo, odvezli ho po osmi minutách s otřesem mozku.
Jaký dárek mu udělal největší radost?
Jakékoliv míče.
Chtěli jste mu fotbal někdy zakázat?
Máma: "Nikdy. Akorát když se dostal po gymnáziu na vysoké školy, tak jsme mu říkali, že musí zvládnout i školu. Tehdy jsme ale netušili, kam to ve fotbale dotáhne."
Museli jste v jeho pokoji hodně uklízet?
Máma: Pořád. Ale když třeba čekal návštěvu, tak si pokojíček dokázal dát do pořádku.
Čeho se bál?
Máma: Na něm to nebylo nikdy moc poznat. Byl spíš uzavřený a snažil se všechno řešit racionálně. Ale úzkost se na něm dala poznat.
Když byl malý, čím jste si přáli, aby byl?
Oběma klukům jsme nechávali volnou ruku, do ničeho jsme je nenutili.
Za co jste mu nejvíc vyhubovali?
Máma: "Manžel jednou přinesl malé stromky broskví, že je zasadí, a kutil David z nich udělal luky.

Newcastle je připraven přeplatit nabídku Dortmundu

5. června 2007 v 6:44 | sport.cz |  Články
Funkcionáři Newcastlu United jsou údajně připraveni zaplatit vyšší částku za reprezentačního stopera Davida Rozehnala, o nějž už dlouho usiluje Borussia Dortmund. Šestadvacetiletý český fotbalista má ale ještě na dva roky smlouvu v dosavadním působišti Paris St. Germain, s nímž úspěšně zvládl boj o udržení ve francouzské lize.
Dortmund si Rozehnala vyhlédl jako náhradu za Christopha Metzeldera, jenž zamířil do Realu Madrid. Nabídku z Německa na 2,3 miliónu liber (zhruba 96 miliónů korun) je však podle britských médií připraven přeplatit Newcastle.
"Stojíme o něj už dlouho, ještě než přišla nabídka z Anglie, ale Paříž ho k nám nechce pustit. Učinili jsme maximální možnou nabídku a nebudeme součástí nějakých závodů.
Nechceme a ani nemůžeme utratit pět miliónů eur (142 miliónů korun) za stopera," prohlásil pro magazín Kicker šéf dortmundského klubu Hans-Joachim Watzke.

Rozehnal: Pořád máme vše ve svých rukou

4. června 2007 v 8:01 | sport.cz |  Články
Jedním z mála hráčů, kteří ve Walesu předvedli výkon na úrovni svých možností, byl David Rozehnal. Stoper francouzského celku Paris Saint-Germain dvakrát v posledním okamžiku zachránil českou obranu, která na rozdíl od ofenzívy odvedla solidní výkon. "Chtěli jsme si z Walesu přivézt bod a to se nám podařilo. Samozřejmě bod je míň, než tři, ale pořád máme vše ve svých rukou," řekl Rozehnal po zápase českým novinářům.
Trenér Brückner oproti prvnímu vzájemnému utkání s Walesem v Teplicích posunul defenzivní blok ještě více k vlastní brance. Cílem bylo eliminovat rychlost útočníků soupeře - Bellamyho a Giggse. "Připravili jsme se na to, že budeme hrát zataženější. Nechtěli jsme soupeři dát prostor za námi. Giggs s Bellamym jsou dvojice, která na podobné akce hraje, dává si nepředvídatelné přihrávky. Bellamy je navíc superrychlý hráč, ale k ničemu jsme je nepustili," uvedl po utkání Rozehnal.
Loučící se Giggs se přeci jen k několika akcím dostal, už v 11. minutě navíc uvolňoval Bellamyho. Před ním v poslední chvíli odkopl míč na roh právě šestadvacetiletý stoper. "Moje zákroky vyplynuly ze hry. První přišel po pěkné akci Walesu, kdy jsem v zápalu boje trefil špičkou míč a Bellamymu sebral balón. Měl jsem možná trochu štěstí. Kdybych do toho šel víc, tak hrozila penalta," popsal svízelný okamžik Rozehnal.
Celkově byl ale s prací defenzívy spokojený. "Lehké to nebylo. Ale zvládli jsme to lépe, než v domácím zápase. Nedostali jsme gól," pojmenoval možná jediné pozitivum sobotního odpoledne. Jinak hra obou týmů byla příliš ovlivněná pozdním kvalifikačním termínem, i když na druhou stranu v pátek se v utkání Angličanů s Brazílií diváci nenudili celých devadesát minut. Ofenzivních akcí bylo v Cardiffu málo, největší šanci zastavila domácímu Koumasovi spojnice pravé tyčky a břevna branky Petra Čecha.

