Prosinec 2006


17. května 2006 - svatba

25. prosince 2006 v 18:58 Fotogalerie

PSG - David Rozehnal přestup

7. prosince 2006 v 13:06 Fotogalerie

FC Brugge

7. prosince 2006 v 12:59 Fotogalerie

Čím chtěl být?

6. prosince 2006 v 10:52 Články
David Rozehnal chtěl být návrhářem aut
Kožušany jsou malou vesničkou u Olomouce, ve které se fandí fotbalu. Narodil se tam i český reprezentant a hráč francouzského Paris Saint Germain David Rozehnal a místní obyvatelé jsou na zdejšího rodáka náležitě hrdí.
David Rozehnal se pořádně dostal do podvědomí fotbalových fanoušků až po EURU 2004, ve kterém málem rozhodl zápas s Nizozemskem. A nejen na hřišti, ale i mimo něj platí za dobrého chlapa. "David je velice příjemný chlapec. Jezdí na kole, pozdraví a není vůbec namyšlený. Takový skromný kluk, který nedává najevo, že je něco víc a lidi tady bere jako ty, se kterými vyrůstal. To se mi na něm líbí," říká Marie Gruntová, 59-letá obyvatelka Kožušan. Její manžel Jaromír přiznává, že fotbalistu dříve skoro neznal. "Já přes fotbal moc nejsem. Davida jsem začal vnímat, až když si v Kožušanech stavěl dům a začínal provozovat obchod. Chováním je to ale velice slušný člověk."
Na Davidovi začátky si rád zavzpomínal i o pět let starší bratr Marek, který v Kožušanech provozuje společně s Davidem vlastní Sport Bar. "Brácha tady začínal jako šestiletý kluk, když hrával za žáky. Bylo ale vidět, že má talent a bude hrát výše. Od osmi let chodil do přípravky Sigmy Olomouc." I když rodina Davidovi věřila, nikdy prý netušili, že se dostane tak vysoko jako je dnes. "To určitě ne. Když byl David v pubertě a měl okolo šestnácti let, vždycky jsme říkali, kéž by si přivydělával fotbalem a hrál třeba nějakou divizi a jinak měl normální práci, ale že by hrál ligu, s tím se nikdy nějak extra nepočítalo," dodal bratr MarekRozehnal. Dodal, že sám byl úplně jiný než brácha. "Vždycky, když jsem přišel ze školy, tak jsem praštil s kabelou a šel ven lítat s klukama. On se učil, a když jsem přišel okolo šesté hodiny, tak byl převážně doma. Dalším jeho velkým zájmem byla auta. Chtěl být inženýrem nebo návrhářem," prozradil na bratra jeho dětské sny.
Do Pažíže, kde Rozehnal hraje, ho občas jezdí podporovat i rodina. "V Paříži jsem byl už dvakrát a v nejbližší době se chystám potřetí. Podívám se, jak se mu vede, protože ve svém klubu je poměrně hodně ceněný," vysvětlil Rozehnal starší. Zároveň prozradil, že u pařížských fanoušků se David těší značné popularitě. "Když projíždíme autem, lidé nás před stadionem zastavují, chtějí podpisy a křičí: David! David! To je paráda. Někdy mu dávají foťáky až do obličeje. Kolikrát říkám, jestli by něco nezbylo i pro mě," směje se. "Brácha je ochotný a váží si svých fanoušků, což je rozdíl, oproti některým hvězdám, které po zápase proběhnou kolem ochozů a teatrálně mávají lidem a potom jim sprostě nadávají," dodává.
Bratři Rozehnalové vlastní v Kožušanech sportovní restauraci, která se při zápasech fotbalové reprezentace vždycky zaplní. "Vždycky se tady sejde takový náš fanclub. Přijdou kamarádi, rodina. Hospoda je plná a fandíme." Zákaz kritizovat majitele Davida Rozehnala ale lidé prý nemají. "Jo, to lidi můžou. Ze začátku to bylo hodně těžké. Člověk si musí odbýt první krůčky, které bývají taky smolné. To víte, že to není nic povzbuzujícího, když otevřete na druhý den po zápase noviny a dočtete se, že se Rozehnalovi nedařilo nebo že pokazil zápas. Vždycky je lepší, když se o Davidovi píše pěkně, ale jsou i dny, kdy to tak dobré není."
Během zahraničního angažmá David v Kožušanech příliš dlouho nepobude. "Čtyři, pět měsíců je pryč. Ukáže se tady, když má reprezentační sraz, to je ale tak jednou za rok. Ještě někdy po prázdninách nebo o svátcích." doplnil bratr, který prý bratrovi nikdy nezáviděl. "Ne, nezáviděl jsem mu. I já jsem do svých sedmnácti let hrával za Sigmu Olomouc, potom už to bohužel ze zdravotních důvodů nešlo. Vím, co to obnáší, dostat se jenom do první ligy. Člověk musí makat, ale taky na to mít buňky."