Láska v Paříži

4. ledna 2007 v 17:59 |  Články
PAŘÍŽ - Jako nekonečným mořem plují v odlescích neonů, předvánoční Paříž uchvacuje iluminací tolik připomínající scénu některého z proslavených kabaretů na Montmartru. Září a bliká a nenechá vás na pokoji. "Paříž je město zamilovaných, říká se to. Ale teď před Vánocemi spíš chytla nákupní horečku," chytá se za hlavu bez špetky sentimentu Petra Rozehnalová. Její manžel, stoper fotbalové reprezentace David Rozehnal, právě bravurně řídí malinké auto, Petřina červeného minicoopera. Proplétá se zácpami pařížských uliček. A snad všichni okolo troubí.
Zablokuje úzkou uličku, otočí se, ostře zahne k chodníku na náměstí Trocadero, odkud je zřejmě nejlepší výhled na Eiffelovku. Řidiči okolo se mohou zbláznit. "Musíte být drzí, jinak se nikam nedostanete. Jezdí tak celá Paříž, zvykl jsem si i já," usměje se rošťácky. Jede se dál, kruhový objezd okolo Vítězného oblouku se ucpává, přednost mají nezvykle auta, co najíždějí z postranních ulic. "Občas tady řinčí plechy, ale to je tu normální, nic se neděje. Je tady deset milionů lidí, kdo by řešil drobné šrámy, jen by zdržoval," mávne rukou.
Oba vystoupí na Champs Elysées, chytnou se za ruce a loudají se vzhůru k Vítěznému oblouku, okolo spěchají Pařížané i turisté ze všech koutů světa. Petra a David netečně pozorují cvrkot. "Nikam se nehoníme, největším dárkem je, když můžeme být spolu," vzdychnou zamilovaně. Pro ně je v tu chvíli perla nad Seinou městem lásky, jsou spolu tak málo! "David má hodně povinností v klubu. Navíc hrají špatně a trenér je pořádně zaměstnává," postěžuje si Pe
tra. David o ní nežně říká, že je jeho manažerem i andělem strážným. "Peťka je i strážce rodinného krbu," pohladí ji po vlasech a políbí na tvář.
V Paříži už prošoupali nejedny podrážky, aspoň jednou týdně chodí do centra. Toulají se uličkami, mají pořád co objevovat. Kavárničky, restaurace, obrazárny, šantány. "Ale i Disneyland, tenisový turnaj v Bercy, autosalón," vypočítává na prstech ruky David. Viděl hrát české tenisty, nejlepší auta roku, hvězdy pop music. "Hrál tu Jay-Z, tak jsme byli. Peťka viděla Madonnu, pořád je co dělat. Paříž je ideální na kulturní život, nikdy se tu nenudíte," rozplývá se David. Usednou do ratanových křesílek brasserie, usrknou kávu a shodnou se vmžiku: "I když to zní divně, na Paříži milujeme Starbucks, tam dělají nejlepší kafe. Latté, hodně mlíka, napěněné, do velkého hrnku," básní o proslavené síti amerických kaváren, které však mají s poetikou francouzských kafeterií pramálo společného.
Ale skvělá francouzská kuchyně je nenechala v klidu. Vyzkoušeli skoro všechno, jen na žabí stehýnka ještě nenarazili. Mořské plody, mušle, ryby, krevety. "A propadli jsme suši. Přitom v Bruggách, kde David hrál, jsme začínali gurmánské objevování v Quicku, což je fast food na smažené věci," vzpomene Petra. Do Belgie ještě jezdí, za přáteli do malebného městečka Bruggy, kde David načal po přestupu z Olomouce zahraniční kariéru a kde si udělal jméno. "Dáváme si tam pořádné steaky. S hranolkami. Ale psst, to nesmí vědět trenér," položí šibalsky prst na rty David.
I duchovní menu si však servírují hojnou měrou. Hlavně Petra, muzea a galerie navštěvuje častěji než její miláček. "Je fakt, že mám dluh, Monu Lisu v Louvru jsem ještě neviděl," zastydí se on. "Zajít tam musíš, ale není nic moc," opáčí ona. Viděla ji a byla zklamaná. "Je malá, za sklem, tlačí se před ní lidé, hlídač se na vás mračí, má toho asi taky dost. Je to mediální bublina, nafouklá," mávne rukou. "Chci si ji vyfotit. I když se to nesmí," spřádá David troufalý plán. Koupil si fotoaparát, digitální zrcadlovku, Nikon F70, což už představuje určitou kvalitu. "Baví mě fotit, když je čas, zkouším různé věci," svěří se ještě s uměleckými sklony.
Vždyť Paříž je tak inspirující...
Proč jim to vychází?
Víte, proč Rozehnalovým kvete láska? "Byli jsme na výletě v Normandii. V kasinu," vypráví David. "Ale nevyhráli jsme," přispěchá Petra s ujištěním. "Potvrdili jsme si, že máme štěstí v lásce," chytne ho majetnicky za ruku. "Já chtěl šetřit, ale Peťka říkala, že to zkusíme. Chtěla se přesvědčit, že nám jde láska líp než hazard…"
Museli byste je vidět, jsou tak zamilovaní! Proto jedno doporučení: s Rozehnalovými si dejte partičku karet, určitě vyhrajete balík!
další foto v galerii...
zdroj:
 


Aktuální články

Reklama