Nohy jsou už tvrdší

Jednou se do útočné akce zapojil i Rozehnal. "Měl jsem střelu, kterou mi zblokoval jejich obránce. Jinak trenér po mě nechtěl, abych se nějak moc vysouval. Troufám si ale říct, že na to byl prostor. Věřili jsme, že se nám nějaký gól podaří vstřelit," přiznal obránce Paříže.
Rozehnal po zápase uvedl, že problémy s mimořádnou únavou před utkáním neměl. "Osobně jsem se cítil skvěle. Ale hodně hráčů mělo v nohách spoustu zápasů, bylo to pro nás poslední utkání sezóny. Navíc v nezvyklý odpolední čas, kdy ještě bylo hodně teplo. Nejsem tak extrémně unavený, ale samozřejmě to je jiné než v úvodu sezóny. Nohy jsou už tvrdší a cítím, že toho je dost. Dovolená bude fajn," těší se na volno Rozehnal.
V zápase se loučil s reprezentační kariérou kapitán Walesu Ryan Giggs, přesto stadión Millenium nebyl zaplněný ani z poloviny. Diváci se navíc až na odchod Giggse minutu před koncem nijak bouřlivě neprojevovali. "Překvapilo mě to, ale na druhou stranu i tak byla atmosféra dobrá. Stadión je hodně fotbalový, měli jsme tu vlastní diváky. Atmosféra se mi líbila," pochválil české příznivce David Rozehnal.

Rozehnal sbírá síly na Wales, na odchod z Paříže nemyslí

2. června 2007 v 12:56 | ČTK |  Články
Titulem "železného muže" v letošní sezóně se mezi fotbalovými reprezentanty může pyšnit obránce David Rozehnal. Stoper z Paris St. Germain úspěšně zvládl boj o záchranu v lize a už stačil nasbírat v pěti soutěžích 58 startů. Ale před sobotním zápasem evropské kvalifikace ve Walesu ještě prý bude mít v rezervoáru sil kam sáhnout.
"Cítím se možná unavený víc než kdy předtím, ale nepřipouštím si to. Jde už jenom o poslední týden, dá se to skousnout," řekl Rozehnal na setkání s novináři na jabloneckém stadionu, kde se národní tým na bitvu s Walesem chystá. Navíc si podle svých slov v posledních týdnech stačil odpočinout. "Hráli jsme jen jeden zápas týdně, ale zase jsme měli o to víc tréninků. Ale aspoň jsem si orazil psychicky. Teď jsem na tom dobře," líčil.
Šestadvacetiletý zadák nicméně cítí, že mu letošní sezóna dala zabrat. Ve francouzské lize odehrál 37 zápasů, v sestavě PSG chyběl jen jednou kvůli žlutým kartám. Devět utkání nasbíral v reprezentaci, osm v Poháru UEFA, tři ve Francouzském poháru a jeden ještě v ligovém. To v součtu dává úctyhodné číslo 58 zápasů v soutěžním ročníku. "Já raději hraju, než trénuju. Rytmus se dvěma zápasy v týdnu mi prostě vyhovuje. Dá se na to zvyknout," komentoval vydatnou porci Rozehnal.

Francie mu vyhovuje, spokojena je i manželka

Už se ale těší na pořádný odpočinek. Na vysněné dovolené bude zároveň přemítat nad tím, jestli se do Paříže v létě vrátí. O Rozehnala totiž dlouho usiluje Dortmund, ale český reprezentant nemá důvod z města nad Seinou nikam utíkat.
"Na jednu stranu je příjemné, že o mě někdo stojí, ale budu to řešit, až to bude aktuální. Až mi někdo do telefonu řekne: rozhodni se, budu o tom přemýšlet," vysvětlil Rozehnal, který do Paříže přestoupil předloni z belgických Brugg. V klubu má ještě dvouletou smlouvu a za každou cenu z Paříže přestupovat nechce. "Soutěž mi vyhovuje, navíc jsme tam s manželkou strašně spokojení po životní stránce," uvažoval ex-olomoucký obránce.

V létě asi budou v kádru velké změny

V Paříži mu ale náladu kazí výsledky slavného klubu, který se několik let s uctivým odstupem dívá na francouzskou elitu. V minulé sezóně sice Rozehnal s PSG slavil výhru ve Francouzském poháru, ale v lize mužstvo tápe. Letos dokonce skoro do posledních kol hrálo o záchranu, jistotu mělo až tři kola před koncem a nakonec skončilo na patnáctém místě. "Je to taková úleva, ale samozřejmě to za úspěch v takovém klubu považovat nemůžeme," upozornil vytáhlý zadák.
Když přijel Rozehnal v březnu na minulý sraz, hrozil Paříži dokonce sestup do druhé ligy. "Byli jsme opravdu hodně dole, ale naštěstí jsme to na konci zvládli," připomněl sérii devíti posledních zápasů, v nichž pařížský klub jen jednou prohrál. "Kdybychom na podzim nasbírali tolik bodů jako na jaře, tak můžeme hrát o druhé nebo třetí místo a účast v předkole Ligy mistrů. Rád bych si v St. Germain jednou o tu soutěž zahrál," naznačil Rozehnal, že by raději zvolil setrvání v dosavadním působišti. "Ale v létě asi zase přijde velké zemětřesení. Mluví se o změnách v realizačním týmu i v kádru," doplnil.
Myšlenky na přestup a klubové starosti ale teď vypuzuje z hlavy, před koncem sezony myslí jen na sobotní duel a úspěch ve Walesu. "Konec jara se nám v klubu povedl, i já jsem se cítil dobře," těšil se fotbalista, který byl po minulém dvojzápase s Německem a Kyprem společně s dalšími zadáky tvrdě kritizován. "Už jsme zvyklí, já jsem kritizován po každém zápase. Zažil jsem málo zápasů, z nichž bych vyšel s čistým štítem. Ale snad si teď tu pohodu ze závěru sezony přinesu i do reprezentace a ve Walesu to bude vidět," věřil Rozehnal.

Rozehnal se spoluhráčů vyptává na Dortmund

2. června 2007 v 12:44 | idnes.cz |  Články
31.05.2007 08:54 - J a b l o n e c - Od klubových starostí si v březnu jel obránce David Rozehnal odpočinout na sraz fotbalové reprezentace. V pařížském klubu Saint Germain pak v následujících měsících zažil senzační procitnutí, vedoucí k záchraně ve francouzské lize. Najednou byl v opačné situaci než v březnu. S klubem oslavil splněný cíl, ale do národního týmu přijížděl s obavami.

V jednom z rozhovorů jste nedávno prozradil, že se na sraz reprezentace po březnových lapáliích moc netěšíte. Ještě na vás doléhá dusná atmosféra, která nastala po hotelovém večírku?
Je to pro nás pro všechny pořád složité. Ale už to v hlavě nemám, ten problém pro mě skončil minulým srazem a teď už neexistuje. Je tady zase skvělá atmosféra, do které se vracím rád.
Na minulý sraz jste přijížděl hodně skleslý, protože jste v Paříži byli na sestup. Ale pak se všechno obrátilo, v dubnu jste neprohráli ani jeden zápas a nakonec jste se zachránili. Kde nastal zlom?
Byli jsme hodně dole a kdybychom se nezachránili, tak jsem teď asi ještě skleslejší. Žádné změny jsme neudělali, moc jsme chtěli zůstat v lize a nakonec se nám to podařilo. Kdybychom na podzim uhráli tolik bodů, co na jaře, tak jsme skončili druzí nebo třetí a chystáme se na Ligu mistrů.
Pařížský finiš
duben
2:1 v Lensu
2:1 nad Le Mans
0:0 v Bordeaux
4:0 nad Nantes
3:1 v Toulouse
květen
1:1 s Lyonem
0:1 v Nice
2:1 nad Troyes
1:0 v Lorientu

V konečné tabulce St. Germain Paříž obsadil 15. místo mezi dvaceti týmy, sestupovaly tři.
Nakonec jste se zachránili až v předposledním kole...
Teoreticky jsme skutečně mohli před tímto kolem ještě sestoupit, ale to už by Troyes muselo v závěrečných zápasech dát asi patnáct gólů. Takže jsme si mohli oddechnout už tři kola před koncem.
Po nevydařené sezoně se dají čekat v klubu změny, už máte nějaké konkrétní informace o letních přestupech?
Něco jsem zaslechl, ale ještě bych to nechtěl rozebírat. Noví hráči přijít musí, slyšel jsem i o změnách v realizačním týmu.
Vy byste naopak mohl odejít, zajímá se o vás Dortmund.
Potěšilo mě, že i přes špatné výsledky klubu se na mě někdo koukal a projevil o mě zájem. Vím, že kluby spolu komunikují, ale zatím tomu nechávám volný průběh. Řešit to budu, až to bude aktuální.
Láká vás možnost změnit dres?
Když odhlédnu od výsledků, tak jsem v Paříži spokojen. Pokud z přestupu sejde, tak se tam zase rád vrátím. Žije se nám tam dobře, našli jsme si hezké bydlení a nic nás netáhne pryč.
Porovnáváte i nefotbalovou stránku? Život v Paříži a v průmyslovém Dortmundu se asi nedá srovnávat...
Já mám na Dortmund hezké vzpomínky, vybojovali jsme tam postup do Ligy mistrů. Město neznám, ale zvyknu si všude. Když budeme chtít, tak si soukromý život uděláme hezký kdekoliv.
Přesto, kterou z možností preferujete?
Já teď preferuji jedině vítězství ve Walesu. O přestupu budu přemýšlet teprve ve chvíli, kdy mi někdo zavolá a řekne, že záleží jen na mně, jak se rozhodnu.
Ani se spoluhráči v národním týmu se neradíte? Koller s Rosickým do loňska hráli za Dortmund...
Informoval jsem se u Tomáše Rosického a mluvil jsem i s Davidem Jarolímem, který hrával pod dnešním dortmundským trenérem Dollem.
David RozehnalDavid Rozehnal
Narozen:
5. 7. 1980.
Klub: St. Germain Paříž (od roku 2005).
Předchozí působiště: Kožušany (1988 - 89), Olomouc (1989 - 97), Kožušany (1997 - 98), Olomouc (1998 - 2003), Club Bruggy (2003 - 2005).
Reprezentace: 34 zápasů, žádný gól.
Úspěchy: mistr Evropy do 21 let z roku 2002, bronz na ME 2004, účastník MS 2006.
Pomůže vám vydařený závěr sezony při zápase s Walesem. Po posledních kvalifikačních zápasech jste byl kritizován...
...to já jsem kritizován vždycky. Bylo málo zápasů, ze kterých jsem vyšel s čistým štítem. Ale ne, dělám si legraci. I když jsme s Paříží skončili na hrozivém místě, mám za sebou docela slušnou sezonu. Až na jednu výjimku, kdy jsem stál kvůli kartám, jsem odehrál všechny zápasy. Cítím se dobře, jsem rád, že jsme se zachránili a s dobrou náladou jsem přijel i na tento sraz.
Odehrál jste skoro šedesát soutěžních zápasů, necítíte se na konci sezony už unaven?
Je to horší než před pár týdny, ale nepřipouštím si to. Myslím jen na zápas s Walesem, už jen posledních pár dní, a pak už budu mít dovolenou.
Od loňského mistrovství světa jste hrál v reprezentaci ve stoperské dvojici s Jiránkem a při jeho absenci s Grygerou. Do Walesu neletí ani jeden, je to velké oslabení?
Pár zápasů jsem už odehrál i s Radkem Kováčem a hrálo se nám spolu výborně. Známe se už z Olomouce, problém v tom nevidím.
Co vám utkvělo v paměti z loňského zápasu s Walesem, který rozhodl až v úplném závěru náhradník Lafata?
Vlastní gól a ta chvilková beznaděj, která mě najednou přepadla. Ale pořád jsem věřil, že je ještě dost času gól dát. A ono to vyšlo.
V sobotu se bude s reprezentací Walesu loučit slavný Giggs, takže soupeř se bude chtít určitě vytáhnout...
Na to nemyslím, to je jejich věc. Giggs je hráč světového formátu a je nebezpečný v každém zápase, ani nemusí jít o loučení.
Umíte si představit, co vás v Cardiffu čeká?
Už u nás byli Velšané nebezpeční, doma budou ještě silnější. Bude se hrát v bouřlivém prostředí a v pro mě nepříjemném odpoledním čase. Ale musíme k tomu přistoupit jako k nejdůležitějšímu zápasu, stejně jako ke každému utkání za reprezentaci. Chceme se dostat na mistrovství Evropy, a proto musíme vyhrát!